שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  ועדת הכספים אישרה הורדת דמי הניהול בגמל

  חברי הוועדה אישרו את תקנות האוצר שחתכו את התשלום שבו יחויבו העמיתים מ-2% ל-1.05%. יו"ר בית השקעות הגדיר את השינוי כ "דבר וחולירע". יו"ר פורום החוסכים לפנסיה מציע בתגובה: "תתייעלו"

  תקרת דמי הניהול של קופות הגמל לתגמולים תופחת מ-2% ל-1.05% החל מה-1 בינואר 2013. ועדת הכספים אישרה בצהריים (ב') תקנות חדשות של האוצר על פי פשרה עם ועדת המשנה לפנסיה שהושגה בשבוע שעבר. המתווה מהווה שינוי לטובת הלקוחות לעומת הפחתה ל-1.2% שהציג הממונה על שוק ההון עודד שריג בתקנות המקוריות לפני כשבועיים. יו"ר ועדת המשנה ח"כ חיים כץ (ליכוד) דרש להפחית את דמי הניהול ל-0.7%.

   

   

  דמי הניהול ייגבו בקופות גמל על יתרת החיסכון המצטבר של העמיתים בתקופת החיסכון. דמי הניהול על החסכונות של עמיתים המקבלים מתוכם קצבה חודשית יעמדו על 0.6%.

   

  התקנות לא יחולו על קופות ביטוח מניבות תשואה, על קרנות השתלמות, קופות ענפיות או לדמי מחלה, חופשה ולמטרות אחרות, וכן על קרנות הפנסיה הוותיקות שהולאמו ואינן גובות דמי ניהול אלא השתתפות (1.75%) של העמיתים ברשת הביטחון שקבלו מהאוצר.

   

  שריג ציין כי עדיין מדובר בתקרה המשקפת את התמורה הראויה לשירות אבל היא תחייב את הגופים הפיננסיים להתייעל כדי לעמוד בה, כפי שעלה מבדיקה שערכו. כץ אמר כי הוא התמקח עם שריג יותר משנה והפשרה התקבלה בדרך כלל חיובית, כולל מנציגי גופים שהשתתפו היום בדיון. אבל הביקורת בדיון לא העידה על קבלת הדין בהסכמה.

   

  זאב אבן חן יו"ר איגוד חברות הביטוח אמר כי כץ ושריג שגו בפשרה שהסכימו עליה, במקום להעמיד לדיון את התקנות המקוריות של האוצר שהיו בסיס לפשרה. הוא הזכיר את דברי שריג בישיבה קודמת בהם הוכיח במצגת כי הצעתו המקורית היא המקסימום שניתן להפחית מבלי לפגוע בגופים הפיננסיים. כי בפחות מזה ייגרם לקופות נזק בהיקף של 300 מיליון שקל.

   

  הוא גם טען כי הפשרה מפרה את ההבטחה שקיבלו משר האוצר כי התקנות המקוריות יצאו מהכנסת כמו שנכנסו. עוד טען כי שר האוצר הבטיח שיבוא לוועדה כדי לשכנע אותה לקבל את העמדה המקורית של שריג. הוא הדגיש כי מדובר בשינוי כללי המשחק והוא מצפה משריג לעמוד על הנתונים הקודמים שהציג בוועדה.

   

  אזהרה: הקופות יחוסלו

  צבי סטפק, הבעלים והיו"ר של בית ההשקעות מיטב, טען כי שתי המהדורות של התקנות הן גם "דבר" וגם "חולירע". חברי הוועדה מחו על הסגנון. הוא תיקן ואמר שאפילו הצעת האוצר הראשונה היתה גרועה כשהזהירה מפגיעה בבתי ההשקעות אם דמי הניהול יופחתו מתחת ל-1.2%. הוא טען כי דמי הניהול החדשים יגרמו להפסדים ובהמשך לחיסול קופות.

