שתף קטע נבחר

רוחות חזקות ברחבי הארץ: 3 נפצעו, עצים קרסו

בלוד, ראשון לציון ונתניה נפצעו קל מענפי עצים שנפלו וממרזב שניתק ממקומו. עצים, עמודי חשמל ותאורה קרסו במקומות נוספים ברחבי הארץ. בירושלים, בצפת ובמקומות גבוהים נוספים מתכוננים לשלג, שצפוי להגיע משעות הלילה

מזג האוויר הסוער גובה מחיר: שלושה בני אדם נפצעו היום (ו') מפגעי הסופה ברחבי הארץ. המערכת מגיעה לשיא הערב, עם צפי לרוחות שיא של כ-100 קמ"ש, סופת שלג בחרמון, שלג בהרי הגליל בגובה של 600 מטר ויותר, כמו גם בירושלים ובהרי השומרון.

 

 • צילמתם שלג? גשם? רוח? גלים אדירים? שלחו לנו תמונות וסרטונים באמצעות המייל האדום או בסלולרי למספר 5335

   

  בין הפצועים בסופה: ילד בן 11 שנפצע קל מענפים שנפלו ברחוב צדיק צמח בלוד, ופונה לקבלת טיפול בבית החולים אסף הרופא. לאותו בית חולים פונתה גם אשה כבת 70, שנפצעה קל מקריסת ענפי עץ ברחוב הרב קוק בראשון לציון. בנתניה נפצעה קשישה כבת 80 באורח קל מפגיעת מרזב שקרס ברחוב ירושלים בעיר.

   

  גלים גבוהים בנמל תל-אביב (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  גלים גבוהים בנמל תל-אביב(צילום: ירון ברנר)

   

  לעמוד מזג האוויר של ynet לחצו כאן

    

  בפתח תקווה קרס עץ וקרע חוטי חשמל ברחוב רוטשילד, וכתוצאה מכך העץ עלה באש. צוותי כיבוי אש פעלו במקום ובדקו אם יש לכודים בכלי הרכב החונים במקום. עץ נוסף קרס ברחוב אחד העם בעיר. עמודי חשמל ותאורה נפלו בהוד השרון ובנשר.  

   

  עץ קרס בפתח תקווה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
  עץ קרס בפתח תקווה(צילום: עידו ארז)

   

  אחרי לילה של ממטרים כבדים בצפון נרשמה בשעות הבוקר הפוגה בגשמים, עד לשעות הצהריים. שיא המערכת צפוי בשעות אחר הצהריים והערב, עם רוחות שיא של כ-100 קמ"ש, סופת שלג בחרמון, שלג בהרי הגליל בגובה של 600 מטר ויותר, כמו גם בירושלים ובהרי השומרון. במרכז הארץ פסק הגשם בשעות הצהריים, אך בהמשך דווח על רוחות עזות. בדרום ניכר אובך כבד, מלווה בסופות חול. בשעות אחר-הצהריים נעשה גשום ברוב חלקי הארץ. 

   

  לא רואים ממטר באזור באר-שבע ()
  לא רואים ממטר באזור באר-שבע

   

  במועצה האזורית מבואות חרמון חולצו שני כלי רכב ששקעו במימי נחל דישון שעלה על גדותיו. מהמועצה נמסר כי קהל המטיילים והמבקרים מתבקש שלא להגיע לאזור בשל סכנת טביעה ובשל מזג האוויר הסוער.

   

  בירושלים נרשמה בצהריים טמפרטורה של תשע מעלות, אבל הרוחות העזות שנשבו גרמו לתחושת קור גדולה בהרבה. כנרת גלר (30) תושבת שכונת גילה, סיפרה: "קמנו לבוקר קפוא, זה הפרומו לשלג והוא פחות משמח בגלל שהרוח משתוללת. נאלצנו לקשור חלק מהדברים במרפסת". גלר, אם לשני ילדים קטנים, הוסיפה: "אנחנו ובעיקר הילדים מחכים לשלג אבל בינתיים הקור חודר לעצמות. אנחנו משתדלים להיצמד להסקה בתקווה שמחר נתעורר לבוקר לבן".

   

  עמוד חשמל קרס בהוד השרון (צילום: יראת הנדלר) (צילום: יראת הנדלר)
  עמוד חשמל קרס בהוד השרון(צילום: יראת הנדלר)
    

  עיריית ירושלים השלימה את היערכותה לשלג הצפוי לרדת הלילה ובשבת, והעמידה בכוננות כ-50 טרקטורים שישמשו לניקוי הצירים מהשלג ומפזרות מלח שצויידו ב-65 טונות של מלח.

   

  עמותת "יד שרה" הודיעה כי נערכה להסעת חולים ואנשים הזקוקים לנסיעות דחופות. שרשראות מיוחדות לנסיעה בשלג הותקנו על גלגלי "הנכוניות" (כלי רכב עם מעליות להסעת אנשים בכיסאות גלגלים) וברכבי יד שרה האחרים. בעמותה אומרים כי חולים הזקוקים לטיפולים דחופים, בהם חולי דיאליזה ומטופלים במחלקת אונקולוגיה, יכולים להתקשר ולהזמין נסיעה במוקד הארצי.  

