שתף קטע נבחר

צילום: AP

סבא"א: איראן הגבירה קצב העשרת האורניום

בדו"ח חדש של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית נכתב כי ישנן "דאגות רציניות" באשר לאפשרות כי בכוונתה של טהרן לבנות פצצת אטום. בדו"ח נכתב שאיראן הגבירה את קצב העשרת האורניום לרמה גבוהה בארבעת החודשים האחרונים

הסרכזות של איראן מעלות הילוך: דו"ח חדש של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), שפורסם הערב (יום ו') מגלה כי איראן הגבירה את קצב העשרת האורניום לרמה גבוהה בארבעת החודשים האחרונים.

 

הקרב על הגרעין האיראני - כותרות אחרונות:

 


 

בדו"ח נכתב כי בין סוכנות הגרעין של האו"ם לבין האיראנים "פערים משמעותיים" באשר לפרויקט האטום האיראני, וכי עדיין ישנן "דאגות רציניות" באשר לאפשרות כי בכוונתה לבנות פצצת אטום. במסמך נאמר כי בשני ביקורי הפקחים באיראן "התקיים דיון נמרץ כדי לפתור את הנושאים שעדיין עומדים ביחס לתוכנית הגרעין. לא הושגה כל הסכמה בשל הפערים בנושא".

 

במסמך נאמר כי טהרן לא סיפקה הסבר משכנע למחסור בכמות האורניום עליו הצהירה. לפי דיפלומטים, הדבר עלול להצביע על ניסויים בהרכבת ראש נפץ גרעיני. איראן הכחישה פעמים רבות בעבר כי בכוונתה לייצר נשק גרעיני. בטהרן אמרו כי תוכנית הגרעין של הרפובליקה האיסלאמית נועדה לצרכי מחקר ליצירת אנרגיה.

 

מתקן העשרת האורניום "פורדו" שליד קום (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מתקן העשרת האורניום "פורדו" שליד קום(צילום: AFP)

 

סבא"א הודיעה ביום רביעי כי השיחות של פקחיה עם המשטר נכשלו. פקחי הסוכנות שהגיעו לאיראן מוקדם יותר השבוע הודיעו למטה הזרוע של האו"ם בוינה כי האיראנים מנעו מהם לסייר באתרים חשודים, בראשם המתקן הצבאי בפרצ'ין.

 

האיראנים ניסו לצייר את ביקור הפקחים באור חיובי ודובר משרד החוץ בטהרן אמר לכתבים ש"שיתוף הפעולה עם סבא"א נמשך והגיע לרמה הגבוהה ביותר". לעומת זאת בסבא"א לא השאירו מקום לספק: מיד עם שובם של הפקחים לוינה אמש, לאחר יומיים בלבד בטהרן, מיהרה הסוכנות לשחרר הודעה על כשלון המשימה. איראן חסמה גישה של הפקחים לאתר בפרצ'ין, שהפקחים

מאמינים שמשמש לניסויים בייצור נשק גרעיני. האיראנים סירבו גם להציג תשובות לשאלות על היבטים צבאיים אחרים שעשויים לצמוח מתוכנית הגרעין.

 

למרות שהמתח סביב הגרעין האיראני מגיע לשיא, איראן נותרת בסירובה. ארצות הברית והאיחוד האירופי הגבירו את עניבת החנק הכלכלית על איראן, ומאיימות להוציא אותה ממסלקת הכספים העולמית "סוויפט". מאידך, האירופים והאמריקנים עדיין מתלבטים לגבי האפשרות לחזור לשולחן המשא ומתן עם איראן לאחר הפסקה של יותר משנה בשיחות.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחמדינג'אד במתקן בנתנז. ארכיון
צילום: AP
יוקיה אמנו. ראש סבא"א
צילום: AFP
מומלצים