שתף קטע נבחר

נתניהו לנשיאות הליכוד: "ישריין משם את ברק"

ראש הממשלה הפתיע והודיע על כוונתו להתמודד על נשיאות ועידת הליכוד. בדבריו, עסק נתניהו בשימור "השיטה הקיימת" ובלימת מרכז המפלגה, אך בתנועה בטוחים: המהלך נועד להביא לשריון שר הביטחון ברשימה לכנסת

האם המהלך לשריון אהוד ברק בליכוד קורם עור וגידים? ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יצר הערב (ב') סערה פוליטית בתנועת הליכוד, עם הודעתו המפתיעה על החלטתו להתמודד על נשיאות ועידת הליכוד. בעוד ראש הממשלה מבהיר כי בכוונתו לעסוק בשימור השיטה הפוליטית הקיימת בתנועה, משוכנעים בליכוד כי המטרה מאחורי המהלך ברורה: שריון שר הביטחון, אהוד ברק, ברשימת הליכוד לכנסת הבאה.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

נתניהו הודיע לחברי סיעת הליכוד כי החליט להתמודד על תפקיד יו"ר נשיאות הוועידה, שאמורה להתכנס בשבועות הקרובים. מדובר במהלך חריג, שכן יו"ר הליכוד, המכהן גם כראש ממשלה, אינו מתמודד בדרך כלל על תפקיד מסוג זה ומעדיף לתמוך בחבר כנסת או בשר ממפלגתו, הנחשב כמקורב לו. על התפקיד צפויים להתמודד גם השר מיכאל איתן וח"כ דני דנון.

 

נתניהו וברק חוגגים 70 לשר הביטחון. יהיה שריון? (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
נתניהו וברק חוגגים 70 לשר הביטחון. יהיה שריון?(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
 

בכירים בליכוד אמרו כי נתניהו אינו סומך על אף אחד מחברי הסיעה ורמזו כי מאחורי החלטתו החריגה מסתתרות כוונות נסתרות, בהן התוכנית לשריין מועמדים ברשימת הליכוד לכנסת ולחסום יוזמות שונות שנועדו להחזיר את הכוח למרכז המפלגה. איתן, שמוביל לאחרונה מהלך ברוח זו, נתקל בהתנגדות חריפה מצד ראש הממשלה.

 

"אתנגד נחרצות להחזרת הכוח למרכז הליכוד", אמר נתניהו בהודעתו. "השיטה הקיימת היא השיטה הנכונה. לא נחזיר את הליכוד אחורה". בעמדתו תמכו שרים רבים במפלגה, בהם גדעון סער, משה כחלון ולימור לבנת.

 

הצהרת הכוונות של ראש הממשלה גרמה לפליאה בליכוד ובכירים בתנועה הגדירו אותה כ"עסקנית". לטענתם, יו"ר נשיאות הוועידה שולט בסדר היום שלה ובהחלטותיה, ו"כנראה שיש ליו"ר הליכוד כל מיני מטרות נסתרות", כלשונם.

 

אחת ההערכות הרווחות היא כי אם נתניהו יבקש לשריין מועמדים מטעמו ברשימת הליכוד לבחירות הבאות לכנסת, מעמדו כיו"ר הנשיאות צפוי להקל עליו מאוד באישור המהלך. במהלך כינוס ועידת הליכוד, למשל, יכול יו"ר הנשיאות לקבוע כי

למהלך מעין זה דרוש רוב רגיל ולא רוב מיוחד, כפי שנהוג בשגרה. בכפוף לכך, משוכנעים בליכוד כי שריונו של ברק - שהביא כבר בעבר לעימותים פנימיים בסיעה - הוא הבסיס הפוליטי שעומד מאחורי הודעת נתניהו.

 

בתחילת השנה, ניסה נתניהו להרגיע את חברי סיעת הליכוד בנוגע לאפשרות שישריין מקום לשר הביטחון. "בניגוד למה ששמעתי, שמסעיר את החברים, אהוד ברק לא שוריין והוא לא יוצנח - לא באוויר, לא מהיבשה ולא מהים", אמר נתניהו. השר מיכאל איתן הגיב אז לדברים, ואמר כי "לא חשוב אם הוא לא ביקש, השאלה היא אם הוא יקבל שריון".

 

לדברי איתן, "המשימות הלאומיות לא יאפשרו לנתניהו לנהל את ועידת הליכוד כראוי. ענייני המדינה קודמים וענייני הליכוד יכולים להתנהל על ידי מועמדים אחרים". לדבריו, "אם ראש הממשלה ייבחר לתפקיד, הוא ינהל את הוועידה באמצעות עוזריו ובשלט רחוק. לא יתקיימו דיונים בסוגיות השונות העומדות להכרעה והוועידה תתרוקן מכל תוכן ותהפוך לחותמת גומי".

 

ח"כ דני דנון, שהודיע כי יתמודד גם הוא מול נתניהו על נשיאות הוועידה, אמר כי יוביל מהלך בקרב חבריה שימנע שריונים. "לא אאפשר שריונים לאהוד ברק. אני לא אתן שהליכוד יקבל אליו צנחנים משוריינים ובכך יאבד מנדטים", אמר דנון. "אני לא אתן לליכוד לפזול שמאלה. כנשיא הוועידה אייצג את הליכוד האמיתי ולא את הערכים שמייצגים מיקי איתן או דן מרידור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו ישריין?
צילום: רויטרס
ינהל בשלט רחוק. איתן מודאג
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים