שתף קטע נבחר

הפרקליטות: אסור להדיר נשים מפרסומות

"תנועת ירושלמים" עתרה לבג"ץ לאחר שאגד סירבה לפרסם תמונות שהציגו נשים. הפרקליטות ביקשה לדחות את העתירה, אך מסכימה: "זו אפליה שמנציחה הדרת נשים"

פרקליטות המדינה מסכימה כי הדרת נשים מלוחות המודעות של חברת אגד רק בגלל היותן נשים, פוגעת בתקנות הציבור ומגבילה את חופש הביטוי. כך עולה מתשובה שהגישה היום (ג') הפרקליטות לבג"ץ בתגובה לעתירה של עמותת "תנועת ירושלמים".

 

הדרת נשים בישראל - דיווחים אחרונים ב-ynet:

התלמידה חשפה בציור: כך מופלות נשים באוטובוס

חרדים תקפו אשה שתלתה מודעות בבית שמש

אלפים הפגינו: "בית שמש לא תהיה טהרן"

 

בעתירה שהגישה לפני כחודשיים

 באמצעות עו"ד אביעד הכהן נגד משרד התחבורה, המשטרה, חברת אגד וחברת הפרסום "כנען מדיה", דרשה התנועה למנוע הדרת נשים מפרסומות בעלות מסרים ערכיים וציבוריים, המוצגות על אוטובוסים ציבוריים בירושלים. בעקבות שורה של התנכלויות שהתרחשו ברחובות השכונות החרדיות, החליטו חברי התנועה לפתוח במסע פרסום שבמסגרתו צולמו נשים המתגוררות בירושלים, אולם בעתירה נטען כי חברת אגד סירבה לפרסם את התמונות.

 

התנועה ביקשה בעתירה ששר התחבורה יתנה הענקת רישיון להפעלת תחבורה ציבורית בהתחייבות המפעיל להימנע מכל פעולה שיש בה אפליה מגדרית כזו או אחרת. בנוסף ביקשו העותרים שהמשטרה תפעיל יד חזקה לאכיפת החוק ותעמיד לדין את "אותם בריונים פורעי ומשחיתי מודעות".

 

"העתירה כוללנית מדי"

בתגובה שהגישה היום לבג"ץ ציינה הפרקליטות כי "הגבלת חופש הביטוי ותוכני הפרסומות במגבלה שיסודה אפליה מגדרית, מנציחה, מחזקת ומקבעת סטריאוטיפ חברתי פסול של

הדרת נשים והחלשתן, במקום לתרום למיגורו דווקא, בהכללת נשים בפרסומות הנישאות על הבמה הציבורית, בתהודה רחבה. העלמת כל זכר למין הנשי בשלטי החוצות פוגעת בכבודן של נשים, בזכותן לשוויון ולחופש הביטוי".

 

הפרקליטות טוענת כי חברת אגד וחברת הפרסום "כנען" אינן רשאיות לסרב לפרסם מודעה מהטעם שמצולמת בה דמות אשה. הפרקליטות אף טוענת שהחברות אינן רשאיות להתנות פרסום מודעה כזו בהתחייבות המפרסם לשיפוי בגין נזקים אפשריים בגין פרסום המודעה. מנגד, הפרקליטות ביקשה לדחות את העתירה. "יחד עם זאת", צוין בתשובת הפרקליטות, "יש לדחות את העתירה משום היותה כוללנית מדי. בעתירה לא פורטו כלל מקרים פרטניים ולמשטרה כלל לא הוגשו תלונות ובג"ץ הוא לא המקום לטיפול בתופעה זו. לא מכוח החוק חלה חובה שלא לפגוע בשוויון כבוד וחופש. למשרד התחבורה ישנה סמכות פיקוח על החברה ולכם העותרים צריכים לפנות למשרד התחבורה על מנת שיטפלו בחברת אגד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"פרסומות בעלות מסרים ערכיים וציבוריים"
צילום: יואל רייזנר, "חרדים"
מומלצים