שתף קטע נבחר

30 הרוגים מהבוקר בסוריה, ירי גם בדמשק

כוחותיו של אסד לא מרפים, ובערים אידלב וחומס דווח על עשרות הרוגים. מפגינים נפגעו גם בבירה, שם דווח על ירי כבד לעבר המוחים. פסגת המדינות "ידידות סוריה" מתכנסת בתוניסיה

הטבח בסוריה נמשך באין מפריע: הגוף הכללי של המהפכה הסורית מסר כי 30 בני אדם נהרגו היום (ו') מירי כוחות הביטחון הסוריים באידלב ובחומס. עוד דווח ברשת "אל ג'זירה" על ירי לעבר מפגינים בבירה דמשק, בזמן שבתוניסיה מתכנסת פסגה של נציגי עשרות מדינות שאמורות להגביר את הלחץ על משטרו של בשאר אסד.

 

הפגנה נגד אסד בשכונת אלחאלידיה בחומס 

 

לדברי ארגון האופוזיציה, כוחות הביטחון מכתרים את רוב המסגדים בלטקיה כדי למנוע את יציאתם של המפגינים. בחומס דווח כי על פצועים, ביניהם גם ילדים ונשים שנפגעו בהפגזה ארטילרית באזור אלקוסייר בעיר. אחד מפעילי האופוזיציה בחומס, האדי עבדאללה, אמר בראיון לאל-ג'זירה כי מניין ההרוגים בחומס מהבוקר עומד על 12, ביניהם אישה ושני ילדים שנהרגו בהפגזה של כוחות אסד על השכונה. לדבריו, גם טנקים נכנסו לשכונת באבא עמרו. עוד נמסר על נפגעים בדמשק בעקבות ירי כבד של כוחות הביטחון שמנסים לפזר את ההפגנות בשכונת א-מיידאן.

 

ארגון הצלב האדום הודיע כי הוא מנסה להגיע לעיתונאים שנפגעו בהתקפות, ובכלל זה לאלו המסקרים את המתרחש בחומס.

 

חומס מופגזת

 

ההרוגים הבוקר ברחבי המדינה מצטרפים לאלפים שכבר נקטלו בהתקוממות שנמשכת כבר כמעט שנה. לקראת כינוס של כ-70 מדינות "ידידי סוריה", מארצות ערב ומהמערב, שליח האו"ם המיוחד לעניין שמונה הלילה לתפקיד, המזכ"ל לשעבר קופי אנאן, קרא לכל הצדדים "לשתף פעולה כדי לשים קץ לאלימות ולהפרת זכויות האדם, ולקדם פתרון בדרכי שלום".

 

הפגזה בבאבא עמרו

 

מוקדם יותר נחשפו עדויותיהם של פליטים סורים שהגיעו לירדן, ודיווחו על עינויים שעברו בבתי המעצר של תומכי משטר אסד. "זרקו לתא שלי כמה סטודנטים שכוחות אסד עצרו", סיפר אב שידו פוצצה במעצר, כיוון שסירב להשתחוות לתמונתו של בשאר אסד. "הם היו מפוחדים, הם בכו. מאוד כעסתי, ואז השומרים הביאו תמונה של אסד, הם בעטו בי והורו לי להשתחוות לפניה. אחר כך הם פוצצו את היד שלי כיוון שסירבתי. התעוררתי בבית חולים". משם סייעו לו כמה חברים לברוח לירדן, לדבריו.

 

על פי נתוני האו"ם, יותר מ-500 ילדים נהרגו עד כה במהומות בסוריה וארגונים בינלאומיים מדווחים השכם והערב על מקרי ניצול ועינויים בקרב ילדים בסוריה. סעיד חרקי (70) מדרום המדינה דיווח כי עונה במשך 22 יום.

 

לדבריו, "אילצו אותי לשתות לפחות שני ליטרים של מים, ואז כמובן רציתי להטיל את מימי. השומר ידע שאני

סוכרתי, הוא מנע ממני לעשות את צרכי". לדבריו, הותירו אותי ערום לבדי במקלחת, והכאבים היו בלתי נסבלים. אמרתי להם שאני מוכן לעשות כל מה שיבקשו ממני". לבסוף חתם על הצהרה שלפיה הוא מודה בשריפת תחנת משטרה במהלך הפגנה. אך לפני ששוחרר, זרקו השומרים על רגליו גחל בוער ומים רותחים.

 

ירדן הקימה מחנה סיוע לפליטים שבו שוהים כ-70 אלף מהם מאז תחילת המהומות. כ-4,000 מתוכם כבר הוכרו כפליטים על ידי האו"ם. בנוסף, קיבלה לתחומה 5,000 סטודנטים סורים.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חומס חרבה
צילום: AFP PHOTO / YOUTUBE
בית מופגז בחומס
צילום: AFP PHOTO / YOUTUBE
שכונה ליד חומס
צילום: AFP PHOTO / YOUTUBE
הלוויה באידלייב
צילום: AFP
מומלצים