שתף קטע נבחר

חברת החשמל אישרה רכישת גז משותפות "תמר"

דירקטוריון החברה השלים את הדיונים שהחלו ביום חמישי האחרון, ועתה הכדור עובר למגרש המשחקים של רשות החשמל, היא הרגולטור, והרשות להגבליים העסקיים

חברת החשמל אישרה הערב (א') את הסכם רכישת הגז משותפות "תמר". דירקטוריון החברה השלים את הדיונים שהחלו ביום חמישי האחרון, ועתה הכדור עובר למגרש המשחקים של רשות החשמל, היא הרגולטור, והרשות להגבליים העסקיים. זוג התנאים שהוצבו במקור על ידי הדירקטוריון - קבלת המחיר הכי נמוך בשוק וקביעת הסכם חדש בכל שינוי רגולטורי - בוטלו.

 

 

הסכם האנרגיה האמור נחשב לגדול מסוגו במשק. היקף העסקה הראשוני נאמד בכ-8 מיליארד דולר (TAKE PF PAY), כלומר עסקת בסיס בערך מהוון של כ-10 מיליארד דולר ובהיקף של כ-3 מיליארד מ"ק עם אופציה לרכישה גבוהה יותר בעתיד בהיקף של עוד 2 מיליארד מ"ק ובשווי של 5 עד 7 מיליארד דולר שתתבצע לאחר השלמת צינור הולכה שני באשקלון, נוסף על זה הבודד שקיים היום באשדוד. צעד זה נועד לאפשר לשחקנים אחרים לרכוש גז במקביל לחברת החשמל.

 

כזכור, המגעים בין הצדדים החלו לפני מספר שנים, ובדצמבר 2009 נחתם הסכם עקרונות לרכישת 2.7 מיליארד מ"ק גז בעלות של כ-10 מיליארד שקל. עם זאת, בעיות רגולטוריות שונות כגון הקמת מתקן קליטה באזור זכרון יעקב (יוני 2010) או הקמת ועדת ששינסקי (שמסקנותיה אושרו במרץ 2011) עכבו את המגעים בין הצדדים ומנעו חתימת חוזה מחייבת. באוגוסט 2010 פרסמה חברת החשמל מכרז נוסף לרכש 2.24 מיליארד מ"ק, אליו ניגשה רק שותפות "תמר", כך שהיקף הרכש המבוקש כמעט שהוכפל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יצחק תשובה: יכול לחייך
צילום: גיל יוחנן
צילום: אלבטרוס צילומי אוויר
מומלצים