שתף קטע נבחר

תנובה ביטלה את הבונוס לעובדים בחוזים אישיים

עובדים זועמים על ההחלטה שהתקבלה בסמיכות לחלוקת דיבידנד לבעלים. ההנהלה בוחנת פשרה. במקביל, עובדי החוזים הקיבוציים מאיימים בשביתה

עובדי תנובה החתומים על חוזים אישיים לא יקבלו בונוסים עבור שנת 2011, כך נודע ל"כלכליסט". לפני כמה ימים הודיעה הנהלת החברה למנהלי החטיבות השונות על ביטול הבונוס השנתי, ואלה בישרו למאות העובדים על הגזירה. הבונוס השנתי מחולק בדרך כלל למנהלים במטה החברה עבור ביצועי השנה החולפת. בתנובה מועסקים 500 עובדים בחוזים אישיים וכ־6,000 עובדים נוספים בהסכם קיבוצי.

 

 

קבלת ההודעה גרמה להתמרמרות בקרב העובדים שציפו לקבלת הבונוס. העובדים טוענים כי השקיעו מאמץ רב ושעות עבודה בחודשי הקיץ, על רקע המחאה החברתית וחרם הצרכנים שהוטל על החברה בשל מחירי הקוטג'. לזאת מתווספת ההשוואה לדיבידנדים שמחלקת החברה לבעלי המניות. בחודש שעבר הודיעה תנובה על חלוקה של 280 מיליון שקל כדיבידנד לבעלי המניות שלה - קרן אייפקס, מבטח שמיר והקיבוצים. זאת לאחר שב־2011 חילקה תנובה דיבידנד שמן במיוחד של 1.3 מיליארד שקל וב־2009 חילקה החברה 570 מיליון שקל לבעלי המניות. ב־2010 לא חולק דיבידנד.

 

כעת מנסים בחברה למצוא פתרון לכעס בקרב העובדים. אחת האפשרויות הנבחנות היא להעניק את הבונוס רק לחלק מהעובדים, מדרג מסוים ומעלה.

 

גם אלפי עובדי תנובה המועסקים בהסכמים קיבוציים מנהלים בימים אלה מאבק מול ההנהלה. ועד העובדים הכריז בתחילת החודש על סכסוך עבודה, ומחר מסתיימת תקופת הצינון מאז שניתן לחברה אישור מההסתדרות לקיים שביתה. כך למעשה, ממועד זה העובדים זכאים לשבות. למרות זאת, בשלב זה אין החלטה להשבית את פעילות החברה, שכן ועד העובדים מנהל משא ומתן מול הנהלת החברה על הסכם השכר, שתוקפו פג בקיץ האחרון.

 

במסגרת המשא ומתן דורשים העובדים בהסכמים הקיבוציים לקבל את חלקם בדיבידנדים שמעניקה החברה לבעלי המניות שלה. מבין 6,000 העובדים בהסכם קיבוצי, 4,000 עובדים זכאים לקבלת בונוס שנתי. לפני כמה שבועות, עם ההכרזה על סכסוך העבודה, אמר יו"ר איגוד עובדי תנובה אחיאב שמחי: "לא נסכים שהבעלים של תנובה ישתכשכו בג'קוזי של חלב ודבש. לא נסכים שהם ייקחו דיבידנדים שמנים והעובדים יצטרכו להסתפק בפירורים".

 

בראשות תנובה עומדים שלמה רודב כיו"ר ואריק שור כמנכ"ל. מתנובה נמסר: "אין תגובה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים