שתף קטע נבחר

צילום: AP

השגריר בטביליסי: עובד שמע רעש, והמטען נוטרל

ניסיון הפיגוע ברכב של עובד שגרירות ישראל בגאורגיה לא הוציא את יצחק גרברג משלוותו: "זה לא נעים, אבל זה תמיד נמצא בתודעה. כיוון שאתמול היה יום השנה לפרידה ממורנייה, היה צפוי שזה עלול לקרות"

"זה חלק מהעבודה". כך הגיב שגריר ישראל בגאורגיה, יצחק גרברג, לחשיפת מטען החבלה בסמוך לשגרירות בטביליסי הבירה. עובד בשגרירות מצא בצהריים (יום ב') מטען חבלה במכונית, והוא נוטרל מבלי שהיו נפגעים. המטען הוטמן במכוניתו של עובד שגרירות שאינו ישראלי. במקביל, אירע פיצוץ בכלי רכב של שליח ישראלי בניו דלהי שבהודו, שם נפגעה אשתו של שליח ישראלי.

 

נציגויות ישראל בעולם קיבלו דיווח על נסיונות לפיגועים, נוכח העובדה שאתמול צוין יום השנה הרביעי לחיסולו של קצין המבצעים של חיזבאללה, עימאד מורנייה. הכוננות בשגרירויות הועלתה, ועל נציגי ישראל בעולם נאסר לנוע בינתיים בכלי רכב.

 

גרברג אמר ל-ynet: "נראה שהיה ניסיון לשים מטען על כלי רכב של אחד העובדים המקומיים שלנו, ואכן היה מטען כזה. העובד הבחין במטען לאחר שהוא עשה קצת רעש באוטו. הוא היה בדרכו לשגרירות, אך לא בקרבה מיידית אליה".  

 

מבחינת ניסיון הפיגוע בטיבילסי, עולה כי עובד גיאורגי של שגרירות ישראל נסע עם מכוניתו ברחובות הבירה כשלפתע הבחין בעצם זר שנגרר ממכוניתו על הכביש. הנסיעה וכשיצא החוצה הבחין כי מטען חבלה שהוצמד למכוניתו נתלש מההתקן שעליו הודבק, והוא נגרר על הכביש מבלי שהתפוצץ. העובד עצר מייד את מכוניתו ומיהר להזעיק למקום חבלני משטרה שנטרלו את המטען ללא פגע. ואילו דובר המשטרה המקומית מסר לסוכנות AP, כי המכונית חנתה בעת חשיפת המטען, במרחק של 200 מטרים מהשגרירות.

 

לדבר גרברג, "זה לא משהו דרמטי במיוחד. זה לא מלחיץ, אלא חלק מהעניין. זה לא נעים, אבל זה תמיד נמצא בתודעה. כיוון שאתמול היה יום השנה לפרידה ממורניה, היה צפוי שזה עלול לקרות". הוא הרגיע: "הכול מבוקר ותחת שליטה, הכול בסדר. המקומיים עובדים קשה מאוד, ואנחנו עובדים בשיתוף פעולה עם כוחות הביטחון".

 

חידוד נהלים בשגרירויות

בשבועות האחרונים חידדו את נוהלי האבטחה סביב נציגויות ישראליות בעולם וסביב משלחות וקבוצות ישראליות. ריבוי ההתראות הוביל גם את אגף המבצעים להורות למשלחות של חיילים וקצינים בחו"ל על איסור להסתובב ברחובות העיר בחו"ל במדים, יציאה בקבוצות בלבד, התקנת חיישני תזוזה בחדר במלון מחשש לחדירה של גורמים עויינים, והענקת מעטפת של אבטחה, בחלק מהמקרים על-ידי גורמים מקומיים ובמקרים אחרים על-ידי מאבטחים ישראלים מהארץ.

 

בנוסף, קצינים ישראלים בכירים שיוצאים לנפוש בחו"ל הונחו שלא להירשם על שמם בבית המלון, ומחשביהם הבייתים שבאמצעותם בוצעה ההזמנה לנופש נבדקים מחשש למעקב של האקרים. חלק מהקצינים אף מאובטחים במהלך חופשתם.

 

גורמים ביטחוניים בישראל ביקשו גם מעמיתיהם באירופה לתגבר קבוצות ישראליות במדינותיהם, בשל חשש לפעילות טרור נגדם מצד חיזבאללה. מדינות שונות, בהן יוון ובולגריה, נעתרו לבקשות ותגברו את האבטחה סביב ישראלים בארצם. 

 

בחודש שעבר סוכלה מתקפת טרור באזרבייג'ן, ולאחריה דיווחו כלי תקשורת במדינה כי היעד היה שגריר ישראל בבירה באקו. לפי הדיווח, שלושה אזרחים אזרים התכוונו לפגוע במטרות יהודיות, ובראשן בשגריר, מיכאל לוטם. גם גורמים בישראל העריכו שאנשי החוליה ניסו לפגוע בשגרירות הישראלית ובשגריר.  

 

בתאילנד נעצר בחודש שעבר אזרח לבנוני בחשד שהוא משתייך לחיזבאללה, זמן קצר לאחר פרסום אזהרת טרור לגבי הבירה בנגקוק. המעצר התרחש במקביל להעלאת הנוכחות המשטרתית בעקבות אזהרות משגרירויות ארה"ב וישראל. "בעקבות חשש שהעלתה שגרירות ישראל בנוגע למתקפה אפשרית מצד קבוצה של מחבלים לבנוניים בבנגקוק, עבדו גורמי משטרה בתאילנד בתיאום עם גורמים ישראליים", נמסר. 

 

בהכנת הידיעה השתתף יואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היום ליד השגרירות
צילום: רויטרס
פיצוץ המטען בניו דלהי
מומלצים