שתף קטע נבחר

דיווח ב-NBC: ישראל אימנה את המחסלים באיראן

גורמים אמריקנים אמרו לרשת NBC כי ישראל אימנה ומימנה את ארגון הטרור האיראני מוג'אהדין חלק, שאחראי לחיסול מדעני הגרעין האיראנים בחודשים האחרונים. לדברי הגורמים, לארצות-הברית אין מעורבות ישירה בחיסולים

בפעם הראשונה גורמים אמריקנים קושרים את ישראל לשורת חיסולי מדעני הגרעין באיראן : שורת החיסולים של מדעני הגרעין האיראנים בוצעה על ידי ארגון הטרור האיראני מוג'אהדין חלק, במימון ואימון של השירותים החשאים של ישראל - כך אומרים גורמים אמריקנים לרשת NBC, המפרסמת את הדברים אחר-הצהריים (יום ה').

 

 

הממשל האמריקני, כך על-פי הדיווח באתר האינטרנט של הרשת האמריקנית, טוען כי לארצות-הברית אין מעורבות ישירה בחיסולים באיראן.

 

חיסול המדען בחודש שעבר בטהרן ()
חיסול המדען בחודש שעבר בטהרן

 

בשנתיים האחרונות אירעו כמה וכמה התנקשויות במדענים איראנים המומחים בתחומי הגרעין. ברוב ההתנקשויות דווח על

רוכב אונפנוע או שניים שנצמדו למכוניותיהם של המדענים ורצחו אותם. רק בחודש שעבר חוסל בטהרן המדען מוסטפה אחמדי רושן ממתקן הגרעין בנתנז. ביולי אשתקד רצחו מתנקשים על אופנוע מדען גרעין אחר, דריוש רזאי, בפתח ביתו בטהרן. הוא היה ד"ר לפיזיקה שעובד בוועדה לאנרגיה אטומית של איראן ומרצה באוניברסיטה.

 

בנובמבר 2010, נרצח ד"ר מג'יד שהריארי, בפיצוץ מטען חבלה שהוצמד למכוניתו על-ידי אופנוענים. מדען אחר, פרידון עבאסי, שנפצע בהתנקשות, מונה זמן קצר לאחר מכן לראש הוועדה לאנרגיה אטומית במדינה - במה שנתפש כמסר למערב, לפיו חרף הניסיונות לעצור את תוכנית הגרעין, איראן נחושה להמשיך להעשיר אורניום.

 

הארגון שהתנגד גם לשאה

בינואר 2010 נרצח פרופ' מסעוד עלי מוחמדי, מרצה באוניברסיטת טהרן, בפיצוץ סמוך לביתו. הוא היה מדען גרעין בכיר הנאמן לשלטון וייתכן שלקח חלק פעיל בתוכנית הגרעין של משטר האייתוללות. פרופ' מוחמדי חוסל בפיצוץ מטען חבלה בעת שעמד להיכנס למכוניתו סמוך לביתו בצפון טהרן. ההערכה היא שהמטען הוצמד לאופנוע, שחנה בסמוך למכונית, והופעל בשלט רחוק. משטר האייתוללות האשים זמן קצר אחר כך כי "סוכנים ציונים ואמריקנים" הם האחראים לחיסולו של מוחמדי.

 

הלוויתו של מוסטפה אחמדי רושן בחודש שעבר (צילום: אתר פארס) (צילום: אתר פארס)
הלוויתו של מוסטפה אחמדי רושן בחודש שעבר(צילום: אתר פארס)

 

ארגון מוג'הדין חלק נלחם במונרכיה באיראן בשנות השישים ובמשטר האיסלאמי בה בשנות השמונים. הוא העביר את בסיסו לעיראק זמן קצר לאחר מהפכת 1979 ונטען כי הוא סיפק לאמריקנים מידע מודיעיני לגבי הנעשה באיראן.

 

מוג'אהדין חלק הוכנס לרשימת הטרור האמריקנית בשנת 1997 בתקופת

 הנשיא ביל קלינטון. בעקבות גל החיסולים האחרון התבטאה מזכירת המדינה הילרי קלינטון בצורה ברורה בנושא: "אני רוצה להכחיש באופן חד משמעי כל מעורבות של ארה"ב בפעולות אלימות כלשהן בתוך איראן", אמרה.

 

בשנים האחרונות תומכים פוליטיקאים בכירים, בעיקר רפובליקנים, בהוצאת מוג'אהדין חלק מרשימת הטרור ומתן הגנה ל-3,400 אנשי הארגון ובני משפחותיהם הנמצאים במחנה אשרף בעיראק, 50 ק"מ מצפון לבגדד.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זירת החיסול של מוסטפה אחמדי רושן
המחוסל האחרון. מוסטפה אחמדי רושן
מומלצים