שתף קטע נבחר

צילום: AP

"פאנטה מאמין שישראל תתקוף באיראן עד יוני"

שר הביטחון ברק הזהיר כי "מאוחר יותר עלול להיות מאוחר מדי". בעל טור המקורב מאוד לממשל אובמה כתב כי מקבילו של ברק בארה"ב - שר ההגנה פאנטה - סבור כי ישראל תתקוף בין אפריל ליוני, לפני שמתקני הגרעין יועברו ל"מרחב החסינות"

שר הביטחון אהוד ברק הזהיר גם היום (ה') מאיראן גרעינית ואמר כי "מאוחר יותר עלול להיות מאוחר מדי", מקבילו בארצות-הברית סבור כי הקו האדום של ישראל הוא יוני הקרוב. שר ההגנה האמריקני ליאון פאנטה סבור כי קיים סיכוי גדול שישראל תתקוף את איראן בין אפריל ליוני, לפני שטהרן תעביר את מתקני הגרעין שלה ל"מרחב החסינות" כפי שהגדיר זאת ברק. כך כותב בעל הטור דיוויד איגנשיוס ב"וושינגטון פוסט".

 

הגרעין האיראני בכותרות ynet:

ראש אמ"ן: לאיראן יש אורניום מועשר ל-4 פצצות

השר יעלון: ניתן לפגוע בכל המתקנים באיראן

מסר לעולם: איראן רוצה להכפיל את תקציב ההגנה

 

נשיא ארצות-הברית ברק אובמה ושר ההגנה פאנטה הזהירו בכירים ישראלים שארצות-הברית מתנגדת לתקיפה, כיון שהיא תפגע לדעתם בתוכנית סנקציות בינלאומיות מוצלחת ביותר ובמאמצים לא צבאיים אחרים לבלום את איראן מחציית הקו האדום. איגנשיוס, בעל מקורות בכירים בממשל, מציין שבבית הלבן טרם החליטו כיצד להגיב אם ישראל תתקוף באיראן.

 


 

בוושינגטון מתקיימים דיונים אינטנסיביים לגבי משמעויות אפשריות של תקיפה ישראלית - תקיפת ספינות אמריקניות, ניסיון לסגור את מצר הורמוז והשפעה על מחיר הנפט בעולם. ממשל אובמה מצדד במדיניות של הישארות מחוץ לעימות, אלא אם כן איראן תפגע ביעדים אמריקניים. במקרה זה תגיב ארצות-הברית בעוצמה.

 

בעל הטור כותב שמנהיגים ישראלים מקבלים ואפילו מברכים על

האפשרות לפעול לבד. גורם ישראלי אמר לאמריקנים: "אתם תשבו בצד ותתנו לנו לעשות את זה". התסריט הישראלי מדבר על בערך חמישה ימים של פעילות ישראלית, שבעקבותיה האו"ם יכפה הפסקת אש. הישראלים מודעים לעובדה שלתוכנית הגרעין האיראנית ייגרם נזק קל בלבד, שיחייב תקיפה נוספת בתוך כמה שנים.

 

ברק. האמריקנים חוששים שישראל כבר החליטה לתקוף (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ברק. האמריקנים חוששים שישראל כבר החליטה לתקוף(צילום: AFP)

 

לדברי איגנשיוס, בכירים אמריקנים רואים שתי אפשרויות לשכנע את ישראל לא לתקוף: אם איראן תפתח בשיחות משמעותיות שיאפשרו כניסה ופיקוח מלא שיוודא שתוכנית הגרעין היא למטרות אזרחיות בלבד, או שארצות-הברית תגביר את הפעילות הסודית ותחבל בגרעין האיראני, בהיקף כזה שישכנע את ישראל כי התקיפה מיותרת. האמריקנים חוששים שראש הממשלה נתניהו כבר קיבל החלטה לתקוף, ופאנטה מאמין כי זה יקרה בחצי השנה הקרובה. כך לפחות כתב בעל הטור הבכיר.

 

ברק: "לעולם אין ספק שהגרעין האיראני מתקרב לבשלות"

בינתיים, נאם היום ברק בכנס הרצליה ואמר כי "הסנקציות החדשות על איראן הן צעד בכיוון הנכון ויש להחריפן בהקדם עד שתושג - אם תושג - המטרה של עצירת התוכנית". לדברי ברק, "היום, בניגוד לעבר, אין לעולם ספק בדבר קיומה של תוכנית גרעין צבאית איראנית. היום, בניגוד לעבר, אין לעולם ספק כי תוכנית הגרעין הצבאית מתקרבת בהתמדה לבשלות ועומדת להיכנס אל 'מרחב החסינות', שממנו והלאה יוכל המשטר האיראני לפעול להשלמת התכנית, ללא הפרעה אפקטיבית ובעיתוי הנוח לו".

 

הוא הבהיר כי ישראל מוכנה לפעול: "קיימת הבנה עולמית נרחבת כי חיוני למנוע מאיראן מלהפוך גרעינית ואין להוריד שום אופציה מהשולחן. העולם גם מבין כי אם הסנקציות לא ישיגו את התוצאה המיוחלת של עצירת תוכנית הגרעין הצבאית, יהיה צורך לשקול פעולה. פרשנים רבים מעריכים כי ההתמודדות עם איראן גרעינית תהיה מסובכת יותר, מסוכנת יותר, יקרה יותר בדמים, תרתי משמע, מאשר עצירתה היום. מי שאומר Later, ייתכן וימצא שזה Too Late".

 

ברק בכנס הרצליה. "להחריף הסנקציות עד שתושג המטרה" (צילום: AP) (צילום: AP)
ברק בכנס הרצליה. "להחריף הסנקציות עד שתושג המטרה"(צילום: AP)

 

במקביל, עלה נושא הגרעין האיראני גם בכנס צעירים שנערך בשדרות רוטשילד בתל אביב. ראש ארגון הביון האמריקני (CIA) לשעבר, ג'יימס וולסי, שנשא דברים באירוע, הזהיר גם הוא כי "הסנקציות משפיעות אבל אין לדעת בכמה יעכבו את הפצצה". לדבריו, "בשבע השנים האחרונות היו סנקציות חלשות. יש התקדמות לאחרונה, הכלכלה האיראנית נפגעת, אבל חבל שלא התחלנו כמה שנים קודם לכן".

 

וולסי התייחס גם לדרכים האפשרויות להתמודד עם האיום האיראני, וציין: "אני המלצתי להתכונן ללחימה. לא לתקוף, אבל כן להעמיד מפציצים ונושאות מטוסים בכוננות, למקרה הצורך. צריך להיות מוכנים בשקט, בלי איומים ונאומים. שיידעו שאנחנו סוחבים מקל גדול ואז לא צריך לאיום".

 

אף שהנשיא אובמה מעדיף את אפיק הדיפלומטיה בכל הנוגע לגרעין האיראני, וולסי מטיל ספק בכך ש"לדבר עם אירן יצליח. הפרסים המציאו את השח-מט והם טובים בזה. הם שולחים חייל להרוג את המלך ובזמן שהוא מתקדם לאט-לאט, עושים פעולות הטעיה. אסור להגיד שזה יסתדר מעצמו", הדגיש.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו יאיר אלטמן ובועז פיילר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר ההגנה פאנטה. תקיפה תוך חצי שנה
צילום: AP
ברק. "אין להוריד אופציות מהשולחן"
צילום: AP
מומלצים