שתף קטע נבחר

ביקור ענק: לוויתן מול חופי אשדוד ואשקלון

במרכז לחקר והצלת יונקים ימיים התקבלו במהלך סוף השבוע דיווחים על תצפיות של לוויתן מזיפות (ללא שיניים) באורך של כ-8 מטרים מול אשדוד ואשקלון. משפחת דיאמנט מחולון הצליחה לפגוש אותו בים. "זה מרגש לראות לוויתן ליד הבית", הם אומרים

במרכז לחקר והצלת יונקים ימיים (מחמל"י) התקבלו ביום שישי שני דיווחים על לוויתן באשדוד ובאשקלון.

 

לדברי ד"ר עוז גופמן, מנהל פרויקט הדולפינים באוניברסיטת חיפה ובמחמל"י, ופקח דיג במשרד החקלאות, הלוויתן נראה לראשונה בשעות בצהריים באזור נמל אשדוד, כשהוא שוחה מדרום לצפון ונצפה במים במשך כ-20 דקות.

 

מי שזכה לפגוש אותו בים היו עופרה וחיים דיאמנט, תושבי חולון שיצאו להפלגה ביאכטה המשפחתית עם חברים מהמרינה בהרצליה. במרחק של קילומטר וחצי מול חוף אשדוד, הבחינה עופרה בזרנוק מים גדול במרחק של כ-150 מטר מהיאכטה.

 

הלוויתן מול אשדוד ביום שישי (צילום: חיים דיאמנט) (צילום: חיים דיאמנט)
הלוויתן מול אשדוד ביום שישי(צילום: חיים דיאמנט)

 

"פעם ראשונה שפגשתי לוויתן גדול בים ליד הבית"

"אשתי אמרה שלי שהיא רואה שפריץ של מים מים גדול שיוצא מהים ואמרה לי להסתכל. בהתחלה לא האמנתי, אבל ממרחק של כ-150 מטר הבחנתי בהשפרצה גדולה של מים והבנו שזה לוויתן. אחרי כמה דקות הצלחנו להתקרב אליו למרחק כ-50 מטר, הוא צלל ואז עלה שוב אל פני המים", מספר דיאמנט ל-ynet.

 

"לא היתה לי מצלמה איתי, אז צילמתי אותו באייפון כמה תמונות. הוא נעלם והופיע שוב אחרי 20 דקות, אבל כבר לא הצלחנו לצלם אותו שוב. אני מפליג כבר הרבה בשנים בים, ראיתי דולפינים בים התיכון, אבל זו הפעם הראשונה שפגשתי לוויתן גדול בים ליד הבית".

 

לדבריו, המפגש עם היונק הימי הגדול באורך של כשמונה מטר היה מבחינתו "אירוע משמח, מיוחד ומרגש. הוא שחה לאט מאוד ואני מקווה שהוא בקו הבריאות. אני והמשפחה שלי נהנינו לפגוש אותו ומקווה שגם הגולשים יוכלו ליהנות מהתמונה שצילמתי", הוא מסכם.

 

הלוויתן המשיך במסלול השחייה שלו והגיע לקראת שקיעה מול חופי אשקלון, שם נצפה בסמוך למסוף של חברת החשמל ואז נעלמו עקבותיו. מניתוח התמונות של הלוויתן ועדויות האנשים שצפו בו, מעריכים גופמן וד"ר אביעד שיינין, כי מדובר בלוויתן מזיפות. לדבריהם, יתכן שמדובר בלוויתן מצוי או לוויתן מינקי (גוץ).

 

הסטוריה של ביקורים במשקל כבד

הזכרים של הלוויתנים המצויים מגיעים לאורך ממוצע של 19-25 מטר והנקבות באורך של 20-27 מטר. על פי הערכות, משקל של לוויתן מצוי בוגר באורך 25 מטר הוא כ-70 טון. לעומתם לוויתני המינקי, הם היונקים הקטנים ביותר במשפחה ונחשבים למין נדיר מאוד באגן המערבי של הים התיכון. פרטים בוגרים מגיעים לאורך של 7-9 מטר ולמשקל של 5-7 טון.  שני המינים נצפו מול חופי הארץ בשנים האחרונות.

 

במאי 2010 תיעדו חוקרי המרכז לחקר והצלת יונקים ימיים לראשונה בישראל, לוויתן אפור שככל הנראה תעה בדרכו, באורך של כ-12-15 מטר בסמוך לחופי הרצליה. החוקרים מעריכים כי הלוויתן שמצוי בדרך כלל באזור מערב ארה"ב ורוסיה, תעה בדרכו במהלך הנדידה 

 

ב-2009 הגיע לביקור לוויתן מצוי מול חופי תל אביב ב-2009. איש צוות של המרכז להצלת יונקים ימיים (מחמל"י) הבחין בלוויתן בעת אימון יאכטות מחוץ למרינה בתל אביב בשעות הבוקר ולאחר מספר שעות, הגיעו דיווחים על לוויתן ליד נמל אשדוד וההערכה היא שמדובר באותו פרט.  

 

ב-2008 נצפתה גורת לוויתן מצוי, באורך 14 מטר ובמשקל של כ-13 טונות, במעגן של חברת קצא"א (קו צינור אשקלון-אילת) באשקלון. אנשי מחמ"לי מיהרו למקום וגילו כי נקבת הלוויתן פצועה ותשושה. כעבור שעה קלה, בעוד הם שוקלים כיצד להעבירה לטיפול רפואי, היא מתה. הפגר שלה נקבר בחולות בסמוך למתקן,

 

בין פברואר לאפריל 2008 נצפו מספר לוויתנים בחופי הארץ; פגר של לוויתן נמצא בנמל חיפה סמוך לאחד הרציפים, ולוויתן אחר נלכד ברשת דייגים באזור חוף נחשולים שליד זכרון יעקב. בחוף בת גלים נמצא לוויתן, ופגר של לוויתן נוסף נמצא בנחל הקישון. באוקטובר 2007 נצפו שני לוויתני מינקי (גוץ) בחופי הרצליה ובשנת 2006 נצפה לוויתן מסוג "מינקי" מול חוף הים במכמורת ולוויתן מזיפות במפרץ אילת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נצפה באשדוד ונעלם באשקלון. הלוויתן שהגיע לביקור
צילום: חיים דיאמנט
לוויתן מצוי מול חופי תל-אביב ב-2009 (צילום ארכיון)
צילום: רוני רביב
מומלצים