שתף קטע נבחר

נתניהו בכנסת: הדמוקרטיה הישראלית תוססת

ביום הולדתה ה-63 של הכנסת בחר ראש הממשלה לשבח את חוסנה של הדמוקרטיה. יו"ר הכנסת קרא לשינוי חוק טל וקרא לייסוד חוקה, ואילו הנשיא שמעון פרס פנה לעם האיראני: "לא נולדנו כאויבים ואין צורך שנחיה כאויבים"

יום הולדת שמח: בית המחוקקים הישראלי מציין בט"ו בשבט את יום היווסדו, ובמלאות 63 שנים לארוע, מתכנסים חברי הכנסת לישיבת מליאה מיוחדת. ynet העביר אותה בשידור חי.

 

מעל 4000 איש הגיעו היום לכנסת במסגרת אירועי "הבית הפתוח", שהוכרז לרגל יום הולדתו ה-63 של המשכן. המבקרים כוונו האנשים לחדרי הוועדות השונות, לספריית הכנסת ולאולמות. מרכז המבקרים גייס את כל המדריכים העומדים לרשותו, ובנוסף מלווים את המבקרים עובדי כנסת מן המניין.

 

עוד בחדשות ynet:

  

בישיבה, שנערכת תחת הכותרת "הכנסת כבית העם - דור לדור יביע אומר" נשאו דברים יושב-ראש הכנסת ראובן ריבלין, נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, וכן יושבת ראש מועצת התלמידים הארצית, אופק הרניק.

 

ראש הממשלה ציין את חוסנה של הדמוקרטיה הישראלית ואמר כי היא "תוססת וחופשית" ומתקנת את עצמה בתהליך בלתי פוסק של בדיקה עצמית. "אני יודע שיש כאלה שטוענים שהדמוקרטיה הישראלית נמצאת בפני סכנה, אינני מסכים עמם", אמר נתניהו. "העובדה שניתן לומר כאן הכול, לדון בכול, היא דוגמה לחוסנה של ישראל. כשאנו מביטים במתרחש סביבנו או רחוק יותר יש לנו בהחלט במה להתגאות".

 

ריבלין אמר, כי בימים האלה "עלינו להיזכר בייעוד הבלתי ממומש של הבית הזה, בחטא הקדמון שלו, אם נרצה - בצורך הדחוף בחוקה". לדבריו, חוק טל הוא מבחן החוקה שלנו. "מי שטוען שניתן לפתור את סוגיית גיוס החרדים לצה"ל באמצעות כפייה, זורה חול בעיני הציבור. ועוד טרם דיברנו על הסדר עם האוכלוסייה הערבית ביחס לשירות האזרחי. במדינה דמוקרטית, במדינת ישראל, כפייה קטגורית, מגזרית, תסתכם לכול היותר באלפי חרדים בבתי הסוהר, לא באלפים שרצים על הג'בלאות.

 

"מה לעשות, ידידיי, שתפוח האדמה הלוהט של חוק טל קשור בטבורו להסדרת יחסי רוב ומיעוט במדינה הזאת?! מה לעשות שהוא כרוך בבירור חובותיהם וזכויותיהם של מיעוטים במדינה הזאת, ולא רק זה החרדי, אלא כל מיעוט, ובכללו האוכלוסייה הערבית". ריבלין הבהיר: "הפתרון הוא ביכולת לשרטט יחד את כללי המשחק הדמוקרטי; ביכולת לחוקק במשותף חוקי יסוד; בגיבושה של חוקה - זוהי התשובה לשאלות היסוד שלנו".

 

נשיא המדינה שמעון פרס אמר: "בכל פעם שאני עולה לדוכן הזה אני מתרגש מחדש. הרשו לי לפתוח במשפט על השביתה הכללית במשק; כולנו יודעים ששביתה דינה להסתיים. יפה שעה אחת קודם".

 

פרס הוסיף: "זכיתי להיות 48 שנים חבר בבית הזה. מעטים הפרלמנטים בעולם שקיבלו מספר רב של הכרעות קשות, בזמן קצר כל כך. הכנסת שלנו היא לפעמים סמינר ולפעמים סמבטיון. נקייה משעמום ועמוסה בהכרעות". בהקשר לאיום האיראני, הסביר פרס שהוא "מחייב התמודדות קשה שיש בה שילוב של שיקול דעת ותעוזה. איראן אינה איום רק על ישראל. היא

מהווה סכנה ממשית לאנושות כולה. ובעתיד הקרוב. לשלטון האיראני הנוכחי תאווה אימפריאליסטית, להיות ההגמון של האזור".

 

הוא פנה לעם האיראני ואמר: "על העם האיראני לדעת כי לא יישאר לבדו אם יבחר בחופש ובשלום. אני מבקש לנצל במה חשובה זו לפנות לעם האיראני: לא נולדנו כאויבים ואין צורך שנחיה כאויבים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יום הולדת 63. כנסת ישראל
צילום: גבי מנשה
ראש הממשלה בנימין נתניהו
עטא עוויסאת, ידיעות אחרונות
יו"ר האופוזיציה ציפי לבני
צילום: גיל יוחנן
יו"ר הכנסת ראובן ריבלין
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים