שתף קטע נבחר

תושבי אילת פסימיים: "רכבת? כשיבוא המשיח"

החלטת הממשלה להניח קו רכבת בין תל אביב לים האדום לא מרשימה את תושבי העיר למודי האכזבות. "כשעליתי לארץ ב-57' שכנעו אותי לגור כאן כי עוד מעט תהיה רכבת", נזכר אחד מהם

"אשתי ואני עלינו לישראל כזוג צעיר ב-1957 ושכנעו אותנו לגור באילת. כשאמרנו שכל קרובי המשפחה שלנו גרים רחוק משם - באשקלון ובקריית שמונה - אמרו לנו לא לדאוג כי בקרוב תהיה רכבת לאילת. עכשיו אני בן 77, אז תסלחי לי, אבל אני כבר לא מאמין שאזכה לנסוע ברכבת הזאת". את הסיפור המצחיק-מריר הזה מספר אהרון כהן מאילת, על רקע החלטת הממשלה מאתמול (א') להקים קו של רכבת ישראל בין תל אביב לאילת.

 

ובינתיים ברכבת ישראל:

סיוט ברכבת: 3 שעות מתל-אביב לבית שמש

שוב שיבושים ועיכובים: רכבת נתקעה בת"א

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר במהלך ישיבת הממשלה כי מדובר בהחלטה אסטרטגית: "בכוחנו לייצר נתיב תעבורה אלטרנטיבי, עוקף תעלת סואץ. זו תעודת ביטוח. קו תל אביב-אילת, שיקצר את הנסיעה לשעתיים, ישנה את פני המדינה".

 

רכבת ישראל. האומנם בדרך לאילת? (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
רכבת ישראל. האומנם בדרך לאילת?(צילום: עופר עמרם)

 

אבל כמו אהרון כהן, רוב תושבי העיר ששוחחו עם ynet בעקבות החלטת הממשלה הגיבו בציניות מנומסת או בגיחוך מופגן. תושבי אילת למודי הבטחות ואכזבות, ורבים מהם לוקחים את הודעת הממשלה בעירבון מוגבל. כך, למשל, במרס 2008

הכריז שר התחבורה דאז שאול מופז לאמץ את מסקנות הוועדה לפיתוח נמל אילת, שקבעה כי יש להתחיל באופן מיידי בהכנות להנחת מסילת רכבת באורך 175 ק"מ שתחבר בין נחל צין לאילת.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

  

שנה לאחר מכן נכנס סילבן שלום לתפקיד השר לפיתוח הנגב והגליל, והכריז כי "אין שום סיבה שלא תהיה רכבת לאילת ולקריית שמונה". אלא שמאז ועד החלטת הממשלה עברו שלוש שנים, ואפילו מטר של מסילה לא הונח.

 

אילת. "נאמין רק כשנראה במו עינינו" (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
אילת. "נאמין רק כשנראה במו עינינו"(צילום: אליעד לוי)

 

באחד ממרכזי הקניות באילת התקבצו אתמול הורים וילדים שבאו לקנות תחפושות לפורים. כשנשאלו לדעתם על אישור הממשלה להקמת רכבת לאילת פרצו כולם יחדיו בצחוק. "אני אאמין רק כשאראה במו עיניי מסילה, קרונות וקטר", אמרה עלמה חורשתי. "כל כך הרבה שנים שרק מניחים פה אבני פינה - לרכבת, לשדה תעופה חדש, לכל מיני דברים - אבל לא בונים. כשזה יתגשם, יכול להיות שנזכה גם בבואו של המשיח".

 

תוכניות להנחת מסילת רכבת אילת בין מרכז הארץ לבין הים האדום עלו עוד לפני קום המדינה, וכבר בתקופת המנדט שקלה בריטניה את האפשרות לעקוף את תעלת סואץ ולהעביר סחורה על היבשה - מהים האדום לים התיכון. 63 שנה עברו מאז תום המנדט הבריטי, אבל רכבת עדיין אין.

 

"אני סקפטי, ולדעתי כמוני מרגישים רוב תושבי אילת", אומר יוסי, תושב העיר. "אנחנו לא יוצאים מגדרנו מהסיבה שהבטיחו לנו כל כך הרבה הבטחות לאורך השנים ועד היום לא נעשה דבר. הלוואי שהפעם זה יהיה שונה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בקרוב באילת? "נאמין רק כשנראה מסילה, קרונות וקטר"
צילום: בן קלמר
מומלצים