שתף קטע נבחר

בריטניה: "יד ימינו של בן-לאדן" ישוחרר ממעצר

מטיף דת פלסטיני ישתחרר בימים הקרובים מבית המעצר, בשל החלטה של בית המשפט האירופי לזכויות אדם. הסיבה: בריטניה לא הצליחה להשיג בטוחות מספקות שזכויותיו לא ייפגעו בירדן, שם תלוי נגדו עונש מאסר עולם

שופט הגירה בכיר בבריטניה אישר כי מטיף מוסלמי קיצוני, שכונה בעבר "יד ימינו של בן-לאדן באירופה", ישתחרר בימים הקרובים ממעצר. זאת, למרות העובדה שגם צוות ההגנה שלו אמר שהוא מהווה "סיכון חמור" לביטחון הלאומי של בריטניה.

 

עוד חדשות מהעולם:

 

העיתון "הדיילי טלגרף" דיווח אמש (יום ב') כי המטיף, אבו-קטאדה, יוכל להשתחרר בערבות, בשל פסיקת בית המשפט האירופי לזכויות אדם בחודש שעבר, כי אי אפשר לגרש אותו למולדתו, ירדן. אבו-קטאדה ישוחרר למעצר בית, שבמסגרתו יוכל ללוות מדי יום אחד מילדיו לבית הספר.

 

בית המשפט האירופי פסק שאין להסגירו לירדן ללא התחייבות מספקת שלא ייעשה שימוש נגדו בראיות שהושגו באמצעות עינויים. צוות ההגנה שלו טען שמשום שאין אפשרות הגיונית שדרישה זו תושג, יש לשחררו ממעצר. משרד הפנים הביטי טען שיש להמשיך להחזיקו, עד שיושגו הבטוחות המתאימות מעמאן.

 

קצבה מהמדינה למטיף הקיצוני

הפרקליט שייצג את משרד הפנים הבריטי במשפט טען שיש להמשיך להחזיק את החשוד במעצר, משום שהוא "אדם המציב סכנה יוצאת דופן לממלכה המאוחדת". כמו כן נטען כי אין שום סימן או עדות ששינה את דעותיו או את יחסו לבריטניה.

 

אולם, ייתכן שגם הגבלות אלה יוסרו אם הממשלה הבריטית לא תראה בשלושת החודשים הקרובים, כי הושגה התקדמות במגעים עם ירדן על גירושו של המטיף לשטחה. משמעות ההחלטה היא שאבו-קטאדה, בן 51 ואב לחמישה, יוכל לקבל עד 1,000 ליש"ט בחודש כקצבה מהמדינה. משלם המסים הבריטי יממן גם את מצלמות המעקב אחרי איש הדת הקיצוני.

 

צ'ארלי אלפיק, חבר פרלמנט שמרן, תקף את ההחלטה: "זהו אדם שמבקש לחתור תחת מדינתנו בכל הזדמנות. ברור שהוא לא צריך להיות בארץ זו עוד יום אחד". שופט ספרדי כינה בעבר את אבו-קטאדה "יד ימינו של אוסמה בן-לאדן באירופה".

 

עורכי דינו של איש הדת המוסלמי טענו כי שהה יותר זמן במעצר "מאשר כל עצור אחר בתולדות מדיניות ההגירה המודרנית". הוא נכנס לבריטניה בדרכון מזויף ב-1993. ב-1999 הוא נידון בירדן בהיעדרו למאסר עולם על קשירת קשר לבצע פיגועי תופת. הוא נעצר בבריטניה לראשונה ב-2002, ובית משפט לענייני הגירה כינה אותו "אדם מסוכן באמת".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישתחרר בערבות. אבו-קטאדה
צילום: רויטרס
החלטה של בית משפט אירופי
צילום: shutterstock
מומלצים