   

  סטפק טען כי ברמת דמי הניהול ישראל נמצאת במקום ה-5 מתחתית הרשימה של 21 מדינות. הוא ציין כי קופות הגמל שהיו בבעלות הבנקים אמנם גבו דמי ניהול בשיעור 0.7%, אבל חייבו בנוסף את חסכונות העמיתים בעמלות קניה ומכירה של ניירות הערך במסגרת ניהול הקופות. לדבריו, העמיתים שילמו אז כמו היום (2%) אבל קיבלו פחות.

   

  הוא הזהיר שחיסול קופות במסגרת התקנות החדשות יביא לריכוזיות של הקופות בידיים מעטות ולחיסול התחרות שיחייבו בעתיד להקים ועדת חקירה כמו ועדת הריכוזיות שפעלה עד לאחרונה. יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני אמר כי יש אמת בנקודה האחרונה והיא עומדת לנגד עיני הוועדה אבל חובתה הראשונה היא לדאוג לאינטרסים של הצרכנים החוסכים בקופות. "הזעקה שלהם הגיעה לשמים", אמר.

   

  יורם מנחם יו"ר קופות הגמל, אמר כי אין מקום לעשות ניסויים ב-300 מיליארד השקלים שבקופות, כפי שהבין מדברי ח"כ כץ לבדוק ב-2014 את מצב הקופות אחרי ההפחתה. ח"כ גפני הגיב שהוועדה דנה בחוק ולא עוסקת בניסויים. מנחם ציין את המשיכות הגדולות של החוסכים מהקופות בשנים האחרונות לעומת הירידה בחסכונות. "אם האוצר מבקש להחזיר את הכספים הוא לא ישפר את מצב הקרנות.בהורדת דמי הניהול", אמר.

   

  המנהלים יוותרו על בונוסים?

  עו"ד דוד חודק הוסיף בשם איגוד הקופות כי נדרש הסבר משריג איך הפשרה שהסכים לה מתיישבת עם הסכנות לשוק, אם דמי הניהול ירדו מתחת ל-1.2%, עליהן התריע בדיון על התקנות המקוריות. לדבריו זו סתירה מחייבת דיון יסודי ואפילו דיון נוסף. "יש לנו תחושה קשה שהליך הפשרה לא נעשה לגופו של עניין", אמר והציע לפחות הפחתה מדורגת.

   

  יו"ר הסתדרות הגמלאים, גדעון בן ישראל, דרש להמשיך את המהלך בהפחתת התשלום שגובות קרנות הפנסיה הוותיקות, ההסתדרותיות לשעבר. ח"כ כץ אמר כי בבוא השעה יטופל גם העניין הזה. בן ישראל הגיב, "לגמלאים יש הרבה פנאי אבל לא הרבה זמן".

   

  אריאל מרום, יו"ר פורום החוסכים לפנסיה, דחה את הביקורת של בתי ההשקעות וקופות הגמל. הוא טען שהם מרוויחים לא רע, גם מהעמלות השונות, וקרא להם לקבל את עצת הממונה על שוק ההון להתייעל, כלומר לוותר על בונוסים ולא למשוך משכורות עתק במקום להטיל על ציבור החוסכים את "המס של דמי הניהול".

   

  גפני אמר בסיכום כי הוועדה תמשיך לדון בנושאים שעלו בדיון, בין השאר בבקשה של הקופות ובתי ההשקעות לקבוע "רצפת מינימום" לדמי הניהול.

   

  לאחר ההצבעה אישרה הוועדה לקריאה ראשונה הצעת חוק פרטית של ח"כ אמנון כה (ש"ס) להסמיך את שר האוצר לקבוע גם "רצפה" לדמי הניהול, הצעתו מבקשת גם לקבוע דמי ניהול אחידים בכל קרן במסגרת התקרה, למעט במקרים מסוימים שבהם יינתנו הנחות עד 0.25%.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חדשות טובות לחוסכים
  צילום: shutterstock
  מומלצים