שתף קטע נבחר

עשרות גופות ליד חומס: 135 נהרגו אתמול בסוריה

ביום שבו אסד הראה לעולם שוב מהי דמוקרטיה סורית, וברוב של 89% אושר משאל עם שיאפשר לו לכהן כנשיא עד 2028, נמשך הטבח. ליד חומס נמצאו עשרות הרוגים - לא ברור אם פליטים או תומכי המשטר. הפגנות גם בדמשק. קלינטון: בסוף המשטר ייפול

פעילי אופוזיציה בסוריה דיווחו כי לא פחות מ-135 בני אדם נהרגו אתמול (ב') ברחבי המדינה. לפי הדיווחים, 62 מההרוגים מצאו את מותם בשעה שנמלטו משכונת באבא עמר שבמרכז חומס, שם ניטשים קרבות עזים בין כוחות בשאר אסד לבין המורדים. צבא סוריה מפגיז את האזור זה יותר משלושה שבועות.

 

"ירי כבד החל בחאלדיה, עשירה, בידה, באבא עמרו והעיר העתיקה עם הזריחה", סיפר אתמול איש האופוזיציה מוחמד אל-חומסי לסוכנות הידיעות רויטרס. "הצבא יורה מהדרכים הראשיות לעומק השדרות והרחובות הצדדיים", העיד. פעילים סורים דיווחו כי 62 בני אדם נמצאו מתים ליד חומס, אולם יש מחלוקת בדבר זהותם. חלק אומרים כי מדובר בפליטים משכונת באבא עמרו שניסו להימלט מהשכונה, אולם אחרים טוענים כי אלה בכלל מוסלמים מהעדה העלווית, שאליה משתייכים נאמניו העיקריים של אסד.

 

הלוויה של הרוגים באידליב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הלוויה של הרוגים באידליב(צילום: AFP)

 

לפי דיווחים, המונים הפגינו אתמול בכפר סוסה שבאזור דמשק, שם שוכנות מפקדות של הביטחון הסורי, לאות אבל על מותם של שלושה צעירים בהפגנות שלשום. "רק אללה, סוריה וחופש", הם קראו, במקום הסיסמה שקידמו אנשי אסד בהפגנות קודמות: "רק אללה, סוריה ובשאר".

 

עוד חדשות מהעולם הגדול:

 

בינתיים העולם ממשיך לעמוד מנגד, במיוחד לאור סירובן של רוסיה וסין, בעלות זכות וטו במועצת הביטחון, לאשר גינוי חריף במיוחד למשטר אסד או התערבות צבאית זרה שתאפשר את הדחתו כפי שקרה במקרה של מועמר קדאפי בלוב.

 

קטאר וסעודיה ממשיכות להוביל את הקריאה לחמש את המורדים כדי לסייע להם מול אסד, ואתמול אמר ראש ממשלת קטאר, שייח חאמד בין ג'אסם אל-תאני: "אני חושב שעלינו לעשות את כל הדרוש כדי לסייע להם, כולל לספק להם כלי נשק להגן על עצמם". הוא אמר כי על מדינות ערב לסייע להוביל כוח צבאי שיספק ביטחון לכוחות הנלחמים באנשי אסד.

 

קלינטון: בסוף, אסד ייפול

שר החוץ של צרפת, אלן ז'ופה, שארצו ניצבת בראש ההתנגדות המערבית למשטר אסד, אמר כי "חוסר האונים" של הקהילה הבינלאומית "מתסכל באופן יוצא דופן". הוא האשים את השלטונות בסוריה בביצוע מעשי טבח ופשעים נתעבים, ואמר כי פריז תמשיך להפעיל לחץ כדי להביא לפעולה של מועצת הביטחון. ז'ופה הזהיר את אסד כי הדין עמו ימוצה. גם מזכירת המדינה של ארה"ב, הילרי קלינטון, הביעה אתמול ביטחון בכך שמשטר אסד יקרוס בסופו של דבר.

 

מורד סורי דרוך בעיר חומס (צילום: AP) (צילום: AP)
מורד סורי דרוך בעיר חומס(צילום: AP)

 

הצלב האדום, שהזהיר כי מצבם של האזרחים בחומס הולך ומחמיר, לא הצליח עד כה להביא להפסקת אש שתאפשר לפנות את הפצועים ולהזרים להם את הסיוע הנחוץ להם כל כך. "אנחנו עדיין במשא ומתן", סיפר דובר הצלב האדום, הישאר חסן, בז'נבה. "כל שעה וכל יום חשובים".

 

סוכנות הסיוע מקיימת שיחות עם הרשויות הסוריות ועם כוחות האופוזיציה זה כמה ימים כדי להבטיח גישה לשכונות נצורות כמו באבא עמרו, שם יש לדברי פעילים מאות פצועים שזקוקים לטיפול ואלפי אזרחים נוספים הזקוקים למים, מזון וציוד רפואי. גם ארבעה עיתונאים זרים עדיין לכודים בבאבא עמרו, שניים מהם פצועים. בשבוע שעבר נהרגו שם העיתונאית

האמריקנית מרי קולבין, וצלם צרפתי.

 

אתמול הודיעה הטלוויזיה הסורית כי במשאל העם שערך אסד על החוקה החדשה, היא אושרה ברוב של 89%. מהחוקה החדשה יושמט הסעיף שלפיו מפלגת הבעת' היא מנהיגת המדינה והחברה בסוריה, כך שיתאפשר לכאורה פלורליזם פוליטי, ושלטונו של הנשיא יוגבל בה לשתי כהונות בנות שבע שנים. אבל ההגבלות לא יחולו באופן רטרואקטיבי, כך שאסד בן ה-46, שעלה לשלטון בשנת 2000, יוכל להיבחר החל מ-2014 לשתי כהונות נוספות של שבע שנים כל אחת, ולפרוש רק ב-2028. האו"ם הודיע מצדו כי סביר להניח שמשאל העם בסוריה אינו מהימן, וקרא למדינה לשים קץ לשפיכות הדמים.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 27/02/2012 22:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מורדים ליד חומס
צילום: AFP
בשאר אסד. כמה זמן עוד יחזיק?
צילום: AFP, HO, SANA
מומלצים