שתף קטע נבחר

התחפושת פרובוקטיבית? תפסיקו להתחסד - זה פורים

תחפושות פורים הציפו את החנויות ושוב ההורים הזדעזעו מהתחפושות הפרובוקטיביות של הבנות. אפרת מונשרי גורן, אמא לארבעה, קוראת להם להפסיק להתחסד ולקבל באהבה את תחפושת הפרחה המסורתית. בכל זאת, לא כל יום פורים

השנה, כמו בכל שנה, הזדעזעו הורים לגלות שבעוד שהילדות הקטנות מתחפשות לפיות או נסיכות, הגדולות יותר מתחפשות לזונות או סתם לנערות שאימצו את המראה הכי זול שאפשר: מיני קצרצר וגרביוני רשת. הגדילו לעשות קבוצות פייסבוק שהשוו בין הצעת החוק האוסרת על צריכת זנות בישראל לקטלוגים המחולקים לתחפושות פורים וקראו: "סרבו לקנות תחפושות לנערות בהן כל דמות נראית כמו נערת החודש של פלייבוי".

 

עוד על פורים בערוץ הורים:

הבן רוצה להתחפש לרקדנית בלט? 4 עצות לפורים

הייתם רוצים לראות את הבת שלכם בסרט כחול?

 

הזעזוע מלבוש חושפני בפורים הוא ריטואל קבוע, אבל תמיד מפתיע. יש באוויר תחושה שהבחירה של התחפושת

מעידה משהו על החינוך שלנו או על הילד שגידלנו והתחפושת עוד עלולה "להידבק" עליו, או בעיקר עליה, ולא לרדת. ומה אז? אז נישאר עם ילדה לבושה במיני צעקני וריסים מודבקים מנצנצים כל השנה.

 

אבל נראה ששכחנו שפורים הוא פורים, חג אחד שנחוג פעם בשנה. חג שמאפשר קצת להתאוורר ולצחוק. אך נראה כי הורים מאבדים את ההומור שלהם בשנייה שזה נוגע לילדים הפרטיים שלהם. צחוק צחוק, אבל שבת ה- 12 לא תראה כמו זונה או שפנפנת מין. מה יחשבו השכנים?

 

תתחפשי לאסתר המלכה - ותמצאי בעל זקן ועשיר

כדאי לזכור שהמנהג להתחפש ולהחליף זהויות הוא מנהג שקיים בכל המדינות ובכל התרבויות ואם הוא קיים כנראה שיש לו משמעות. המשמעות הראשונה היא אפשרות להחליף זהויות ולהיות משהו שאנחנו לא. בנים צעירים יתחפשו לגיבורי על והבנות לפיות או לנסיכות. כולנו מקבלים בשמחה את הבחירה הזו שלהם, שמשקפת את ההבנה החברתית שהם פיתחו בעזרתנו - בנים צריכים להיות חזקים ובנות יפות ופאסיביות.

 

אנחנו מעודדים את הבנים בגילאים הצעירים, להתחפש לחיילים, גיבורי על ושוטרים כי זה מוכיח שהחינוך הסטיגמטי שלנו הצליח. הם הפנימו, כגברים לעתיד, שכוחניות היא הדבר הנכון ושכדי להיות גבר-גבר כדאי לסגל כוחות פיזיים ולהציל איזו נסיכה.

 

הבנות הפנימו גם הן שכדאי להיות יפה, עדיף נסיכה או מלכה, משהו בסגנון אסתר. לא תשמעו על בנות שרוצות להיות ושתי המלכה, ואם יש כאלה מיד יימצא מי שישכנע אותן לוותר, כי מי רוצה להיות מלכה מודחת ופמיניסטית לתפארת הממלכה הפרסית? עדיף להיות מלכה ענוגה ושותקת, שמוכנה לחיות עם מלך שוביניסט טיפש או אוליגרך מזדקן, העיקר שיהיה עשיר.

 

מה זו המיניות שכולם מדברים עליה?

