שתף קטע נבחר

צפי לשיא במחיר הדלק: כ‭8-‬ שקלים לליטר בנזין

העלייה במחירי הנפט תוביל להתייקרות ודאית של הדלק. ליטר בשירות עצמי צפוי לעלות כ‭7.78-‬ שקלים. גורמים בכירים בענף התעופה העריכו כי לא יהיה מנוס מהעלאה במחירי כרטיסי הטיסה. ביולי 2008 המחיר עמד על 7 שקלים לליטר - אלא שאז המחיר שיקף מחיר חבית של כמעט 150 דולר

המתיחות הגוברת בעולם מול איראן פוגעת לנו בכיס. מחיר הבנזין צפוי לעלות השבוע, החל מ‭1-‬ במארס, לשיא של כל הזמנים. מחירו המקסימלי של ליטר 95 אוקטן בשירות מלא צפוי להיות ‭7.99‬ שקלים. מדובר יהיה בהתייקרות של 32 אגורות לליטר, שכן מחיר הדלק בשירות מלא כיום הוא ‭7.67‬ שקלים לליטר.

 

 

המחיר הסופי ייקבע על ידי משרד האנרגיה באמצע השבוע הבא, בהתאם לשער הדולר ולמחירי הנפט. נהגים שמתדלקים בשירות עצמי צפויים לשלם החל מ‭1-‬ במארס ‭7.78‬ שקלים לליטר, לעומת ‭7.46‬ שקלים כעת. המשמעות היא שהמחיר בשירות עצמי יהיה אפילו גבוה יותר מהשיא הקודם של השירות המלא (מחודש מאי ‭7.75 :(2011‬ שקלים לליטר.

 

המתיחות מול איראן, שמובילה לחששות למחסור בנפט ולעימותים צבאיים, היא זו שהביאה בחודשים האחרונים לעלייה מתמשכת במחירי הנפט בעולם. בסוף השבוע המשיכו המחירים לטפס בבורסת הסחורות בניו-יורק, ורשמו עלייה רצופה של שבוע. מדובר ברצף הממושך ביותר שנרשם בשנתיים האחרונות.

 

מחיר חבית "טקסס מתוק קל‭,"‬ שמשמש לאורך שנים כאינדיקציה מרכזית למחירי הנפט בעולם, הגיע לכמעט 109 דולר ביום שישי, בעקבות עלייה של כ‭1.8%-‬ ביום אחד. בסוף ינואר, אז נקבע המחיר הנוכחי של הבנזין בישראל, עמד המחיר על כ‭99-‬ דולר. מחירי הנפט משליכים כמובן ישירות על מחירי הבנזין המזוקק בשווקים העולמיים, שעל בסיסם נקבע מחיר הבנזין בישראל. המחיר נקבע על סמך ממוצע של חמישה ימי מסחר אחרונים בסוף כל חודש, ועד לסוף השבוע נספרו שלושה מבין אותם חמישה ימים. גם לשער הדולר יש חשיבות רבה בקביעת המחיר הסופי, ובמחירי הבנזין הנוכחיים של כ‭1,100-‬ דולר לטון כל שינוי של אחוז או שניים בשער הדולר יכול לשנות את המחיר הסופי באופן משמעותי. על פי הנתונים המתאימים ליום שישי צפוי מחירו של ליטר בנזין 95 אוקטן, כאמור, לעלות ב‭32-‬ אגורות לליטר.

 

המחיר מגיע לגבהים הללו למרות ההפחתה שבוצעה במרווח השיווק במחירי הבנזין (החלק שהוקצב על ידי המדינה להכנסות ברוטו של החברות, כחלק מהמחיר המפוקח שאנחנו משלמים‭.(‬ האוצר סירב לבצע הפחתות בהיקף מס הבלו שמשולם על הבנזין ומהווה כיום כ‭40%-‬ מהמחיר, וביחד עם המע"מ מציב את היקפי המיסוי שאנחנו משלמים על כ‭54%-‬ מהמחיר.

 

מחירו של ליטר בנזין הגיע לשיא קודם בחודש יולי 2008 ועמד על 7 שקלים לליטר. אלא שאז המחיר שיקף מחיר חבית של כמעט 150 דולר, וכעת מחירה כ-90 דולר. עליית המחירים, לפיכך, אינה נובעת רק מהעלייה במחירי הנפט, שנגרמה בין היתר כתוצאה מהחורף הקשה באירופה, אלא גם משינויים במיסוי.

 

חשש: הטיסות יתייקרו

בגלל עליית מחירי הנפט בעולם, גורמים בכירים בענף התעופה העריכו בסוף השבוע כי לא יהיה מנוס מהעלאה נוספת במחירי כרטיסי הטיסה. לדברי גורם בענף, חברות התעופה יצטרכו להיערך בהתאם. "בתקופה זו, כשהחברות סובלות גם כך מהמשבר הכלכלי העולמי, הן לא יוכלו לספוג את מחירי הנפט המאמירים‭,"‬ הוא אומר, ומוסיף כי מחיר הדלק מהווה כ‭30%-‬ מהוצאותיהן. "לפי ההערכות, ההוצאה הכוללת של חברות התעופה על דלק תזנק השנה בכ‭32- ‬מיליארד דולר ותעמוד על כ‭200-‬ מיליארד דולר. את הסכום הזה יספגו הצרכנים‭."‬

 

בתחילת החודש העלתה אל-על את מחירי הכרטיסים בגלל העלייה במחירי הדלק, וזו הפעם השנייה מתחילת השנה. בשבוע שעבר העלו גם החברות האירופיות את היטל הדלק, ואף שמדובר בעלייה של בין 4 ל‭10-‬ דולרים או יורו לכל מקטע טיסה, הרי שבסופו של דבר העליות התכופות מתחילות להיות משמעותיות. זאת עוד לפני ההתייקרות העונתית של האביב, הקיץ והחגים.

 

עם זאת, בניגוד למחירי הבנזין, שהוא מוצר מפוקח שמחירו נקבע אחת לחודש, מחירי הדלק הסילוני עלולים להשתנות כלפי מטה ומעלה באופן רציף. אתמול דווח כי בימים אלה מנהלת ארה"ב מגעים חשאיים להגברת ייצור הנפט בעולם ולעזרה במכירה למדינות כמו הודו, כדי לנסות ולהקטין את הפגיעה בשוק העולמי.

 

הידיעה התפרסמה במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המתיחות פוגעת בכיס
צילום: רונן מחלב
חשש להתייקרות הטיסות
צילום: shutterstock
מומלצים