שתף קטע נבחר

אישום: איים לפני רצח הבכיר הנוצרי - "יהיה דם"

הפרקליטות מתבססת על דבריו של טלאל אבו מנה, שאיים לפגוע בגבי קדיס, וגם על צילומי מצלמות האבטחה שתיעדו את הדוקרים באזור הרצח ביפו. המתנקשים הצטיידו במסכה ובכובע בדמות סנטה קלאוס. הרקע לרצח בחג המולד: סכסוך על בית

שבוע לפני שיו"ר האגודה הנוצרית-אורתודוכסית ביפו, גבי קדיס, נרצח בחודש שעבר בתום תהלוכה לציון חג המולד האורתודוכסי על-ידי אדם מחופש לסנטה קלאוס, אמר יו"ר האגודה הקודם כי אם ההליך המשפטי בנוגע לנכס יקר בעיר יימשך - "יהיה דם". כך נטען בכתב אישום שהוגש הבוקר (יום ה') נגד טלאל אבו מנה מיפו ושניים מקרובי משפחתו. היו"ר לשעבר מואשם בקשירת קשר לביצוע פשע ואילו שני קרובי המשפחה מואשמים ברצח.

 

מכתב האישום עולה כי בחודש דצמבר החריף המאבק בין טלאל אבו מנה (55) לבין האגודה האורתודוכסית על רקע סירובו של קדיס לדחות את הדיון המשפטי בקשר לבית. חודש קודם לכן, על-פי האישום, אמר טלאל אבו מנה כי ביכולתו לשלוח אל קדיס למשרד את "אחד מבני אחיו" ש"יחסל" אותו ושבזכות הקשרים שישי לו הוא "יוציא אותו אחרי חמש שנים מהכלא". בישיבת האגודה, שנערכה ב-28 בדצמבר, אמר היו"ר לשעבר לנרצח כי אם ההליך המשפטי יימשך "יהיה דם".

 

שלושת הנאשמים, היום בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שלושת הנאשמים, היום בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)

  

טלאל אבו מנה פנה לאחיינו פואד אבו מנה (25) ולתופיק דלו (23), המאורס לאחת מבנות משפחת שני הנאשמים האחרים. השלושה סיכמו ביניהם, כך על-פי כתב האישום, כי הרצח יבוצע במהלך חגיגות חג המולד הנוצרי-אורתודוכסי - שחל ב-6 בינואר. שני הצעירים הצטיידו במסכה ובכובע בדמותו של סנטה קלאוס ובסכין אותו נשא פואד אבו מנה.

 

גבי קדיס, זמן קצר לפני שנרצח (צילום: אחמד משרוואי) (צילום: אחמד משרוואי)
גבי קדיס, זמן קצר לפני שנרצח(צילום: אחמד משרוואי)

 

סמוך לשעה 17:40 הגיעו שני הצעירים לטקס חג המולד בכנסייה ביפו, שם התכוונו לרצוח את קדיס. במהלך הטקס חבש פואד אבו מנה את המסכה של סנטה קלאוס, קרוב משפחה אחר כיבה את האורות בכנסייה - אך שני הצעירים לא הצליחו לפגוע ביו"ר האגודה.

 

זירת הרצח ביפו, בחודש שעבר (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
זירת הרצח ביפו, בחודש שעבר(צילום: עופר עמרם)

 

השניים לא ויתרו. הם עקבו אחר קדיס, שהלך ברחוב יפת. 40 דקות לאחר שלא הצליחו לרצוח אותו בכנסייה, נטען בכתב האישום, עטה שוב פואד אבו מנה את המסכה של סנטה קלאוס. הוא שלף את הסכין ודקר את קדיס שתי דקירות

 קטלניות בגבו. דלו היה כל הזמן לידו. לאחר מכן נמלטו השניים. פואד אבו מנה הצטלם בביתו של טלאל אבו מנה בבגדים אחרים. בפרקליטות טוענים כי הסיבה היא שהוא

 ניסה "לבסס לעצמו אליבי שקרי".

 

הפרקליטות מתבססת על העדים ששמעו את טלאל אבו מנה מאיים לפגוע לקדיס וגם בסרטים ממצלמות אבטחה, המעידים כי שני הצעירים היו באזור הרצח. בנוסף הם מתבססים על כך שהרוצח שמאלי, בדיוק כמו פואד אבו מנה, שהואשם שדקר למוות את קדיס. עוד נטען כי הדוקר התקשר חמש דקות לאחר הרצח לבן דודו, למרות טענתו שהיה איתו באותו זמן.

 

עורך דינם של הנאשמים אמר כי אין להם כל קשר לרצח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גבי קדיס. נדקר פעמיים בגב
צילום: באדיבות אתר פאנט
מסע הלוויה של קדיס
צילום: חסן שעלאן
עו"ד שי טובים
מומלצים