בגילאי חטיבת הביניים הבנות בוחרות בתחפושות מוחצנות, מיניות משהו. כאן כבר מתחיל הזעזוע. בחדשות מצקצקים לשון ומגלגלים עיניים וההקבלה בין המיני הלא מוסרי לזונות עולה מיד. ברור הרי שכל מי שהולכת עם מיני ומחצינה משהו במיניות שלה היא זונה, לא? לפעמים נדמה שטוב שחג פורים נחוג בחורף, כי אז ניתן לגייס תירוצים שישכנעו את הילדה להתלבש יותר כמו אמא טליבן ולא כמו נערת פלייבוי. זה לא כי יש לנו משהו בעייתי עם מחשוף, פשוט קר מאוד בחוץ.

 

בהנחה שתחפושת עוזרת לנערות, כמתבגרות, למדוד קצת זהויות אחרות, זהויות שהן לא לובשות בשגרה ולהתנסות במה שהן לא מעזות כל השנה, יש משהו חשוב גם בהחצנת המיניות שלהן. התחפושות מאפשרות להן לבדוק גבולות ולבדוק "מי אני באמת". המיני והגרביון מאפשרים לראות ולהבין מהי המיניות הזאת שמדברים עליה, ובסופו של יום להוריד את הכל ולחזור לחיים האמיתיים.

 

הורים טוענים שפורים היה תמיד, אבל בזמנם לא התחפשו בצורה כה פרובוקטיבית. נכון, לפני 20 שנה לא העזנו להתלבש כה מוחצן בפורים. אבל כשבפריים טיים מככבת אביבית מהאח הגדול ודמויות אחרות, מעושרות לא פחות, שהלבישו על עצמן סיליקון בכל מיני אזורים, גם המוחצנות והמיניות עברו שינוי.

 

ולכן, בדיוק כמו שקיבלנו את תחפושת ספיידרמן או החייל ואת הפייה המתוקה או המלכה, אפשר ליום אחד לקבל גם אתתחפושת הפרחה המסורתית של בנות חטיבת הביניים ולא להזדעזע עמוקות או לחשוב שההורות שלנו נפגמה. אין קשר לבני נוער הגדלים בבית עם גבולות והבנה מה מקומם במשפחתיות ובחברה, לפורים. נערה יכולה להתחפש בצורה מוחצנת ולהתאפר, ועדיין לחזור למחרת לתלבושת האחידה המשעממת.

 

התחפושת עם המיני הקצרצר דומה לחרב מפלסטיק שקניתם לנינג'ה או לבליידבלייד: החרב לא אמיתית ואם

הפעוט יסתובב איתה בפורים הוא לא הופך לרוצח שכיר. זאת חרב פלסטיק, סוג של משחק, התנסות, תחפושת, כמו המיני והאיפור. תחפושת, זוכרים?

 

עוד עובדה מעניינת היא שההורים לא מנסים להתמודד עם הילדים אלא טוענים כנגד החנויות ויצרני התחפושות. הורה שלא מעוניין לקנות לילדו תחפושת יכול לומר פשוט "לא!". אבל המילה לא היא מילה קשה. קל יותר לדרוש סילוק התחפושות מהחנויות ולא להתמודד עם הילדים שלנו. כמה קל להאשים את החנויות, היצרנים, הרגולטור או המדינה בבקשות של הילדים - ולא להתמודד מולם ולקבוע מהם הגבולות שלנו כהורים או כמשפחה.

 

אותי מפתיע שהשיח הוא דווקא על המחשוף הנשי ולא על העלות הגבוה להחריד של התחפושות. גם תחפושת של שפנפנת פלייבוי או נסיכת הקרח במיני יכולה להימכר בעלות סבירה. גם בשנה המאופיינת בדיונים על מחאה החברתית והדרת נשים, חזרנו לדבר על גודל המחשוף ועל אורך המיני. נדמה שאין יותר נושאים חשובים או משמעותיים כמו הלבוש הנשי ואם נעלים את התחפושות הפרובוקטיביות לנערות מהחנויות הצלחנו במאבק.

 

הכותבת היא MA בחינוך, מנהלת פורום "יעוץ להורים " ב-ynet , מומחית לאסטרטגיית שיווק בתחום הורות ומשפחה ואמא לארבעה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תחפושת סקסית. עוזרת לבנות לבדוק גבולות
צילום: shutterstock
מומלצים