שתף קטע נבחר

ראש יהודי צרפת לחברי זיתוני: תובילו לאנטישמיות

מקורביה של לי זיתוני ביקשו לבוא לארוחת ערב עם הנשיא סרקוזי, אך בארגון הגג של היהודים במדינה הזהירו במכתב: הצרפתים עלולים לחשוב שהיהודים חושבים רק על עצמם

נשיא ארגון הגג של יהודי צרפת, רישאר פרסקייה, שלח היום (ד') מכתב חריף לקרוביה וחבריה של לי זיתוני ודרש מהם שלא להגיע לארוחת הערב שמתכנן הארגון, בה ישתתף גם הנשיא ניקולא סרקוזי. "אם תגיעו - תישאו באחריות כלפי צרפת וכלפי לי היקרה לכם", כתב. 

 

זיתוני נדרסה בתל אביב ב-16 בספטמבר על-ידי קלוד איזק ואריק רוביק, שני אזרחים צרפתים, שעה שהייתה בדרכה למכון הכושר. הם נמלטו במהירות מהמקום מבלי להגיש לה סיוע, וברחו מהארץ כמה שעות אחר-כך. הם הבהירו כי אין בכוונתם לשוב מרצונם לישראל.

 

חברי מטה המאבק עם תמונות הדורסים. מכתב קשה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
חברי מטה המאבק עם תמונות הדורסים. מכתב קשה(צילום: ירון ברנר)

 

עוד בחדשות ynet:

 

מנהלי מאבק ההסגרה, ביניהם איציק זיתוני, אביה של לי וחברה, רועי פלד, נמצאים בימים אלה בפריז במסגרת פגישות עם חברי הקהילה היהודית, בניסיון להשיג את תמיכתם בהסגרת השניים. היום נחשפו בני המשפחה לפרסומים בתקשורת הצרפתית לפיהם בארגון הגג (CRIF) הוחלט שלא לאפשר להם להשתתף בארוחה השנתית, בו ישתתף גם נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, מתוך ניסיון שלא "להפוך את הערב לאירוע תקשורתי סביב הטרגדיה הזו".

 

זיתוני ז"ל. הנהגים פגעו בה ונמלטו מהארץ ()
זיתוני ז"ל. הנהגים פגעו בה ונמלטו מהארץ

 

בעקבות הפרסום שלחו פלד ואביה של זיתוני מכתב לנשיא הארגון, רישרד פרסקייה, ובו ציינו כי נדהמו לקרוא כי הם אינם רצויים בארוחת הערב.

 "מעולם לא ביקשנו להיפגש עם נשיא הרפובליקה במסגרת האירוע", כתבו. "כל שרצינו הוא להצטרף כאורחים המכבדים את המקום. נמשיך במאבקנו. אנחנו כואבים ונחושים וצריכים את עזרתכם, אל תפקירו אותנו".

 

בשעת צהריים השיב פרסקייה למשפחה והחברים במכתב בו הדגיש כי אינו נוטש את המשפחה, כפי שנטען במכתב ששלחו אליו. הוא הזכיר כי תמך במשפחה ויצא נגד שני הדורסים הצרפתיים, ואף קרא להחרים אותם בקהילה היהודית במדינה.פרסקייה הבהיר כי יש לכבד את החוק הצרפתי - שהוא מבחינתו הקובע - ולא ניתן לשנותו רטרואקטיבית.

 

"ההתנהלות והדרישה לשנות את חוק ההסגרה לא יביאו אלא להצתה של אנטשמיות. יהודים עלולים להיתפש כמי שמנהלים את המדינה הזו וחושבים רק על עצמם. אני מוכן לתמוך במהלך הזה אם תוגש תביעה מסודרת, אך זה לא המקרה כאן".

 

פרסקייה ציין במכתבו כי רשימת המזומנים לארוחת הערב נקבעה מראש, ולדבריו אין זה המקום לאתגר את סרקוזי. "צרפת עשתה את עבודתה בפרשה", כתב. "עד למכתבכם לא ידעתי שאתם בכלל בצרפת. אני רוחש לכם כבוד ודורש שלא תגיעו לארוחת הערב. אם תחליטו לבוא - תישאו באחריות כלפי צרפת, בתי המשפט הצרפתיים, הקהילה היהודית בצרפת וגם כלפי זכרה של לי היקרה לכם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פלד ותמונה של זיתוני. תחושות קשות
צילום: אבישג שאר-ישוב
איזק. לא מתכוון לחזור
איציק זיתוני. מבוכה בפריז
צילום: חגי אהרון
מומלצים