שתף קטע נבחר

מפקד חדש לחיל האוויר: אלוף אמיר אשל

שר הביטחון אישר למנות את ראש אגף התכנון לתפקיד מפקד חיל האוויר הבא. אשל מילא שורה של תפקידים בחיל האוויר וגבר במירוץ לתפקיד מפקד החיל על מזכירו הצבאי של ראש הממשלה, אלוף יוחנן לוקר

שר הביטחון אישר ועכשיו יש מפקד חיל אוויר חדש לצה"ל: ראש אגף התכנון, האלוף אמיר אשל, מונה למפקד חיל האוויר לאחר עיכובים שונים. כך אישר היום (א') שר הביטחון אהוד ברק. אלוף אשל יחליף את אלוף עידו נחושתן. הוא גבר על אלוף יוחנן לוקר, המשמש כמזכיר הצבאי של ראש הממשלה, אשר לו הוצע לשמש הנספח הצבאי בוושינגטון.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

לפני כשבועיים, נחשף ב"ידיעות אחרונות" כי מאחורי הקלעים של המינוי התנהל מאבק בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לרמטכ"ל. על פי הדיווח, נתניהו פעל במלוא המרץ למינויו של לוקר למחליפו של נחושתן, ובין היתר נטען כי לוקר תומך בתקיפה ישראלית של מתקני הגרעין באיראן. גנץ, מנגד, התנגד למהלך של מינוי שלא על דעתו, ותמך במינויו של אשל, שעליו נטען כי הוא מתנגד לתקיפה שכזו.

 

אשל. מפקד החיל הבא (צילום: רוני אביב, במחנה) (צילום: רוני אביב, במחנה)
אשל. מפקד החיל הבא(צילום: רוני אביב, במחנה)
 

גורמים בכירים בצבא טענו, לעומת זאת, כי עמדתם של שני הקצינים בסוגיה זו זהה, וכי עד כה כלל לא נדרשו להציגה. כך או כך, ניכר כי סוגיית התקיפה באיראן הביאה למעורבות של ראש הממשלה בבחירת מפקד החיל.

 

הקרב על המינוי, שהתרחש עד שלב מסוים מאחורי הקלעים, הגיע גם לוועדה לביקורת המדינה של הכנסת, שבראשה עומד ח"כ רוני בר-און (קדימה). בדיון הביע הרמטכ"ל גנץ עמדה נחרצת בנוגע לזכותו להכריע בסוגיית המפקד הבא. "אסור לבחור קצינים בניגוד לדעת הרמטכ"ל, ומפקד חיל האוויר הוא כמו כל אלוף אחר", אמר גנץ בוועדה, שעסקה בדו"ח המבקר בנוגע למינויים בצה"ל.

 

"אני לא רואה הבדל בינו לבין מפקד חיל הים או אלוף פיקוד העורף. בשביל זה יש רמטכ"ל - הוא מזמין את המועמדים, והוא זה שמספק את ההסברים. הרמטכ"ל קיבל את אמון הממשלה לניהול הצבא, וכך זה צריך להיות".

 

אשל. מאבק על המינוי בצמרת המדינה (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
אשל. מאבק על המינוי בצמרת המדינה(צילום: יריב כץ)
 

הפרסום הביא גם את יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, לתקוף את נתניהו. בדיון שנערך במליאת הכנסת בהצעת אי-אמון בממשלה, אמרה לבני כי "כשאני שומעת שראש הממשלה בוחש מנימוקים לא ענייניים במינוי בכירים בצה"ל, יש לקרוא לו להסיר את ידיו מאותם מינויים בצה"ל".

 

יו"ר האופוזיציה הזכירה כי הייתה חברה בקבינט ובשלישייה, "והקצינים תמיד הגיעו כשהם נקיים מכל תלות. יכולנו לאהוב או לא לאהוב את מה שהם אומרים, אבל תמיד ידענו שהם באים מהמקום הכי נקי שבעולם. זה לא נכון למנות את הקצונה הבכירה משיקולים אחרים ולא ענייניים. צבא העם זה לא הצבא של הממשלה ולא הצבא של ראש הממשלה".

 

ראש הממשלה ויוחנן לוקר (צילום ארכיון: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ראש הממשלה ויוחנן לוקר (צילום ארכיון: גיל יוחנן)
 

האלוף אשל נולד ביפו בשנת 1959. בשנת 1977 התגייס לקורס טיס של חיל-האוויר וסיים כטייס קרב ב-1979. את דרכו כטייס החל בקורס אימון מבצעי בבסיס "עציון", בהמשך שירת כטייס "סקייהוק" בבסיס "עציון" ו"רמון", שם שירת כמוביל במלחמת "שלום הגליל". הוא שימש כמדריך בבית הספר לטיסה ובקורס אימון מבצעי במשך שנתיים.

 

במהלך שירותו, מילא אלוף אמיר אשל שורת תפקידי פיקוד ומטה: הוא היה מפקד גף הדרכה בטייסת "נץ", סגן מפקד טייסת "נץ", ראש מדור ב' במחלקת מבצעים,

 מפקד טייסת "ברק" בבסיס "רמת דוד" ומפקד טייסת "קורנס 2000" בבסיס "תל-נוף". הוא היה גם ראש מחלקת מבצעים במטה חיל-האוויר, מפקד בסיס חיל-האויר "רמון", מפקד בסיס חיל-האויר "תל - נוף", ראש להק אוויר וראש מטה חיל האוויר.

 

אלוף אמיר אשל הוא בוגר אוניברסיטת "אובורן" אלבמה בלימודים כלליים ומוסמך למדעי המדינה מטעם אוניברסיטת חיפה והמכללה לביטחון לאומי. הוא נשוי לאביגיל ואב לענבר, יואב ואורי.

 

מלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר כי "בניגוד לנטען, ראש הממשלה לא היה מעורב בשום שלב בהליך מינוי מפקד חיל האוויר".

 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלוף אמיר אשל
צילום: דנה קופל
רמטכ"ל על? שר הביטחון, ברק
צילום: עטא עוויסאת, ידיעות אחרונות
מומלצים