שתף קטע נבחר

שר מצרי: הבחירות לנשיאות ייערכו בסוף מאי

בעקבות הלחץ הציבורי הגדול להעביר את השלטון לידיים אזרחיות, נראה שראשי הצבא נכנעו והחליטו להקדים את מועד הבחירות בחודש. "למועמדים יהיו 45 ימים כדי לנהל קמפיין"

הבחירות הראשונות לנשיאות מצרים מאז הדחתו של הנשיא חוסני מובארק יתקיימו בסוף חודש מאי. כך דיווח העיתון הממלכתי "אל-אהראם", שציטט שר בממשלה. הדיווח בא לאחר שמנהיגי הצבא, שליטי המדינה בפועל, עמדו בפני לחץ ציבורי גדול להעביר את השלטון לידיים אזרחיים מוקדם מהמועד שקבעו - סוף חודש יוני.

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 

בתחילת החודש הודיעו גורמים רשמיים כי הגשת המועמדויות תתאפשר רשמית מ-10 במרס, ורמזו בכך כי המועצה הצבאית השולטת במצרים החליטה להקדים בחודש את תחילת ההליכים להעברת השלטון.

 

הפעם, כהונת הנשיא תוגבל לשתי כהונות בלבד. מובארק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הפעם, כהונת הנשיא תוגבל לשתי כהונות בלבד. מובארק(צילום: רויטרס)

 

השר לענייני פרלמנט ופיתוח מקומי, מוחמד עטיה, סיפר לעיתון "אל-אהראם" שהבחירות לנשיאות ייערכו עד סוף חודש מאי, ושלמועמדים יהיו שלושה שבועות כדי להגיש את מועמדותם ו-45 ימים לעריכת מסע בחירות.

בכל מקרה, רוב המועמדים החלו בקמפיין הבחירות שלהם באופן לא רשמי.

 

ועדת הבחירות במצרים היא הגוף הרשמי היחיד בעל הסמכות לקבוע את מועד הבחירות. תחת חוקים חדשים שאושרו במשאל עם בשנה שעברה, נשיאי מצרים יהיו מוגבלים לשתי כהונות בלבד, כל כהונה בת ארבע שנים.

באופן זה לא יחזור התקדים שיצר הנשיא המודח חוסני מובארק, ששלט במדינה הערבית יותר משלושה עשורים.

 

במקביל, הבחירות למועצת השורא במצרים (הבית העליון של הפרלמנט) ממשיכות בימים אלה, לאחר שאתמול החל השלב השני של ההצבעה. כמה מנציגי המתמודדים במחוז גיזה סיפרו לסוכנויות הידיעות כי לא נרשמה נהירה מסיבית של אזרחים לקלפיות, כפי שהיה בבחירות לבית התחתון. השלב השני של הבחירות נערך ב-14 מחוזות במצרים. בדומה לבחירות במועצת העם (הבית התחתון של הרפלמנט), גם במועצת השורא צפויות המפלגות האיסלאמיות, ובראשן האחים המוסלמים לגרוף את מרבית הקולות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השלטון יעבור בקרוב לידיים אזרחיות. צעיר מצרי
צילום: AP
נכנע ללחץ? טנטאווי
צילום: רויטרס
מומלצים