שתף קטע נבחר

'רוסיה העבירה לישראל קודים של מערכת איראנית'

ויקיליקס: במסמך של חברת ביון אמריקנית נכתב כי ישראל ורוסיה קיימו לפני כמה שנים עסקה, שבמסגרתה סיפקה ישראל לרוסיה צפנים של מל"טים שמכרה לגאורגיה, ובתמורה סיפקה לה מוסקבה צפנים של מערכת הגנה המשמשת את איראן

האם ישראל הצטיידה מבעוד מועד בצופני מערכות ההגנה של איראן ? ממסמך פנימי של חברת הביון האמריקנית "סטרטפור" שפורסם אמש (יום ג') באתר ההדלפות "ויקיליקס" עולה, כי ייתכן שרוסיה העבירה לישראל את הקודים הסודיים בתמורה לצפנים של מטוסים ללא טייס שמכרה ישראל לגאורגיה. הצפנים האלה יכולים להיות לישראל לעזר רב אם תחליט לתקוף צבאית את מתקני הגרעין של איראן.

 

במסמך שחיברה אשת החברה בפברואר 2009, היא כתבה כי נפגשה עם מקור מכסיקני שאותו הגדירה גם כ"חבר", וזה אמר לה שישראל ורוסיה קיימו לפני כמה שנים עסקה שבמסגרתה סיפקה ישראל לרוסיה צפנים של מטוסים ללא טייס שאותם מכרה לגאורגיה. בתמורה סיפקה מוסקבה לישראלים צפנים של מערכות ההגנה האווירית Tor-M1s המשמשות את איראן.

 

מהמסמך ניתן להבין כי העסקה נעשתה עוד לפני המלחמה שפרצה בין רוסיה לגאורגיה באוגוסט 2008, על רקע השליטה בחבלים הגאורגיים הבדלניים אבחזיה ודרום-אוסטיה. במהלך המלחמה הזו פלשה רוסיה לעומק גאורגיה. בשעתו דווח על השימוש שעושה גאורגיה בכלי נשק ישראליים.

 

עוד ניתן להבין מהמסמך כי הגאורגים הבינו שלמל"טים שבהם הם משתמשים נשקפת לפתע סכנה גדולה יותר מצד רוסיה,

והחלו לחפש אחר מל"טים שבהם ישתמשו במקום באלה מישראל.

 

לפי המסמך של "סטרטפור", אותו מקור התייחס גם למערכות ההגנה האווירית S-300, מערכות שישראל והמערב ניסו במשך שנים לשכנע את רוסיה לא להעביר לטהרן. הוא אמר כי ישראל וטורקיה קיימו שיתוף פעולה הדוק בנוגע למערכות הללו, וכי מאז שרוסיה העבירה אותן ליוון - יריבתה ארוכת השנים של טורקיה - אנקרה עמלה על פיצוח הצפנים האלה. לדבריו, היא חלקה מודיעין בנושא עם ישראל כדי לוודא שיש לה יתרון על איראן אם זו תקבל את המערכת מרוסיה.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 28/02/2012 22:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים