שתף קטע נבחר

קרבות ודם רע ביחידת העלית של המשטרה

אנשי יחידת העיקוב במשטרה משמשים כ"עיניים" לבחינת התנהלות ארגוני הפשע והבאת ראיות נגדם. בשיחה עם ynet מגוללים הלוחמים שורת התנכלויות, יחסים עכורים וסינון בעייתי. המשטרה: "הטענות מטילות רפש במערך האיכותי ומוכחשות"

חוד החנית במלחמה המשטרתית הסמויה בפשע נחשף במערומיו: בשיחה נדירה ל-ynet מגלים אנשי יחידת העיקוב של משטרת ישראל, כיצד הפכה היחידה שמשמשת להבאת ראיות במקרי הפשע החמורים, למקום שטומן בחובו תלונות על יחסים עכורים, ליקויים מקצועיים ונקמנות. "אנחנו בסך הכול רוצים שמישהו יתעורר שם למעלה", סיפר אחד מאנשי היחידה.

 

מערך העיקוב כולל מאות לוחמים, שמשמשים הלכה למעשה כ"עיניים" במעקב אחר התנהלות ארגוני הפשע. המערך כולל יחידות שפועלות כביכול "מחוץ למשטרה", ללוחמים אין קשר עם שוטרים, הם פועלים במבנים אזרחיים ולכל אחד מהם סיפור כיסוי תמידי, שנועד לטשטש את עבודת הסיוע למשטרה. תפקידם הוא לאסוף ראיות ולעקוב אחר אובייקטים כגון עבריינים בכירים או לצוד אחר מידע בחקירות רגישות. לכל מחוז במשטרה וביחידות הארציות של להב 433, ישנה יחידת עיקוב שפועלת ישירות מול היחידה המרכזית המחוזית.

 

עוד בחדשות ynet:

 

לוחמי מערך העיקוב עוברים הכשרות מיוחדות ויש להם "דריסת רגל" כמעט בכל תיקי הפשע הגדולים. אורח חייהם תלוי לא פעם בחייו של העבריין שאחריו הם עוקבים ובהתנהלותו. לעתים קרובות, העבודה מתחילה בשעות הבוקר, אולם שעת סיום העבודה משתנה ובחלק מהמקרים, הלוחמים לא יידעו מתי יחזרו. אולם כעת מתברר, שדווקא ביחידת העילית שורר אי-שקט.

 

עוקבים ביחידה מתלוננים זה תקופה ארוכה על מרמור בעקבות היחס שהם זוכים לו מכיוון המערכת המשטרתית. "אין עלינו בקרה, אין לנו אופק קידומי ולמעשה אנחנו תלושים", הסביר אחד העוקבים. ביחידות המשטרה האחרות השוטרים והקצינים זוכים לשלל אפשרויות בחירה, אולם ביחידות העיקוב האופציות די מצומצמות. "אנחנו תלויים למעשה אך ורק בראש החוליה שלנו", סיפר הלוחם ביחידת העיקוב, "ולרוב מדובר בקצין צעיר".

 

הלוחם הוסיף כי "הקצין הוא זה שכותב את ההערכות לגבינו, הוא מחליט איך נעבוד ואיפה נעבוד, אין בקרה. אין לנו קצונה בכירה שנמצאת איתנו בקשר רציף ויודעת מה אנחנו עושים". העוקבים רוטנים על כך שכאשר מישהו מקרבם מבקש לעבור ליחידה אחרת, הדבר נתפס כסוג של "בגידה". לדברי אחד העוקבים, "במצב כזה העוקב מתחיל לסבול, המפקדים מורחים אותו, יגידו לו 'תחכה, תחכה', אבל לא ייתנו לו אופציה לעזוב באמת".

 

"לך תהיה מוקדן"

כדוגמה לטענתם, מביאים לוחמי היחידה סיפור של עוקב מאזור הצפון, ששימש כקצין בצה"ל וביקש להתקדם לאחת מיחידות המסתערבים של המשטרה. "העוקב פנה באמצעות ה'מפכ"ל-נט" (תיבת דואר אלקטרוני שמאפשרת פנייה של שוטרים. א.ס) והביע את רצונו להתקדם". חבריו של העוקב טוענים כי הדבר התגלה למפקדיו ואלה החלו בתגובה באקט של הכתמת תיקו האישי.

 

בצעד יוצא דופן, החליט העוקב להביע את מחאתו, הגיע עם סיפורו ללשכת מפקד המחוז ולמעשה "חשף את עצמו" בעגה המקצועית של העוקבים. "במקום לשאול איך הלוחם הגיע למצב הזה, העבירו את הטיפול למפקדים שלו. ומה המפקדים עשו? זרקו אותו להיות מוקדן", סיפר חברו של העוקב. "אתה מבין? לוחם, מלח הארץ, הפך להיות מוקדן כי ביקש להתקדם".

 

העוקב אולץ לעבוד בלית-ברירה כמוקדן במשך שבועיים, עד שבאגף משאבי אנוש הבינו כי נעשתה פה טעות. בסופו של דבר העוקב הוצא מהמוקד, התקבל לגיבוש ליחידה המיוחדת ובקרוב הוא יהפוך ל"מסתערב" מן המניין. העוקבים מלינים גם על היעדר השתלמויות מספקות, שעשויות להעניק להם גמולי השתלמות וקובלים גם על דרך הסינון הבעייתית לטענתם ליחידה. כך למשל נטען כי לא מבוצעות בדיקות פוליגרף בסיסיות לפני הכניסה לתפקיד.

 

"אם היו מבצעים בדיקות כאלה", סיפר אחד העוקבים, "ניתן היה אולי למנוע את המבוכה שקרתה עם אחד העוקבים באזור תל אביב". במקרה המדובר התברר כי העוקב היה בקשר עם עבריינים ואף סיפק בעבר חומרי חבלה לקרוב משפחה שלו. בנוסף, העוקבים מתלוננים על חוסר בקרה בשעות העבודה. כתוצאה מכך, חלקם נוהגים על כלי רכב שעות רבות יותר ממה שהחוק מאפשר. כמו כן, ישנה טענה על היעדר ציוד בסיסי כמו דיבוריות לאופנועים. 

 

ההחלטה של אנשי מערך העיקוב לדבר, אינה עניין של מה בכך. כעת ייאלצו אנשי הפיקוד העליון של המשטרה לחשוב כיצד להרגיע בצורה חכמה את השטח. "אנחנו אוהבים את המשטרה ובחרנו בעבודה שלנו", סיכם אחד העוקבים, "אבל גם לנו מגיעים תנאים. חבל שפתאום יגלו במשטרה שיש גל עזיבה רק מפני שלא הקשיבו בזמן

לטענות שהועלו".

 

דובר המשטרה מסר בתגובה כי "יוצאי המערך נמצאים בתפקידים בכירים רבים במשטרת ישראל והדרך פתוחה בפניהם לעבור לתפקידים אחרים, בכפוף לקריטריונים ולתהליכים ארגוניים. הטענות הכלליות המנסות להטיל רפש במערך איכותי זה מוכחשות מיסודן, ואינן מוכרות במשטרת ישראל".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
הלוחמים פועלים במבנים אזרחיים (אילוסטרציה)
צילום: ירון ברנר
מומלצים