שתף קטע נבחר

איראן במוקד: ראש המוסד ביקר בחשאי בארה"ב

פרדו נועד בוושינגטון עם ראש ה-CIA, שהתווה את הקו האדום האמריקני ביחס לגרעין: "אם הם יעשירו אורניום מעבר ל-20%, זה יהיה סימן מובהק". לדברי ראש המודיעין הלאומי, הסנקציות החדשות ישפיעו יותר מהקודמות, אך לא יפילו את המשטר

על רקע הדיבורים ההולכים ומתגברים על תקיפה באיראן, הגיע ראש המוסד תמיר פרדו לוושינגטון ונועד ביום חמישי האחרון עם ראש ה-CIA, דיוויד פטריוס. בשימוע שהיה היום (ג') בוועדת המודיעין של הסנאט, התווה גנרל פטריוס את הקו האדום של ארה"ב לאיום הגרעין האיראני. "אם הם יעשירו אורניום מעבר ל-20 אחוזים, זה יהיה סימן מובהק", אמר פטריוס בדיון.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

ראש המודיעין הלאומי של ארה"ב, ג'יימס קלפר, אמר בעדות שהכין לשימוע בסנאט האמריקני כי להערכת ארצו, איראן מוכנה לבצע פעולות טרור בתוך ארה"ב בתגובה למה שטהרן תופשת כאיומים של ארה"ב ובנות בריתה. קלפר אמר כי המזימה האיראנית להתנקש בשגריר סעודיה בארה"ב בסוף השנה שעברה, משימה שסוכלה, משקפת נכונות חדשה ואגרסיבית בדרגים הבכירים באיראן לאשר פיגועים נגד ארה"ב.

 

קלפר אמר כי איראן שומרת לעצמה פתוחה את האופציה לפתח נשק גרעיני, אולם סוכנויות המודיעין של ארה"ב אינן יודעות אם בסופו של דבר אכן תחליט לפתח פצצה. הוא אמר כי סביר להניח שלסנקציות החדשות שהטילה ארה"ב על איראן תהיה השפעה גדולה יותר מאשר סנקציות קודמות, אך להערכתו הן לא יובילו להפלתה של ההנהגה בטהרן.

 

"אנחנו מעריכים שאיראן שומרת לעצמה את האפשרות לפתח נשק גרעיני, בין השאר על ידי פיתוח טכנולוגיות גרעיניות שונות שמציבות אותה בעמדה טובה יותר לייצר נשק כזה אם תחליט לעשות כן", אמר קלפר. "איננו יודעים, עם זאת, אם איראן תחליט בסופו של דבר לפתח נשק גרעיני". לדבריו, איראן מרחיבה את יכולות העשרת האורניום שלה, שבהן ניתן להשתמש הן למטרות אזרחיות והן למטרות צבאיות.

 

"ההתקדמות הטכנית של איראן, במיוחד בתחום העשרת האורניום, מחזקת את ההערכה שלנו שלאיראן יש היכולת המדעית, הטכנולוגית והתעשייתית לפתח בסופו של דבר נשק גרעיני, ובכך הופכת לעניין העיקרי את רצונה המדיני לעשות

זאת", אמר קלפר.

 

לפי קלפר, איראן קיוותה לנצל את האביב הערבי, אך קצרה רק רווחים מוגבלים עד כה. הדאגה הגדולה ביותר של טהרן, לדבריו, היא סוריה, שם שינוי בהנהגה יכול להיות הפסד אסטרטגי ענקי לאיראן. קלפר אמר כי כמעט שנה אחרי תחילת ההתקוממות העממית נגד אסד, לא נראה שהמצב בסוריה ייפתר בקרוב. "הן המשטר והן האופוזיציה נחושים לשלוט, ולא נראה שאף אחד מהצדדים מעוניין להתפשר בנוגע לסוגיה העיקרית - הישארותו של בשאר אסד בשלטון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיא איראן אחמדינג'אד. הסנקציות לא יפילו את משטרו
צילום: AFP
ראש המוסד, תמיר פרדו
צילום: עידו ארז
מומלצים