שתף קטע נבחר

אורח כבד מול חופי ת"א: לוויתן מצוי

איש צוות של המרכז להצלת יונקים ימיים (מחמל"י) הבחין בלוויתן בעת אימון יאכטות מחוץ למרינה בתל אביב ביום שישי בבוקר. בערב הגיעו דיווחים על לוויתן ליד נמל אשדוד וההערכה היא שמדובר באותו פרט. בארגון חוששים: אם הוא מתקרב לחוף ייתכן שהוא במצוקה

אורח גדול מימדים הגיע לביקור בחופי ישראל בסוף השבוע. ביום שישי בבוקר התקבל דיווח ראשוני במרכז להצלת וחקר יונקים ימיים (מחמ"לי), על לוויתן המשייט באזור המרינה בהרצליה.

 

ניר הדר, מרכז צוות ההצלה של מחמ"לי, שיצא לאימון שגרתי על יאכטה אל מחוץ למרינה בתל-אביב, סיפר על המפגש הבלתי צפוי: "באותה שעה, היו כלי שייט רבים וקטנים שיצאו לים הפתוח, ובהם גם ילדים רבים. אחד מהם צעק 'לוויתן, לוויתן!' והצביע לעברנו", סיפר הדר ל-ynet. "תחילה אף אחד לא התייחס אליו, אך כשנעמדתי ליד התורן הבחנתי בלוויתן מתחתיה".

 


צילום: רוני רביב
(צילום: רוני רביב)

 

מאותו הרגע, עקבו אנשי היאכטה אחרי היונק הימי. להערכת הדר, מדובר לוויתן מצוי צעיר, ככל הנראה בן שנתיים ובאורך של כ-11-12 מטר. "הוא היה גדול מעט מהיאכטה בה הפלגנו, ושחה באופן רגוע למדי. הוא נשם באיטיות ואחד הדברים הבולטים היה מבנה גופו הרזה", ציין. "כל מספר דקות הוא עלה לנשום מעל פני המים. ליווינו אותו עד שהגענו לים הפתוח ושם נפרדנו דרכנו".

 

רוני רביב, אחד מבעלי יאכטת "סי-ביסקיט" שהשתתף באימון, כבר ראה לוויתנים בחו"ל, אך אמר כי זו הפעם הראשונה שהוא פוגש לוויתן ממרחק של כחמישה מטרים ביציאה מהמרינה בתל-אביב. "זו תחושה מדהימה לראות חיה כה גדולה. זה בהחלט גורם לך להרגיש כמו אגוז קטן במים", סיפר. "התקדמנו לצידו בקצב איטי והוא עבר גם מתחת למספר סירות מפרש של ילדים שהתאמנו לקראת שיט האביב. לראות לוויתן כה גדול, חולף מתחת לסירה בה נמצא ילד בן חמש, זה מחזה בלתי-רגיל".

  

בערב התקבלו במחמל"י דיווחים מאנשי נמל אשדוד אודות לוויתן שנצפה בסמוך לכניסה לנמל. בארגון מעריכים כי מדובר באותו פרט, וחוששים כי הימצאותו של הלוויתן כה קרוב לחופים עלולה להעיד כי הוא נמצא במצוקה, דבר שעשוי להסתיים בעלייתו אל החוף ומוות תוך זמן קצר.

 


(צילום: רוני רביב)

 

הלוויתנים המצויים נחשבים ללוויתנים השניים בגודלם. הזכרים באורך ממוצע של 19-25 מטר והנקבות באורך של 20-27 מטר. על פי הערכות, משקל של לוויתן מצוי בוגר באורך 25 מטר הוא כ-70 טון. גילו הצעיר ואורכו של הלוויתן מרמזים על כך שהוא סיים לינוק מאימו והחל את דרכו העצמאית.

 

על פי נתוני קרן הטבע העולמית (WWF) גודל האוכלוסיה המשוער כיום הוא בין 50 ל-90 אלף בלבד, לאחר שניצודו בעולם מאז שנות ה-30 של המאה הקודמת יותר מ- 750 אלף פרטים.

 

בפברואר שעבר, גורת לוויתן מצוי, באורך 14 מטר ובמשקל של כ-13 טונות, נצפתה במעגן של חברת קצא"א (קו צינור אשקלון-אילת) באשקלון. אנשי מחמ"לי מיהרו למקום וגילו כי נקבת הלוויתן פצועה ותשושה. כעבור שעה קלה, בעוד הם שוקלים כיצד להעבירה לטיפול רפואי, היא מתה.

 

ביקורים של לוויתנים בחופי ישראל הפכו תכופים בשלוש השנים האחרונות. ביולי שעבר נצפה לוויתן באורך של 12 מטר בנמל חיפה וככל הנראה מדובר בלוויתן מצוי או מזיפות.

 

באוקטובר 2007 נצפו שני לוויתני מינקי (גוץ) בחופי הרצליה; בין פברואר לאפריל אשתקד נצפו מספר לוויתנים בחופי הארץ; פגר של לוויתן נמצא בנמל חיפה סמוך לאחד הרציפים, ולוויתן אחר נלכד ברשת דייגים באזור חוף נחשולים שליד זכרון יעקב. בחוף בת גלים נמצא לוויתן, ופגר של לוויתן נוסף נמצא בנחל הקישון. בשנת 2006 נצפה לוויתן מסוג "מינקי" מול חוף הים במכמורת. 


פורסם לראשונה 04/04/2009 22:56

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הלוויתן באזור מרינת תל-אביב
צילום: רוני רביב
לוויתן בנמל חיפה לפני כשנה
צילום: שרה-לי גרנית, מחמ"לי
גורת לוויתן מתה בקצצ"א אשקלון בפברואר 2008
צילום: אמיר כהן
מומלצים