שתף קטע נבחר

כלב ים נזירי נצפה ע"י דייגים בחוף הבונים

לראשונה השנה נצפה כלב ים נזירי ים תיכוני מול חופי הארץ. המרכז לחקר והצלת יונקים ימיים (מחמ"לי) מדווח כי דייגים מפרדיס צפו בשבת ביונק הימי שוחה בשמורת חוף הבונים בסמוך לסירת הדיג שלהם. כלב הים מצוי בסכנת הכחדה עולמית ונותרו ממנו פחות מ-600 פרטים בטבע

במרכז לחקר והצלת יונקים ימיים (מחמ"לי) מדווחים כי לראשונה השנה נצפה אחד היונקים הימיים הנדירים בעולם - כלב ים נזירי ים-תיכוני מול חופי ישראל. לדברי חוקרי העמותה, ד"ר עוז גופמן וד"ר אביעד שיינין, כלב הים נצפה במהלך השבת על ידי דייגים מפרדיס מול חוף הבונים.

 

"הם יצאו בשעות הבוקר כדי לראות מה נתפס ברשתות הדיג כשלפתע הופיע לידם כלב ים", מספר גופמן ל-ynet. "הוא שהה לידם כ-15 דקות ואז נעלם". מתשאול הדייגים עולה כי כלב הים נצפה במרחק של כ-50 מטר מהחוף בשטח שמורת חוף הבונים. לקראת ערב ניסו אנשי מחמ"לי בסיוע רשות הטבע והגנים לאתר את הכלב באזור אך ללא הצלחה. להערכת אנשי מחמ"לי, צפויים להגיע בימים הקרובים דיווחים נוספים מהשטח על כלב הים ואז ככל הנראה, ינסו לאתרו בים במטרה לתעד אותו.

 


צילום: מיה ארדיטי, מחמל"י

כלב ים נזירי ים-תיכוני בראש הנקרה ב-2010 (צילום: מיה ארדיטי, מחמ"לי)

 

בסכנת הכחדה: פחות מ-600 פרטים נותרו בטבע

כלבי הים הנזיריים ים תיכוניים נחשבים לכלבי הים הנדירים ביותר בעולם ומצויים בסכנת הכחדה חמורה. בישראל נצפה לאחר עשרות שנים בינואר 2010 פרט ראשון של כלב ים, ככל הנראה נקבה תשושה וחבולה. 

על פי נתוני מחמ"לי, מאז הגילוי הראשוני, דווחו על יותר מ-45 תצפיות של כלב ים במהלך 2010 ובאוקטובר שעבר, שני דייגים דיווחו על כלב ים באזור מכמורת.  

 

על פי "הספר האדום" של החולייתנים בישראל, כלב ים ינזירי ם תיכוני, הידוע בכינוי העממי הנפוץ כלב-ים נזירי, (Mediterranean Monk Seal) חי לאורך חופי צפון-מזרח ודרום-מערב הים התיכון, ובחופי צפון-מערב אפריקה.  

 

עוד כתבות בנושא כלבי ים:

 

תזונתו מורכבת בעיקר מדגים שונים - סרדינים, דגי סולית ומולית, תמנונים ודיונונים. הוא כלב הים היחיד מבין מיני כלבי הים שהסתגל לחיים בימים טרופיים וסוב-טרופיים. הוא פעיל ביום ובלילה וצד בשעות הגאות. הוא בעל חוש שמיעה לא מפותח, אך חושי הראייה, ריח ומישוש מפותחים למדי. אורך ממוצע: 230-280 ס"מ; הנקבות קטנות מעט מהזכרים, השוקלים עד 400 ק"ג.    

 

באזור חופי ישראל הוא נכחד ככל הנראה במחצית השניה של המאה ה-20. עד שנות ה-60 וה-70 התקבלו דיווחים ספורים על כלבי ים באזור חופי ישראל, והאוכלוסיה האחרונה שנצפתה הייתה באזור נמל ביירות בשנת 1976 ומנתה כשבעה פרטים. כיום מעריכים שרוב האוכלוסיות חיות באזור מאוריטניה, יוון וטורקיה. 

 

על פי הערכות נותרו כיום רק כ-600 פרטים בלבד מהמין הנדיר בטבע וכמחצית מהאוכלוסיה מצוייה באזור יוון. מספרם התמעט עם השנים עקב ציד, הרס בתי גידול טבעיים וזיהום ימי. דיג יתר גם מאיים על קיומו של משאב המזון העיקרי שלהם (הדגים) בים.

 

ראיתם כלב ים? דווחו באתר מחמל"י

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כלב ים נזירי ים-תיכוני ביוון
צילום MOM / P DENDRINOS
מומלצים