שתף קטע נבחר

השביתה תימנע? התקדמות במו"מ על עובדי קבלן

ההסתדרות והמעסיקים הודיעו על "התקדמות ניכרת במגעים", מעט לפני פגישת שטייניץ-עיני. ההסתדרות עשויה לנסות להגיע להסכם עוקף אוצר - ואז לבטל השביתה. נתניהו: "שביתה לא תפתור את בעיית עובדי הקבלן, אלא תסכן את היציבות"

ניסיון אחרון למנוע את השביתה הכללית במשק: ההסתדרות והארגונים הכלכליים הודיעו הערב (יום ג') על התקדמות ניכרת במגעים המתנהלים בין יו"ר ההסתדרות עופר עיני לבין לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, בראשות שרגא ברוש. עם זאת, המשא ומתן עם האוצר עדיין תקוע, והערב נפגש עיני עם שר האוצר יובל שטייניץ, במטרה למנוע שביתה כללית שנייה במשק, תוך שלושה חודשים בלבד. במקביל, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "שביתה לא תפתור את בעיית עובדי הקבלן".

 

השבתת המשק ב-ynet:

 

לפי התכנון, השביתה הכללית צפויה להקיף שירותים רבים. ברשימה הארוכה של השובתים נמצאים בראש ובראשונה הרכבת, נמל התעופה בן גוריון ונמלי הים. עוד יושבתו הדואר, הבורסה, הבנקים, משרדי הממשלה, הרשויות המקומיות, הכנסת, שירות התעסוקה, רשות המסים, אוניברסיטאות, בתי חולים ממשלתיים, מוזיאונים והטלוויזיה החינוכית.  

 

בתחילת הפגישה עם עיני אמר שטייניץ כי "אנחנו מאוד מקווים למנוע את השביתה, השביתה במצב הזה של משבר כלכלי עולמי היא שביתה מסוכנת. היא מסכנת את המשק ואת הכלכלה ואת אזרחי ישראל". לדברי שר האוצר, "קיימים פערים בינינו לבין ההסתדרות. היא אמנם מאבחנת בעיה אמיתית, אבל מציעה פתרון שלא קיים באף מדינה מפותחת".

 

ניסיון אחרון למנוע את השבתת המשק. שטייניץ ועיני (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ניסיון אחרון למנוע את השבתת המשק. שטייניץ ועיני(צילום: אוהד צויגנברג)

 

יו"ר ההסתדרות הבהיר כי הוא מקיים שני משאים ומתנים מקבילים, "הן עם המעסיקים מהמגזר העסקי והן עם שר האוצר. עם משרד האוצר לצערי כרגע אין שום התקדמות, אבל עם המעסיקים הפרטיים יכול מאוד להיות שיש פריצת דרך. נראה את זה במהלך הלילה, ונמתין בסבלנות. אם נתקדם עוד עם המגזר העסקי ונגיע להסכם, נראה איך אנחנו יודעים ליצור צו הרחבה כדי להחיל אותו על המגזר הציבורי".

   

נתניהו: המשק במצב רגיש

נתניהו התייחס לסוגיה שהובילה את ההסתדרות להודיע שוב על שביתה במשק, ואמר כי "ניתן לשפר את תנאי העסקתם של עובדי הקבלן מבלי להשבית את המשק ולשבש את חיי האזרחים. אין פתרון קסם לבעיות ההעסקה שנוצרו כאן במשך עשרות שנים,

ואפשר לפתור הנושא בהידברות".

 

לדברי ראש הממשלה, "המשק הישראלי נמצא במצב רגיש וזה לא הזמן לסכן את היציבות שהשגנו בעמל רב ובשיתוף פעולה בין הממשלה להסתדרות, אל מול קריסת כלכלות מובילות בעולם". 

 

אבל השביתה עשויה להימנע ברגע האחרון, אם עיני ושטייניץ יגיעו להסכמות. עוד לפני הפגישה, הודיעו ההסתדרות והארגונים הכלכליים המייצגים את המגזר הפרטי (התאחדות התעשיינים, התאחדות המלונאים, התאחדות הקבלנים ועוד), על התקדמות "ניכרת" במגעים, בנוגע לדרישת ההסתדרות לצמצם את העסקת עובדי הקבלן בחברות גדולות במגזר הפרטי.

 

לא יפונה זבל, הדואר והבנקים ייסגרו, וגם הרכבת תושבת (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
לא יפונה זבל, הדואר והבנקים ייסגרו, וגם הרכבת תושבת(צילום: מוטי קמחי)
 

הם מסרו כי חלה התקדמות בנושא קליטת חלק מעובדי הניקיון, בנוגע לקליטת עובדי קבלן המועסקים כתף אל כתף עם עובדים מן המניין ובנושא השוואת עובדי הקבלן שלא ייקלטו לעובדים שלצידם בתוך העסק. בהודעתם נכתב כי המגעים האינטנסיביים יימשכו לתוך הלילה.

 

הסכם עוקף אוצר?

ל-ynet נמסר מההסתדרות שיש אפשרות כי אם פגישת שטייניץ-עיני תיכשל,

 ייפגש יו"ר ההסתדרות עם שרגא ברוש ויגיע עימו למתווה עקרונות, שיהפוך להסכם מסגרת. לאחר מכן ישוחחו השניים עם שר התמ"ת שלום שמחון על האפשרות שיעניק להסכם ביניהם צו הרחבה.

 

המשמעות של צו הרחבה להסכם בין ברוש לעיני היא שהוא יחול על כל המעסיקים והעובדים במשק - במגזר הפרטי, ולפי הפרשנות של ההסתדרות (שאינה מקובלת על האוצר) גם על המגזר הציבורי. בתרחיש כזה עיני ישקול לבטל את השביתה, ולאחר מכן השאלה האם צו ההרחבה יחול על המגזר הציבורי תעבור להכרעה משפטית.


פורסם לראשונה 07/02/2012 19:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתב"ג יושבת
צילום: אלי אלגרט
נתניהו: "אין פתרון קסם"
צילום: EPA
מומלצים