   

  רחוב רוטשילד בפתח תקווה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
  רחוב רוטשילד בפתח תקווה(צילום: עידו ארז)

   

  נחום מליק, חזאי מטאו-טק, דיווח לפני בצהריים על היחלשות בגשמים מנתניה ודרומה. "הגשמים יורדים בעיקר בצפון, כיוון שרוחות חזקות בעוצמות של 40-80 קמ"ש מדרום דחפו את העננים צפונה", אמר אז. "הרוחות הללו יקחו לשעות ספורות את הגשם מהדרום והמרכז, ויביאו במקומו סופות אובך שהתפתחו בסיני. אך אחר הצהריים שוב יחזור הגשם למרכז ולדרום וישטוף את האובך". 

   

  עמוד תאורה קרס בנשר (צילום: שגיא דוידוביץ׳) (צילום: שגיא דוידוביץ׳)
  עמוד תאורה קרס בנשר(צילום: שגיא דוידוביץ׳)
   

  בלילה יגיע האוויר הקר שעשה את דרכו מצפון מזרח אירופה, יגרום לצניחת הטמפרטורות ולשלג בהרי הגליל שמעל 600 מטר, בגוש מירון וצפת, צפון רמת הגולן, ואולי אפילו בגוש תפן, מעלות וכפר ורדים. השלג שירד יישאר על הקרקע לפחות עד הבוקר. 

   

  בעיריית צפת נערכים לשלג: המפלסות ומפזרות המלח עומדות בהיכון, ואפילו "הגוי של שבת" עודכן בנושא. "בני מיעוטים נמצאים בכוננות למקרה שנצטרך לפלס את השלג בשבת, וגם הטרקטורים והמסורים מוכנים", אמר אריה גור-אריה, מהמוקד העירוני בצפת. 

   

  ים המלח הבוקר (צילום: אורי אלוני) (צילום: אורי אלוני)
  ים המלח הבוקר(צילום: אורי אלוני)
     

  מוקד 106 יפעל במתכונת מתוגברת, ואגף הרווחה וארגוני המתנדבים בעיר התבקשו להיערך מבעוד מועד כדי להמשיך במבצע "בית חם" ובמתן קורת גג, שמיכות ותנורים לנזקקים ולקשישים. מהעירייה נמסר כי הציבור מתבקש להשאיר עם רדת הטמפרטורות ברז מים חמים מטפטף מעט כדי למנוע התפוצצות צינורות.  

   

  זקני צפת: עדיף לסבול בקור

  לקראת רדת השלג בעיר, זקני צפת דווקא זוכרים זמנים טובים יותר. "בעבר ירד שלג שש-שבע פעמים בשנה, היום זה פסיק קטן ממה שירד אז", סיפר מאיר המאירי (80), מוותיקי העיר. "השכן היה מבקש לשים טוריה ליד הדלת כדי שאפשר יהיה לנקות את השביל מהשלג ולפלס אותו. היינו מפלסים אחד בשביל השני. זה לא לפני 200 שנה, רק לפני 60", אמר, והוסיף כמה עצות להתמודדות עם הקור. "המזגנים זה רעל, זה שורף את החמצן בחדר. עדיף לסבול את הקור עד כמה שרק ניתן, כי כשיוצאים החוצה מהחימום - ככה מתקררים".

   

  נחל סער בצפון (צילום: חזי בן עמי) (צילום: חזי בן עמי)
  נחל סער בצפון(צילום: חזי בן עמי)
   

  הוא נזכר עוד: "פעם השלג היה מכסה את הדלת, אי אפשר היה לפתוח אותה ולצאת החוצה. וגם לא היה צריך לצאת, מספיק פח אורז ופח שעועית, ולא יוצאים כל החורף". 
  גשם 170212

  כמות הגשם עד הבוקר ב-9:00
  אזור הכמות שנוספה ב-24 השעות האחרונות עד 9:00 בבוקר הכמות מתחילת העונה (במ"מ) 

  ממוצע עונתי (במ"מ) 

   

  קצרין 17 414 471
  טבריה 28 314 447
  צפת 51 588 718
  חיפה 21 546 550
  זכרון יעקב 9 456 515
  נתניה 11 481 570
  תל-אביב 10 388 560
  ירושלים 10 387 614
  באר-שבע 1 76 205
  אילת 0 1 31

   

  במהלך הלילה השלג יתפשט להרי המרכז, ובאשמורת השנייה יגיע גם לירושלים. ובשבת כמאמר המשורר, "שבת בבוקר, יום יפה", "יש סיכוי לראות שכבה לבנה על הקרקע בירושלים, כמו גם בגוש עציון, ואולי אפילו שלג קל במצפה רמון", אמר מליק.

   

  שיא כמויות המשקעים ביממה האחרונה נרשם בצפת (51 מ"מ), 33 בראש פינה, 35 ברמת הגולן, 39 בכפר ורדים, 20 בחיפה, 40 ביער בן שמן, 16 בירושלים, 10 בקריית גת.
 •  

  בהכנת הידיעה השתתפו אילנה קוריאל ורענן בן צור
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הרוחות בתל-אביב
  צילום: ירון ברנר
  סערה בנהריה
  צילום: עינת ים
  הצפה בקריית ביאליק
  צילום: נועה אלקובי
  גשם במודיעין
  צילום: ליאל פלג
  חורף בירושלים
  צילום: אלי ביטר
  מומלצים