שתף קטע נבחר

דובונים ונרות אדומים: חג האהבה הגיע לבגדד

מוסלמים שמרנים מסתייגים מהחג הנוצרי המתירני, אולם בעיראק שלאחר סדאם התושבים כמהים לו, ולראשונה מעזים לצאת לרחוב שלובי זרוע ולקנות ארנקים וכריות בצורת שפתיים

בבגדד חוגגים את חג האהבה באופן הרומנטי ביותר בהיסטוריה: רחובות הבירה מכוסים בפרווה אדומה של דובוני "טדי בר", ובחלונות הראווה יש כריות בצורת שפתיים ופיג'מות משי. זהו שינוי חד מהאווירה הרגילה במחוזות אלו, שהפיצוצים בהם היו לדבר שבשגרה מאז עזבו הכוחות האמריקניים לפני כחודשיים.

 

חדשות אחרונות מהעולם:

 

לינא, עובדת בית ספר מקומי, חגגה יחד עם קהל רב מאובזר בחתלתולים, נרות, מנורות אדומות וארנקים בצורת לב באזור קניות בבגדד. היא סיפרה: "חג האהבה אינו מיועד רק לאוהבים, אלא לכולם. העיראקים צריכים רגעי שמחה כדי שישכחו את מה שעבר עליהם. היה לנו מספיק עצב".

 

הולכים בעקבות לבנון ודובאי. חג האהבה בבגדד (צילום: AP) (צילום: AP)
הולכים בעקבות לבנון ודובאי. חג האהבה בבגדד(צילום: AP)

 

"העיראקים צריכים רגעי שמחה כדי שישכחו את מה שעבר עליהם" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"העיראקים צריכים רגעי שמחה כדי שישכחו את מה שעבר עליהם"(צילום: AFP)

 

"חג של כולם" (צילום: AP) (צילום: AP)
"חג של כולם"(צילום: AP)

 

ואכן, לאחר עשורים של שלטון עריץ ולחימה, חלה השנה תפנית. יש הסבורים כי פלאי הטכנולוגיה שהצעירים החלו להתוודע אליהם סייעו בכך - מסרונים, טלפונים סלולאריים ואינטרנט. אלה היו אסורים לשימוש בתקופת סדאם חוסיין.

 

אך יש המעיבים על השמחה: מוסלמים שמרנים ברחבי העולם אינם מרוצים מהפופולריות של החג, הנתפש כדרדור מוסרי.

בשנה שעברה אסרה איראן מכירת כרטיסים ושאר מתנות לרגל החג הקרוי על שם קדוש נוצרי. בסעודיה אסרו למכור ולהציג צורות לב וצבע אדום. לעת עתה נראה כי עיראק הולכת דווקא בעקבותיהן של דובאי ולבנון המאפשרות לחגוג עם שוקולד, פרחים ושאר מתנות.

 

בעל חנות בבגדד, עבד אל-והאב עבד א-רחמן, אמר כי יש ביקוש רב לדובונים אדומים וללבבות מקטיפה, אך מעריך כי החברה העיראקית עודה שמרנית יחסית. רק לאחרונה החלו זוגות לא נשואים להעז להסתובב ברחובות ולהראות את אהבתם. עמר ריאד, צעיר שחגג עם ארוסתו, אמר כי הוא מספיק בטוח להראות מעט חיבה, וסיכם בחיוך: "זהו יום נפלא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביקוש רב לדובונים אדומים
צילום: AFP
כך נראה הוולנטיינס בעזה. ארכיון
צילום: AFP
מומלצים