שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הכי מטוקבקות

   פגישה בבנק: משפחת אדרעי מופתעת מההכנסות

   נכון, כשיש שישה ילדים יש המון הוצאות, אבל במפגש עם הבנק בני הזוג אדרעי מאילת, הופתעו לגלות דווקא כמה הם מכניסים. פרוייקט "משפחה בצמיחה"

   הפתעה. זו הייתה תגובתם של בני הזוג אדרעי, כששמעו מעדי אילוביץ', מנהל סניף בנק הפועלים באילת שילווה אותם בפרויקט "משפחה בצמיחה", מה גובה ההכנסות החודשיות שלהם, כ־18 אלף שקל. "נטו?" שאלו בחוסר אמון. "נטו", ענה אילוביץ'.

    

    

   במסגרת הפרויקט, התבקשו אליהו ושרה אדרעי להעביר לאילוביץ' את כל הנתונים לניתוח מצבם הנוכחי. הוצאות קבועות ומשתנות בחודשים האחרונים, ולצידן גם ההכנסות. הנתונים הללו שיקפו פער קבוע של כ־5,000 שקל בחודש, שמצטבר לסכומי עתק. איך מכסים אותו? לוקחים הלוואות, פורעים קרנות השתלמות ומקווים לטוב.

    

   אליהו ושרה אדרעי, זוג דתי־לאומי חייכן, מגדלים שישה בנים. הגדול חייל, הכי צעיר בן 11 וחצי. הם גרים כבר 13 שנה בבית ישן צמוד־קרקע באילת, והסעיף הכי כבד בתקציבם הוא המשכנתה: 2,746 שקל בחודש.

    

   וזו לא ההלוואה היחידה. מדי חודש יורדים מחשבונם 3,200 שקל על החזר הלוואות שנלקחו מגופים חוץ בנקאיים: כרטיסי האשראי לאומי קארד וכאל, וחברת מימון ישיר. "אתם יודעים כמה ריבית אתם משלמים עליהן?", שואל אילוביץ'. "לא", הם מודים. "ניסינו לכסות את האובר, ולכן השתמשנו בכל הלוואה שרק אפשר".

    

   אחרי שהגיעה למשיכת יתר של כ־36 אלף שקל, לקחה המשפחה הלוואות, שצימצמו מאוד את המינוס. מאז הוא חזר וגדל, וכעת עומד על 12 אלף שקל.

    

   האם אתה יודע על אלו ביטוחים אתה משלם?

   הטיפ הראשון שקיבלו השניים: עדיף לקחת הלוואה אחת מהבנק איתו הם עובדים, ולהחזיר את כל ההלוואות הקטנות. "ההלוואות הקטנות הן זמינות וקלות להשגה, אבל הן גם יקרות יותר", מסביר אילוביץ'.

    

   עוד סעיף קבוע: ביטוחים. מעל 1,500 שקל בחודש. "אילו ביטוחים אלה?", שאלנו. "משהו בתחום הבריאות, או הסיעוד, או החיים", אומר אליהו. "באמת הרגשתי שאני משלם כפול על אותם ביטוחים".

    

   סעיף גבוה נוסף: תקשורת. אמנם מדובר על שבעה מכשירי סלולר, אך זה עולה להם 1,300 שקל בחודש (אליהו: "החודש סוף־סוף שיפרתי מסלולים"). וגם, למה לשלם להוט 370 שקל בחודש כשאין בכלל טלוויזיה?

    

   הריחוק ממרכז הארץ, והבחירה בלימודים בישיבות, דורשים הוצאות גבוהות על לימודים. שלושה בנים לומדים בישיבות: האחד ליד ירושלים, שני ביתיר, ושלישי באילת. אליהו: "כל אחד עולה כ־600 שקל שכר לימוד בחודש, לא כולל נסיעות. אפילו לימודי הבן בחטיבת הביניים עולים 250 שקל בחודש. רק עבור הגדול שבצבא והקטן שביסודי, אין תשלום חודשי".

    

   במשפחה בת שמונה נפשות, גם אוכל זה הרבה כסף. "במהלך השבוע רוב הילדים מחוץ לבית, אך לקראת שבת ההוצאות ממריאות", אומרת שרה. המשפחה גם מארחת הרבה בשבתות. להערכת הזוג, סעיף המזון מגיע לכ־1,000 שקל בשבוע.

    

   כ־350 שקל הולכים על ריבית חובה. מנגד, מפריש הזוג לחיסכון 500 שקל בחודש. אילוביץ': "על הפיקדון מקבלים ריבית מינימלית, בעוד שעל החובה משלמים ריבית מקסימלית. במילים אחרות: כאשר יש אוברדראפט כזה, אין טעם לחסוך".

    

   ויש גם הוצאות על ארנונה ומים, חשמל, דלק וביטוח לרכב (קיה קרניבל גדולת ממדים שתספיק לכולם: 600 שקל בחודש). וגם: 300 שקל תרומות לישיבות ולעמותות חסד, הוראת קבע להגרלה (100 שקל), וגם התעמלות (שרה) וחדר כושר (אליהו).

    

   רק ההוצאות הקבועות הן 18,800 שקל בחודש, אומר אילוביץ' לזוג. ויש גם הוצאות משתנות: פעם 2,000 שקל בחודש, ופעם 6,000. טיפולי שיניים, ביגוד, חופשות, קורסים. אלו באות לידי ביטוי במתן צ'קים, במזומן מהכספומט, ובתשלומים בכרטיסי האשראי.

    

   לזוג שני כרטיסים: ישראכרט (מהבנק) וכאל (חוץ בנקאי). "זה מאפשר לנו להרחיב חריגות ולקבל הלוואות", מסביר אליהו. לאילוביץ' דווקא אין בעיה עם כמה כרטיסי אשראי, "כל עוד לא משלמים עבורם".

    

   סך השכר של בני הזוג מגיע לכ־15,800 שקל נטו, בהתאם למשמרות. קצבת ילדים מוסיפה עוד 1,150 שקל. יש גם הכנסות משתנות: כ־1,000 שקל בממוצע מעבודה נוספת של אליהו כשופט באיגוד הכדורסל.

    

   "ההוצאות שלכם הן כ־23 אלף שקל בחודש", אומר אילוביץ', "וההכנסות, כ־18 אלף. פער של כ־5,000 שקל בחודש הכניס אתכם לבור הנוכחי", הוא אומר. "צריך לבחון הוצאות רבות. אנחנו נייעץ, אבל העבודה עליכם". אילוביץ' גם מטיל שיעורי בית: ניהול תקציב בסכום מוגדר. "בשבוע הקרוב נסו להצפין את כרטיסי האשראי והצ'קים, ולהתנהל עם 1,500 שקל מזומן שתוציאו מראש. ותרשמו את כל ההוצאות. זה ייתן לכם זרקור על ההתנהלות היומיומית".

    

   אז מה עושים?

   ההמלצות הראשונות של מנהל הסניף

    

   1. עדיפה הלוואה אחת מהבנק איתו עובדים. ההלוואות הקטנות זמינות וקלות להשגה, אבל הן גם יקרות יותר.

    

   2. על פיקדונות מקבלים ריבית מינימלית, ועל החובה - ריבית מקסימלית. כשיש אוברדראפט אין טעם לחסוך.

    

   3. לרשום את כל ההוצאות ולנסות ניהול תקציב מוגדר: בלי כרטיסי אשראי וצ'קים, ועם מזומן שמוציאים מראש.

    

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   ילדי משפחת אדרעי. חינוך טוב עולה כסף
   צילום: יונתן בלום
   צילום: שלומי דעי
   עדי אילוביץ', מנהל סניף בנק הפועלים באילת
   צילום: שלומי דעי
   מומלצים