שתף קטע נבחר

השרים אישרו: עונש ללקוחות שירותי זנות

על פי הצעת החוק שאישרה ועדת השרים, על לקוחות שירותי זנות אפשר יהיה להטיל מאסר של עד שנה וחצי, או לחייב השתתפות בסדנה שבה יספרו נשים שנחלצו מחיי זנות על עברן. אם הסכים החשוד לעבור טיפול, יושעו ההליכים המשפטיים נגדו

האם יצליחו הממשלה והכנסת לשנות את אחד ממנגנוני הניצול המורכבים ביותר בישראל? הממשלה החליטה לתמוך בהצעת החוק של חברת הכנסת אורית זוארץ (קדימה), המטילה אחריות פלילית על לקוחות של שירותי זנות. ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה פה אחד את הצעת החוק, שתעלה לקריאה טרומית בכנסת בהמשך השבוע.

 

לעיון בהצעת החוק - לחצו כאן

 

על פי הצעת "חוק איסור צריכת זנות וטיפול בקהילה", על לקוחות שירותי זנות אפשר יהיה להטיל עונש מאסר של עד חצי שנה. במקרה של הרשעה ראשונה, ניתן יהיה לחייב השתתפות בסדנה שבה יספרו נשים שנחלצו מחיי זנות על עברן. בית המשפט רשאי לתת צו מבחן בלי להרשיע את הנאשם.

  

דיווחים נוספים בחדשות ynet:

הפגנה נגד מועדון חדש: "חשפנות היא זנות"

ארבעה גברים הורשעו בסחר בנשים לזנות

 

גם קצין משטרה יוכל לפי החוק החדש להציע לחשוד בעבירה בפעם הראשונה לעבור טיפול בקהילה, לאחר שנוכח שקיים

חשד סביר לביצוע העבירה. אם הסכים החשוד לעבור טיפול, והחל לקחת חלק בו, יושעו ההליכים המשפטיים נגדו.

 

בדברי ההסבר לחוק נקבע כי לא יוגש כתב אישום בגין צריכת שירותי מין בתשלום נגד אלו שסיימו את התוכנית במלואה ועמדו בדרישותיה. לקוחות שייעצרו פעם נוספת בגין עבירה זו לא יוכלו לקחת שוב חלק בתוכנית ויהיו צפויים לעונש אחר.

 

אם ההצעה תאושר בקריאה טרומית בכנסת, היא תובא לדיון מחודש בצוות בינמשרדי בריכוזה של השרה לימור לבנת, ובשיתוף משרד המשפטים, משרד האוצר, המשרד לבטחון פנים, על מנת להפוך את ההצעה לישימה ולכזו שניתנת לאכיפה.

 

במהלך הדיון בוועדה, טענה נציגת משרד המשפטים: "הדבר הנכון היה לטפל בזונות ולא בלקוחות. יש חשש שמה שיקרה הוא שיורידו את הזנות למחתרת והזונות ייחשפו לסכנה גדולה יותר מאשר היום. בשבדיה, בה יש חוק זהה להצעת החוק, יש 150 הוסטלים לטיפול בזונות ובישראל יש רק שניים. אין מחלוקת כי צריך לטפל בבעיית הזנות. השאלה היא האם זו הדרך".

 

"לחולל שינוי תרבותי" 

לעומתה, עורכת דין רחל גרשוני ממשרד המשפטים, העוסקת בסחר הנשים, הייתה בעד הצעת החוק ואמרה כי החוק סייע בשבדיה להוריד את היקף הזנות ברחוב.  

 

חברת הכנסת זוארץ, העומדת מאחורי הצעת החוק, אמרה כי "בשרשרת הזנות הייתה עד היום חוליה סמויה מן העין, שהחברה לא תבעה ממנה שום אחריות על מעשיה, אף על פי שבפועל הנמנים עמה הם אלו המאפשרים לעוול ולניצול הנורא של נשים במצוקה להמשיך ולשגשג מתחת לאפינו".

 

עוד אמרה זוארץ: "אם אנחנו רוצים באמת להיאבק בתופעה המבישה של זנות, עלינו להטיל אחריות על לקוחות הזנות ולצוות על רשויות האכיפה לפעול גם נגדם. רק כך יקטן הביקוש לזנות והתופעה תצומצם מאוד. מטרתנו אינה להכניס גברים לבתי הסוהר, אלא לחולל שינוי תרבותי שימנע יחסי ניצול של אנשים מוחלשים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"ניצול של אנשים מוחלשים"
צילום: shutterstock
ח"כ זוארץ. אחריות על הלקוח
צילום: דודי ועקנין
מומלצים