שתף קטע נבחר

לנדאו: "יש סיכוי ממשי להפסקות חשמל בקיץ"

שר האנרגיה והמים ציין כי משק החשמל נמצא באחת התקופות הגרועות ביותר: "אני לא מחפש אשמים, אבל השורה התחתונה היא שאין גז"

"קיים סיכוי ממשי להפסקות חשמל כבר במהלך הקיץ הקרוב. אנחנו עושים כל מה שניתן כדי למנוע זאת, הן בצד הביקוש והן בצד ההיצע". כך אמר היום (ד') שר האנרגיה והמים עוזי לנדאו במסיבת עיתונאים שקיים בנושא משק החשמל.

 

 

לנדאו מנה את הכשלים במשק החשמל בישראל, שהגיע לדבריו לאחת התקופות הגרועות ביותר בשנים האחרונות. "אני לא מחפש אשמים שעיכבו הקמת תחנות כוח או הקמת נקודת קליטה לגז הטבעי באזור זכרון יעקב", אמר לנדאו, "אבל השורה התחתונה היא שאין גז מצרי, ושהמשק הישראלי משלם כ-10 מיליארד שקל בשנה כדי להפעיל את מערכת החשמל כסדרה".

 

לנדאו הזכיר את הכשלון להקים תחנת כוח חדשה באשקלון (פרויקט D), שהיה מוסיף למשק עוד כ-1,300 מגה וואט, החלטה שהתקבלה בממשלת ישראל ב-2002 ועד היום לא קודמה. אחד הפתרונות שהמשרד מציע למצב הוא חסכון אנרגטי, במסגרתו החל לאחרונה במבצע החלפת המקררים, והוא צפוי להמשיך במאי הקרוב בהחלפת מזגנים. במקביל, המדינה שוקלת רכישת סולר מבתי הזיקוק המקומיים, הפעלת גנרטורים ניידים (25 מגה וואט כל אחד, מותקנים על גבי משאיות), והגדלת הסכמי חסכון מול התעשייה.

 

בחינת רזרבות הייצור של כלל המשק, אותה הציג ראש מנהל החשמל יהודה ניב, מעלה שחברת החשמל מסוגלת לספק כ-12.88 אלף מגה וואט לעומת ביקוש צפוי של 12.37 אלף מגה וואט, כך שרזרבת הייצור עומדת על פחות מ-5%. "הנתונים נכונים בהנחה שלא יהיו תקלות ביחידות הייצור של חברת החשמל", הסביר ניב, והזכיר שמאגר הגז היחידי שפעיל היום (ים תטיס) נמצא בסוף חייו עקב שימוש מוגבר, שהגז המצרי לא מסופק, ושהשימוש בסולר מקטין את יכולת הייצור של תחנות הכוח הקיימות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'ורג' גינסברג
עוזי לנדאו
צילום: ארנון מעוז - פורטל תשתיות
מומלצים