שתף קטע נבחר

חינוך חינם? "הקטינו את התקן בגנים ל-25 ילדים"

לקראת יישום חוק חינוך חינם מגיל 3 מתריעים בשלטון המקומי כי הגנים לא יוכלו לפעול בתקנים הקיימים: "צוות שכולל גננת וסייעת ל-35 ילדים, אינו יכול לתת מענה לצרכים הייחודים לשכבות גיל אלו", וממליצים לשנות התקנים תוך 5 שנים

חריקות וסדקים ממשיכים להיחשף לקראת יישום חוק חינוך חינם מגיל 3 : מרכז השלטון המקומי מצטרף לביקורת נגד המצב הקיים בגני הילדים לגילאי 3, וקובע כי תקן של 35 ילדים לכיתת גן הכולל גננת וסייעת אינו ראוי, ויש להקטינו ל-25 ילדים בגן.

 

חינוך חינם מגיל 3 - דיווחים נוספים:

האם גני הילדים ערוכים לחוק חינוך חינם?

הורים חוששים: "חינוך חינם, אך הילד ייפגע"

תשובה לרה"מ: "חינוך חינם מגיל 3 אינו מספיק"

 

בנייר עמדה שפרסמה אתמול (יום ג') אתי אלוני, ראש מינהל החינוך בשלטון המקומי, היא ציינה כי הניסיון בתפעול הגנים העירוניים מלמד שכחמישית מהילדים בני ה-3 מגיעים לגן לא גמולים מחיתולים. בנוסף, חלק ניכר מהילדים בגיל זה מתקשה להסתגל למסגרת הגן החדשה. לפיכך, "צוות שכולל גננת וסייעת ל-35 ילדים אינו יכול לתת מענה לצרכים הייחודים לשכבות גיל אלו", נטען בנייר העמדה. "אנו סבורים כי נדרשת בדיקה מחודשת של הנושא, במטרה להגיע לנוסחה המיטבית של מספר ילדים למספר אנשי צוות. לדעתנו, התקן המתאים הינו 25 ילדים לכיתת גן, גננת מוסמכת וסייעת בכל שעות פעילות הגן".

 

עם זאת ציינה אלוני כי בשל ההחלטה ליישם את החוק כבר בשנת הלימודים הקרובה, ומתוך הבנה של הבעיות הכרוכות בכך, היא מציעה לממש את התקן החדש בתוך שלוש עד חמש שנים, ולא מיידית עם תחילת הרפורמה.

 

בעיית ההחתלה הפכה מהותית עם יישום החוק החדש, שכן עד עתה הגיעו הילדים לגנים העירוניים בגילאים בוגרים יותר, ורובם ככולם כבר נגמלו מחיתולים. בגנים הפרטיים מספר הגננות והסייעות ביחס לכל ילד גבוה יותר מבגנים העירוניים.

 

בנייר העמדה ציינה אלוני, כי התקציבים שמשרד החינוך העביר לשלטון המקומי לצורך יישום הרפורמה הינם חלקיים בלבד, ואינם נותנים מענה מלא לנושאים של בינוי ותפעול שוטף של גנים. לטענת השלטון המקומי, התקציב של משרד החינוך לא כולל שירותים חיוניים כגון סייעות רפואיות ושירותי הזנה לילדים.

 

ממשרד החינוך נמסר כי נושא התקצוב מצוי בדיונים משותפים בינו לבין משרד האוצר. שר החינוך גדעון סער התייחס בכנסת ליישום החוק החדש, ואמר: "הרוב המכריע של ילדי ישראל בגילאים הרלבנטיים ייהנו מהשירות הזה, כאמור חינם, כבר בשנת הלימודים הבאה, בעוד שבעה חודשים".

 

עם זאת, הוא צינן מעט את ההתלהבות כשהסביר: "חשוב להבהיר שלא יהיה ולא יכול להיות מענה מלא של 100% בשנת היישום הראשונה. בהתאם להחלטת הממשלה, ככל שיהיה פער בין הביקוש לגנים ציבוריים להיצע המקומות בגנים אלו ברשויות המקומיות, ייקבעו כללי קדימות בהתאם לקריטריונים שוויוניים". סער הוסיף כי המצב בין הרשויות לא יהיה זהה: יש רשויות שיהיו ערוכות יותר ויש שיהיו ערוכות פחות בשנה הראשונה ליישום ההחלטה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גן ילדים. חמישית מהילדים אינם גמולים
צילום: טיירק
הגנים ערוכים ליישום החוק?
צילום: shutterstock
מומלצים