שתף קטע נבחר

בצל ההפגנות: הפרלמנט ביוון אישר תוכנית הצנע

חברי הפרלמנט באתונה אישרו קיצוץ של מאות מיליוני אירו בתקציב, והעבירו את תוכנית הצנע היוונית במסגרתה יקוצצו שכר עובדי המדינה, הפנסיות ויופחת שכר המינימום. העברת הצעדים בפרלמנט היא תנאי שהוצב למדינה מוכת החובות, לשם קבלת סיוע בינלאומי בסך 130 מיליארד אירו

הפרלמנט ביוון אישר הלילה את תוכנית הקיצוצים הרחבה בתקציב - על רקע עימותים אלימים וקשים ברחבי המדינה . אישור התוכנית הוא תנאי לקבל סיוע בסך 130 מיליארד אירו (176.6 מיליארד דולר) מגרמניה וממוסדות פיננסיים עולמיים כמו קרן המטבע הבינלאומית והבנק העולמי. 

 

 

שר האוצר היווני אוונגלוס וניזלוס, אמר אמש בפרלמנט כי החלופה לתוכנית החילוץ - פשיטת רגל יוונית ועזיבה של גוש האירו - תהיה גרועה בהרבה עבור אזרחי המדינה. 

 

המשטרה ביוון דיווחה אתמול כי 100 אלף בני אדם יצאו למחות ברחובות אתונה, והעלו באש מבנים. בסלוניקי נאספו 20 אלף מפגינים. שישה נפגעו בעימותים עם השוטרים והובהלו לבתי חולים. המפגינים הרבים זועמים על צעדי הצנע, שצפויים לפגוע בכמעט כל אחד מהם, מאחר והם נוגעים בכל חלק בכלכלה היוונית השרויה במשבר חובות קשה - החל בפיטורי רבבות עובדים במגזר הציבורי, קיצוץ שכרם של הנותרים, הפחתת הפנסיות והפחתת שכר המינימום. מדובר בקיצוץ בגובה 7% מהתמ"ג היווני.

 

ראש ממשלת יוון, לוקאס פפדימוס, במהלך ההצבעה על תכנית הקיצוצים (צילום: AP) (צילום: AP)
ראש ממשלת יוון, לוקאס פפדימוס, במהלך ההצבעה על תכנית הקיצוצים(צילום: AP)

 

בשעות אחר הצהריים אתמול החלו להיאסף המונים, בהם משפחות שלמות, להפגנה בכיכר סינטגמה מול בית המחוקקים. הכיכר כבר הייתה בעבר מוקד להפגנות המוניות נגד התוכנית הכלכלית. התקריות האלימות החלו כשקבוצת מפגינים ניסתה לעבור את מחסום המשטרה שהוצב סביב הפרלמנט. המשטרה הגיבה בירי גז מדמיע. 

 

המפגינים יידו אבנים והשליכו בקבוקי תבערה לעבר השוטרים - והרחובות הסמוכים לכיכר הפכו לשדות קרב. רעולי פנים ניפצו שמשות של חנויות והציתו לפחות חמישה בניינים, בהם בנק, בית קולנוע ובתי קפה.

 

שלשום אישרו השרים בקבינט של ממשלת יוון הזמנית את תוכנית הקיצוצים הקשה והכואבת שתפחית יותר מ-13 מיליארד אירו מהתקציב. השלב השני, שכאמור אושר הערב, היה קיצוץ נוסף של 325 מיליון אירו. זאת, כדי שהיוונים יעמדו בדרישות שמציבים בפניהם הבנק האירופי, הבנק העולמי וקרן המטבע - כתנאי לקבלת סיוע בהסדרת חובות המדינה. 

 

הקבינט אישר את טיוטת התוכנית לאחר שראש הממשלה לוקאס פפדמוס איים לפטר כל שר שיתנגד. "כל מי שלא יסכים ולא יצביע בעד הרפורמות החדשות לא יוכל להישאר בממשלה", אמר פפדמוס במסגרת נאום שנשא מוקדם יותר השבועבפני הקבינט היווני, אחרי ההודעה על התפטרותם של שלושה שרים בממשלת יוון ושלושה סגני שרים שהביעו את מורת רוחם על תוכנית הצנע החדשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנות ביוון. מתנגדים לדרישות האיחוד
צילום: EPA
ההפגנות ברחבי יוון
צילום: MCT
מומלצים