שתף קטע נבחר

"מעמד הפרילנסרים גרוע מזה של עובדי הקבלן"

בכנס תמיכה בחקיקה למען עובדי הפרילנס אמרה יוזמת החקיקה, ח"כ שלי יחימוביץ: "מעמד הפרילנסר הוא מפלצתי וקורבנותיו מופקרים בשטח". עו"ד יהודה טלמון השותף להצעה: "גם לפרילנסרים מגיעים ימי מחלה והפרשות לפנסיה"

ריח הבחירות הקרובות העומד בחלל הכנסת המריץ קבוצת ח"כים לקדם הצעת חוק, שלפיה יש להעניק את זכויות העובדים השכירים גם לעובדים הפרילנסרים. בכנס תמיכה בהצעת החוק, שנערך הערב (ג') במשכן הכנסת, נאמר כי קהל היעד של הצעה זו מונה כ-250 אלף עובדים. כל אחד קול קטן. בכנס נכחו רק כ-50 איש, אבל היוזמת, ח"כ שלי יחימוביץ (עבודה), טענה שלא מדובר בחוג בית.

 

משתתפי הכנס דיברו על מאבק שהחל את דרכו סמוך למחאה החברתית. הצעת החוק נולדה עוד קודם לכן, אבל רק היום נערכה הפגישה הפומבית הראשונה. על החוק חתומים חוץ מיחימוביץ ארבעה ח"כים נוספים, אבל לכנס הופיע רק אחד - ח"כ יריב לוין (ליכוד), ועוד אחד שאינו חתום – ח"כ מאיר שטרית (קדימה).

 

עו"ד יהודה טלמון, ראש לשכת ארגוני העצמאים והעסקים "להב", הגיע כשותף ליוזמת החקיקה. טלמון אמר שגם לעובדים הפרילנסרים מגיעות זכויות של שכירים, כמו ימי מחלה, דמי הבראה והפרשות לפנסיה, אבל הודה בפני ynet כי השימוש במושג "פרילנסרים" עלול להטעות.

 

המונח המוכר נולד בתקשורת בעקבות עיסוקם של עיתונאים שאינם קשורים לעיתון אחד. כותרת הצעת החוק מכוונת לסוג חדש של עובדים – "המשתתף החופשי" או "העובד העצמאי" – שעיקר עיסוקם עבור מעסיק יחיד, אבל תמורת חשבוניות מבלי שיהיו ביניהם יחסי עובד-מעביד וללא זכויות סוציאליות. היקף הכנסתם יכול לעלות על משרה שלמה, אך ללא הגנה מעושק, מפיטורים ואפילו לא במקרים של איחור בתשלומים או אי תשלום בכלל.

 

מוסר תשלומים גרוע

טלמון ציין כי עניין התשלומים הוא הגורל המאחד בין עובדים אלה לבין המעסיקים שהוא מייצג, רובם ככולם עסקים קטנים ובינוניים שסובלים ממוסר התשלומים הגרוע במגזר הציבורי. העצמאים מצדיקים את הפיגורים בתשלומי השכר בכך שהם לא מקבלים בזמן את התמורה עבור העבודות והשירותים שהזמינו מהם הממשלה וגרורותיה. לנוכח המחדל הגדול והיסודי הזה מתגמדות הזכויות הסוציאליות החסרות.

 

ח"כ לוין התייחס לנושא התשלומים ואמר שזו סיבה למזג בהצעת החוק את יוזמת החקיקה שלו, שהוכשלה לאחרונה בוועדת השרים בלחץ האוצר, לחייב את משרדי הממשלה לעמוד בלוח תשלומים קבוע של "שוטף פלוס 30 יום". רוב הדוברים בכנס אכן התלוננו כי מוסר התשלומים הירוד הוא הבעיה הכואבת שלהם. עם זאת, ח"כ לוין הסתייג מאכיפה מסיבית של זכויות הפרילנסרים על מעסיקים שעלולה למוטט את עסקיהם. "לא נתקן עוול ביצירת עוול", אמר.

 

טלמון גירד את פצעי הפרילנסרים כשנופף במכתב שקיבל הבוקר מרשות המסים, המודיע לו כי הם ייחשבו לעבריינים אם יוציאו חשבוניות למעסיק לפני קבלת המגיע להם. הוא אף הזהיר אותם מפני חוק ההגבלים העסקיים, שלפיו הם עלולים להסתכן בעבירה פלילית אם יקימו איגוד רשמי לקידום מטרה עסקית משותפת.

 

הכנס התפזר ללא קבלת החלטות או קריאה להקמת איגוד מקצועי. המשתתפים נקראו רק להפעיל לחץ ציבורי לקידום הצעת החוק, כפי שביקשה ח"כ יחימוביץ. היא אמרה כי עברו הזמנים שעבודת הפרילנסר היתה מבוא לקבלת משרה קבועה: "היום היא נהפכה למעמד של קבע, גרוע אפילו מזה של עובדי קבלן. זהו מעמד מפלצתי שקורבנותיו מופקרים בשטח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים נגד העסקת עובדי הקבלן. יש יותר גרוע?
צילום: אלי אלגרט
מומלצים