שתף קטע נבחר

ח"כ טיבי אצל השובת רעב: פגם מוסרי באזיקתו

חבר הכנסת אחמד טיבי התפלא שחאדר עדנאן, שכבר חודשיים לא אוכל, אזוק למיטתו בבית החולים. "הרציונל יכול להיות רק רצון להשפלה", אמר והזהיר מפני ההשלכות המדיניות של מותו

"פגם מוסרי והתנהלות בעייתית". כך מסכם ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) את פרשת חאדר עדנאן (33), העצור המנהלי השובת רעב זה 64 יום. טיבי ביקר אותו בבית החולים זיו בצפת, וטען כי הוא אזוק למיטתו למרות מצבו המדאיג. "כחבר כנסת וגם כרופא אני מוצא בזה פגם", אמר טיבי, והמליץ לממשלה "לשחרר אותו לאלתר ולהימנע מהתוצאות הקשות שעלולות להיווצר אם ימות כאן בבית החולים". 

 

ארגון רופאים לזכויות אדם הודיע כי יעתור לבית משפט לעניינים מנהליים בפתח תקווה, כיוון שגם לטענתם, למרות ההבטחות עדנאן אזוק למיטתו במשך כל שעות היום, וכך מצא אותו רופא שביקר אותו מטעם הארגון. מהשב"ס נמסר שמסוף השבוע עדנאן אזוק למיטתו ברגל אחת בלבד, רק בשעות הלילה.

 

לדברי טיבי, "האסיר שובת רעב 64 ימים, חייו בסכנה, וכידוע אחרי 45 יום בשביתות רעב מתחיל הגוף לפרק את עצמו. זה מה שעובר כעת על עדנאן".

 

טיבי אמר, כי עדנאן מוחה באמצעותו על תנאי מעצרו. "הוא במעצר מנהלי ודורש לסיים את המעצר. זו אינה הפעם הראשונה שהוא נמצא במעצר מנהלי. למרות שהוא נמצא בבית חולים ולמרות שהוא שובת רעב, הוא אזוק למיטה. גם בלילה, כשהוא הולך לשירותים הוא כבול באזיקים".

 

טיבי בבית החולים.  (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
טיבי בבית החולים. (צילום: אביהו שפירא)

 

טיבי תהה: "בית החולים אמור לא להסכים לאזוק שובת רעב שסובל בעיקר מחולשה רבה. האיש מותש, הוא השיל ממשקלו יותר מ-30 ק"ג. לכן אני לא מבין את הרציונאל מאחורי אזיקתו וקשירתו למיטה, אלא אם מדובר בהשפלה ובהתעמרות, כחלק מההחלטה לעצור אותו".

 

הח"כ הזהיר: "אם הוא ימות, ממשלת ישראל ואלו שעצרו אותו נושאים באחריות הן פלילית והן ציבורית. הדבר עלול להביא להתפרצות הפגנות ומחאות גם בגדה וברצועת עזה וגם במקומות אחרים". לדבריו, "עדנאן הפך לסמל בעולם כולו. קיבלתי מסר של הבעת תמיכה ממשפחה בצפון אירלנד שהבן שלה מת בבית הסוהר. פה מדובר על אדם שלא הואשם אף פעם שפגע במישהו או שהשתמש אי פעם בנשק. הוא פעיל פוליטי וציבורי". עוד חידד טיבי: "כלי המעצר המנהלי חייב לחלוף מן העולם".  

 

בימים האחרונים שירות בתי הסוהר נערך להפרות סדר בבתי הכלא הביטחוניים, במקרה שבו תחול הידרדרות נוספת במצבו של העצור. בבית החולים הוגדר מצבו קריטי אך יציב והשמירה עליו נמשכת.  

  

סירב להיבדק

עדנאן, תושב עראבה שליד ג'נין, מבכירי תנועת הג'יהאד האיסלאמי בגדה המערבית, נעצר ב-17 בדצמבר והחל בשביתת רעב יום לאחר מעצרו, בטענה כי הוא חף מפשע. הוא מוכר לשב''ס וגם בעבר היה עצור מנהלית ואף ריצה מאסרים בעוון עבירות ביטחוניות. 

 

בתחילת חודש ינואר הועבר למרכז הרפואי של השב"ס, אולם סירב להיבדק ולא איפשר ביצוע מעקב אחר מצבו הבריאותי. ועדת האתיקה לפי זכויות החולה כונסה לדיון בעניינו ב-17 בינואר, שוחחה עם העצור והתרשמה כי אינו רוצה למות. בעקבות כך החליטה להתחשב ברצונו ולא לכפות עליו טיפול רפואי. 

 

בתום 44 ימי שביתת רעב ולאור חוות דעת רפואית כי יש סיכון ממשי לחייו, כונסה הוועדה פעם נוספת וצורף אליה איש דת, קאדי, שאף נפגש עם העצור ביחידות. לאחר שהובהר לעדנאן כי הוועדה שוקלת לכפות עליו קבלת עירוי, הוא הסכים להתפנות לבית חולים ולהיבדק שם, זאת בתנאי שיוכל להתייעץ עם רופאים לזכויות אדם. על פי עצתם הוא הסכים ליטול כדורי אשלגן וחזר למרכז הרפואי של השב"ס. בהמשך הודיע כי הוא מחריף את השביתה ומפסיק לשתות מים. 

 

בהכנת הידיעה השתתף רענן בן צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עדנאן. אזוק ברגלו
צילום: AFP
טיבי. מחאה באמצעותו
צילום: אביהו שפירא
מומלצים