שתף קטע נבחר

אובמה יאמר לרה"מ: "סמוך עליי" בקשר לאיראן

מקורות דיפלומטיים בוושינגטון אמרו ל-ynet כי הנשיא האמריקני ינסה לשכנע את בנימין נתניהו כי הוא רציני בכוונותיו לעצור את החתירה של איראן לנשק גרעיני. בבית הלבן מנסים "לחבק" את נתניהו, ובין היתר לשכנו בבית ההארחה של הבית הלבן

בוושינגטון מתכוננים לבואו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בתחילת החודש הבא. הנושא המרכזי שיעלה בפגישה עם הנשיא ברק אובמה הוא ללא ספק הגרעין האיראני. לקראת הפגישה שתיערך ב-5 במרס אמרו ל-ynet מקורות דיפלומטיים בבירת ארצות-הברית כי "הנשיא אובמה ינסה לשכנע את נתניהו כי הוא רציני לגבי כוונותיו לעצור את איראן מלהפוך למדינה בעלת נשק גרעיני". אובמה צפוי לומר לנתניהו: "סמוך עליי, אני רציני". עם זאת, ציינו המקורות כי "לא מספיק לדבר. צריך להיות אמון בין שני האנשים האלה, כדי שהדברים ייקלטו כמו שצריך".

 

עוד בנושא איראן ב-ynet:

איראן: חשודים בטרור באזרבייג'ן? מזימה נגדנו

שפירו: כל האופציות נגד איראן פתוחות, ודאגנו לכך

 

וושינגטון סוערת בשבועות האחרונים בכל מה שנוגע לאיראן, וכל צעד או אמירה שמקורם בירושלים או בטהרן זוכים להתייחסות נרחבת, הן בתקשורת האמריקנית והן בממשל. ישראל ממשיכה לשדר מסרים חריפים כלפי טהרן וכלפי הצורך בהחרפת הסנקציות נגדה, אולם בבית הלבן ובממשל דוחקים בישראל לאפשר לסנקציות להשפיע, ולהמתין ולראות כיצד תפעל איראן בחודשים הקרובים.

 

אובמה ונתניהו. בונים אמון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אובמה ונתניהו. בונים אמון(צילום: רויטרס)

 

נתניהו, מצדו, מעוניין לשמוע בביקורו בארה"ב אמירות ברורות מפי הנשיא אובמה, בכל הנוגע ללוחות הזמנים ולאפשרויות הצבאיות. דיפלומט מערבי אמר: "ספק אם אובמה יציג תאריכים או יאמר במפורש כיצד תפעל ארה"ב. הוא רוצה לשכנע את נתניהו כי הוא לא מתכוון לאפשר לאיראן להפוך לגרעינית. יש כאן עמדות שונות של הממשל ושל ישראל, ולכן רוב הפגישה בין הנשיא לראש הממשלה צפויה לעסוק באיראן, למרות הקיפאון במשא ומתן המדיני וכן התמורות במזרח התיכון".

 

בירושלים מוטרדים מהשיח הציבורי שנוצר בארה"ב סביב הנושא האיראני. במשרד החוץ יש המוטרדים מכך שבשבועות האחרונים, מדינות אירופה יצאו מהמשוואה המתייחסת לאיראן, והיחידות המוזכרות בהקשר זה בתקשורת האמריקנית הן ישראל וארה"ב. "זה נראה כאילו שישראל דוחפת את אמריקה למלחמה שהיא לא רוצה בה", אמר גורם מדיני, "צריך לשנות את המשוואה".

 

בבית הלבן מנסים "לחבק" את נתניהו והודעה רשמית על פגישתו עם אובמה פורסמה שבועיים לפני המועד שנקבע לפגישה - דבר שאינו נהוג בדרך כלל. כמו כן, נמשכים המגעים כדי שנתניהו יתאכסן ב"בלייר האוס", בית ההארחה של הבית הלבן.

 

במקביל לנושא האיראני, יש השלכות פוליטיות נרחבות בזירה הפוליטית-אמריקנית. סוקרים אמריקניים בכירים אמרו השבוע ל-ynet כי נכון לעכשיו מחירי הדלק העולים מטרידים את האמריקנים יותר מאשר תקיפה באיראן. אלן ריבלין, ממכון הארט, הסביר השבוע כי הציבור האמריקני היה מעדיף כי ישראל ושכנותיה יפתרו את בעיותיהן ללא מעורבות של ארה"ב, אך חושש מעלייה נוספת במחירי הדלק, שבימים האחרונים הגיעו לשיא.

 

"כל האופציות על השולחן"

אתמול התייחס גם שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו, לנושא האיראני. בכנס ועידת הנשיאים של ארגון הגג של יהודי ארה"ב, אמר שפירו כי יש תיאום מלא עם ישראל בכל הקשור לנושא האיראני וכי "כל האופציות פתוחות, ואף דאגנו לאמצעים למימוש אותן אופציות".

 

השגריר האמריקני אמר עוד כי הסנקציות על איראן עובדות ויש להמשיך בלחץ הכלכלי כדי לגרום לאיראן לזנוח את תוכנית הגרעין. "בחודשים האחרונים הגענו להישגים מדהימים. ערך המטבע שלהם ירד ב-75 אחוז, הקשר שלהם עם מדינות נפגע והכלכלה שלהם צונחת", אמר שפירו. "זה עדיין לא גרם להם לזנוח את פרויקט הגרעין אבל אנו ממשיכים ללחוץ מאוד חזק בכיוון הזה. אנו עדיין אומרים שיש גם אופציות אחרות על השולחן, ויותר מזה: דאגנו לכך שהאמצעים לאופציות האחרות האלה יהיו קיימים, אם נצטרך".

 

נשיא המדינה, שמעון פרס, נאם אף הוא באותו אירוע ואמר בנחרצות

 כי "כל האופציות על השולחן - ואנחנו מתכוונים לזה. ישראל היא מדינה ריבונית ויש לה את הזכות להגן על עצמה מפני כל איום".

 

פרס אמר כי הוא מודע להגברת הסנקציות העולמיות נגד הרפובליקה האסלאמית, אך טען כי במקביל אין לשקוט על השמרים. "לאחרונה ראינו החרפה בסנקציות כנגד איראן בהובלתו של הנשיא ברק אובמה והיינו עדים ליכולתו להוביל קואליציה בשותפות אירופה ומדינות נוספות כנגד איראן", אמר. "אני מעריך זאת ואני יודע היטב כי אותם מנהיגים חולקים עמנו את אותה השקפה - להגביר את הסנקציות הכלכליות אבל במקביל לשמור את כל האופציות פתוחות".


פורסם לראשונה 23/02/2012 23:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו ואובמה בפגישה הקודמת בחודש מאי אשתקד
צילום: AP
מומלצים