שתף קטע נבחר

דעה: מס ירושה לא יקטין את אי השוויון

הצעת החוק למס ירושה שהגישה חברת הכנסת שלי יחימוביץ' מלחיצה את העשירים, אך הסבירות שהיא אכן תתרום להגדלת המקורות התקציביים של המדינה - נמוכה. יישום החוק יעורר בעיות רבות - ודווקא בעלי הממון צפויים לחמוק ממנו

לאחרונה הגישה יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', הצעת חוק להחלת מס ירושה בישראל. על פי ההצעה, שיעור מס העיזבון ינוע בין 5% ל-12.5% על ירושות ששוויין מעל 15 מיליון שקל.

 

 

ואמנם, כבר בשנת 2000 הגישה ועדת בן בסט לרפורמה במס הכנסה, הצעה לגבות שיעור מס עיזבון של 10% מירושה של ארבעה מיליון שקל. יחימוביץ' החליטה לשפר את הצעת בן בסט. השיפור המרכזי נעשה באמצעות העלאת רף המיסוי למס עיזבון לכמעט פי 4.

 

אם אכן ייקבע שיעור מס נמוך (5%), הרי שההתנגדות להצעת החוק תהיה חלשה. עם זאת, אני סבור כי האמירה לפיה מס העיזבון יתרום "להגדלת המקורות התקציביים הדרושים למדינה", כפי שנאמר בהצעת החוק של יחימוביץ', היא בגדר פנטזיה, ובוודאי שלא יהיה בכך כדי "להקטין את אי-השוויון בחברה".

 

ראשית, ההכנסה הצפויה ממס העיזבון תהיה נמוכה מאוד. בהתאם להערכות זהירות מדובר בכמה מאות מיליוני שקלים. מדובר ללא ספק בסכום זניח בתקציב המדינה, וייתכן כי עלות אכיפת מס עיזבון תהיה גבוהה יותר מההכנסה הצפויה. שנית, מס העיזבון יגדיל את רמת החיכוך בין האזרח לבין רשויות המס, ויתרבו המחלוקות בין הנישומים ופקידי השומה, במיוחד ביחס להערכת נכסים. הניסיון העולמי מלמד כי מדובר במשימה כבדה שספק עם רשות המסים הישראלית תוכל לעמוד בה.

 

ישראל תהיה פחות אטרקטיבית לעולים עשירים

קיימים גם נימוקים רבים אחרים נגד הטלת מס העיזבון. כך לדוגמא, הניסיון במדינות אחרות עם מס העיזבון מלמד כי עשירים רבים מצליחים בעזרת תכנוני מס מורכבים להעביר את הונם למקלטי מס ובכך להימנע מתשלום מס העיזבון.

 

בהתאם להערכות שמרניות, הכסף המושקע בהימנעות מתשלום מס עיזבון עשוי להיות שווה לסכום המס הנגבה. בשל כך, מדינות רבות הגבילו את מס הירושה או שביטלו את המס לחלוטין, כמו שבדיה ורוסיה, ובמדינות רבות אחרות שוקלים לבטל כעת מהמס, לדוגמא, בריטניה.

 

חשוב לזכור גם כי עולים חדשים זכאים להקלות מס בהתאם לחקיקה אשר מטרתה למשוך יהודים עשירים לישראל. האטרקטיביות של ישראל נובעת משילוב ההטבות האלה ומכך שאין כאן מס עיזבון. מיליונרים יהודים רבים הגיעו לכאן מחו"ל בשנים האחרונות, ואם תתקבל הצעת החוק של יחימוביץ', עולים עשירים לא ירצו להגיע לישראל.

 

בטור הבא אדון ביישום מס העיזבון האמריקאי ובמיוחד בתחולתו על ישראלים המשקיעים בנדל"ן בארצות הברית או המחזיקים נכסים אחרים.

 

ד"ר אבי נוב הוא עורך דין המייצג לקוחות מישראל ומהעולם בתחום המיסוי, ובעליו של אתר האינטרנט הישראלי לתכנון מס בינלאומי

פורסם לראשונה 26/02/2012 22:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המס לא צפוי להגדיל את הכנסות המדינה
צילום: shutterstock
אבי נוב
מומלצים