שתף קטע נבחר

"פוצצו לי את היד כי סירבתי להשתחוות לאסד"

פליטים סורים שהגיעו לירדן חושפים את זוועות משטר אסד. רבים מהם עונו קשות במעצרים, וגופם הושחת. "ידידות סוריה" מהמערב ומהליגה הערבית יתכנסו כדי להציב עוד אולטימטום, קופי אנאן מונה לשליח מיוחד. בכיר רוסי: "צריך לקרוא להם אויבי סוריה"

עוד עדויות מזוויעות לאכזריות של משטר אסד: לאחר שסירב להשתחוות לתמונה של אסד, פוצצו תומכי המשטר בסוריה את ידו של גבר בן 34, אב לארבעה, באמצעות רימון. הוא מסרב להזדהות בשמו, אך ממקום מושבו בירדן שאליה נמלט, הוא סיפר: "במשך 15 יום כלאו אותי במרתף, היכו אותי ועינו אותי בשוקים חשמליים כיוון שהפגנתי נגד המשטר". אלפים כמותו ברחו לממלכה ההאשמית, ועדויותיהם נחשפו הבוקר (יום ו'), מעט לפני שהקהילה הבינלאומית עושה עוד ניסיון דיפלומטי לעצור את ההרג.

 

כותרות אחרונות מסוריה ב-ynet:

סוריה: 101 הרוגים, 13 מהם מאותה המשפחה

דיווח: ירדן רוצה לפרוש סוללות פטריוט ליד סוריה

"טנקים בחומס", סוריה מתנערת מהרג העיתונאים

 

ברחבי סוריה הרגו בשעות הבוקר אנשי הביטחון לפי הדיווחים עוד לפחות 13 בני אדם, שמצטרפים לאלפים שנקטלו בהתקוממות שנמשכת כבר כמעט שנה. לקראת כינוס של כ-70 מדינות "ידידי סוריה", מארצות ערב ומהמערב, שליח האו"ם המיוחד לעניין שמונה הלילה לתפקיד, המזכ"ל לשעבר קופי אנאן, קרא הבוקר לכל הצדדים "לשתף פעולה כדי לשים קץ לאלימות ולהפרת זכויות האדם, ולקדם פתרון בדרכי שלום".

 

ירי ברחובות חומס, אתמול:

 

אחרי שורת ניסיונות דיפלומטיים כושלים לשים קץ לטבח, "ידידות סוריה" צפויות להציב אולטימטום לנשיא בשאר אסד ולהטיל סנקציות על המשטר בדמשק. העיצומים יכללו הקפאת נכסים, הפסקת רכישת נפט מסוריה, עצירת עסקאות וכן הורדת דרגי היחסים הדיפלומטיים עם השלטונות הסוריים.

 

טיוטת ההצהרה שתפורסם היום כוללת דרישה ממשטר אסד לאפשר בתוך 48 שעות גישה לסיוע הומניטרי לתושבי הערים חומס, דרעא, זבדאני "ומקומות נוספים הנמצאים תחת מצור".

 

שתי המדינות שסיכלו ההחלטה נגד אסד, רוסיה וסין, אמרו כי לא ישתתפו בכינוס. כדי לחזק את תמיכת השתיים באסד אמר שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, כי טלפן לעמיתו הסיני וכי השניים "אשררו" את עמדתם המשותפת. רוסיה בירכה על מינויו של אנאן, אך ראש ועדת יחסי החוץ של הפרלמנט הרוסי, אלכסיי פושקוב, אמר לאחר ביקור שערך בסוריה כי אין סיבה שהנשיא שאסד יפרוש מתפקידו. לדבריו, כינוס נציגי מדינות ערביות ומערביות בתוניסיה במסגרת ארגון "ידידי סוריה", ראוי להיקרא כינוס "אויבי סוריה". פושקוב טען כי העברת אמצעי לחימה לאופוזיציה הסורית תחמיר את מלחמת האזרחים.

 

פיצוץ בשכונה ליד חומס (צילום: AFP PHOTO / YOUTUBE) (צילום: AFP PHOTO / YOUTUBE)
פיצוץ בשכונה ליד חומס(צילום: AFP PHOTO / YOUTUBE)
 

סין בירכה אף היא על מינוי אנאן, כפי שהוכרז אמש על ידי מזכ"ל האו"ם המכהן באן קי מון ומזכ"ל הליגה הערבית נביל אל-ערבי. זאת, בהתאם להחלטת העצרת הכללית של האו"ם, שהורתה על מינוי שליח מיוחד בשבוע שעבר, כשגינתה את השלטון הסורי.

  

להשתחוות לאסד

עדויותיהם של הפליטים הסורים שהגיעו לירדן, שנחשפו בעזרת ארגון "רופאים ללא גבולות". מציגות תמונת מצב עגומה. "זרקו לתא שלי כמה סטודנטים שכוחות אסד עצרו", סיפר האב שידו פוצצה במעצר. "הם היו מפוחדים, הם בכו. מאוד כעסתי, ואז השומרים הביאו תמונה של אסד, הם בעטו בי והורו לי להשתחוות לפניה. אחר כך הם פוצצו את היד שלי כיוון שסירבתי. התעוררתי בבית חולים". משם סייעו לו כמה חברים לברוח לירדן, לדבריו.

 

על פי נתוני האו"ם, יותר מ-500 ילדים נהרגו עד כה במהומות בסוריה וארגונים בינלאומיים מדווחים השכם והערב על מקרי ניצול ועינויים בקרב ילדים בסוריה. סעיד חרקי (70) מדרום המדינה דיווח כי עונה במשך 22 יום.

 

לדבריו, "אילצו אותי לשתות לפחות שני ליטרים של מים, ואז כמובן רציתי להטיל את מימי. השומר ידע שאני סוכרתי, הוא מנע ממני לעשות את צרכי".  לדבריו, הותירו אותי ערום לבדי במקלחת, והכאבים היו בלתי נסבלים. אמרתי להם שאני מוכן לעשות כל מה שיבקשו ממני". לבסוף חתם על הצהרה שלפיה הוא מודה בשריפת תחנת משטרה במהלך הפגנה. אך לפני ששוחרר, זרקו השומרים על רגליו גחל בוער ומים רותחים.

 

ירדן הקימה מחנה סיוע לפליטים שבו שוהים כ-70 אלף מהם מאז תחילת המהומות. כ-4,000 מתוכם כבר הוכרו כפליטים על ידי האו"ם. בנוסף, קיבלה לתחומה 5,000 סטודנטים סורים.

 

הטבח נמשך

אתמול נהרגו ביממה אחת לפחות 101 בני אדם ברחבי סוריה, רבים מהם אזרחים. כך טענו ארגוני אופוזיציה. לפי הדיווחים, 13 מהם הם בני אותה המשפחה בכפר אל-תון, שבמחוז חמה. בחילופי האש נהרגו גם שמונה חיילים. בעיר דרעא נהרגו תשעה בני אדם, כולל ילד בן 5.

 

העיתונאית הצרפתייה הפצועה מתחננת לעזרה:

 

בינתיים, חזר לדמשק השגריר הצרפתי שעזב לפני כשבועיים. ייתכן שיש לכך קשר למאמצים לחלץ את אדית בווייה,

 כתבת העיתון "לה פיגרו" שנפצעה בחומס בהתפוצצות שגבתה את חייהם של כתבת "סאנדיי טיימס" מארי קולבין, ושל הצלם רמי אושליק. בסרטון שהועלה ליוטיוב סיפרה כי היא סובלת משבר בעצם הירך וזקוקה לניתוח בהקדם האפשרי. לדבריה, לשם כך יש צורך בהפסקת אש וברכב מצויד שייקח אותה לגבול עם לבנון.

 

"צרפת מגויסת כולה כדי לסייע לאחינו שנמצאים בחומס", אמר דובר של משרד החוץ בפריז בתגובה לסרטון. נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, כינה את מות שני העיתונאים שלשום "רצח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הלוויית הרוג באידליב
צילום: AFP
העיתונאית הצרפתייה אדית בווייה זועקת לעזרה
מומלצים