שתף קטע נבחר

יום סוער: עמודי חשמל קרסו בפ"ת, שלג בחרמון

מזג האוויר החורפי כבר נותן את אותותיו: בפתח-תקווה קרסו עץ ועמודי חשמל ובעוספייה פגעה תחנת אוטובוס ברכב. אתר החרמון סגור בשל סופת שלגים והחזאים מבטיחים: שלג בהרי המרכז ואולי בנגב

חורף במלוא עוצמתו: אחרי כמה ימים של הפוגת ממטרים, מזג האוויר היום (ד') גשום וסוער. הטמפרטורות יירדו ושלג כבד יורד בחרמון. כבר בשעות הבוקר התממשו החששות לנזקי הסערה, לאחר שעץ גדול נפל על שתי מכוניות ועל מחסן ברחוב הזוהר בפתח תקווה. באירוע לא היו נפגעים, אולם במהלך נפילתו פגע העץ בשלושה עמודי חשמל שקרסו.

 

בעוספייה קרסה תחנת אוטובוס על מכונית. תושב עוספייה, ברק אלמוג סיפר כי לאחר שיצא מביתו נגלה לעיניו מחזה לא שגרתי. לדבריו, "תחנת אוטובוס עפה ממקומה ופשוט נשענה על הרכב של השכן שלי. הלילה היו פשוט רוחות לא נורמליות, חשבתי שהבית שלי יעוף, אבל לא שמעתי את התחנה עפה, כנראה לא שמו מספיק דבק כשהתקינו אותה". 

 

צילמתם את החורף? שלחו למייל האדום או ב-SMS ל-5335

 

העץ קרס על המכוניות. פתח תקווה, הבוקר (צילום: באדיבות מד"א ירקון) (צילום: באדיבות מד
העץ קרס על המכוניות. פתח תקווה, הבוקר(צילום: באדיבות מד"א ירקון)

 

גם בבית הספר גנים ביישוב גני תקווה, קרס עץ גדול, שבמזל גדול לא פגע באיש. "הייתה רוח חזקה והוא פשוט נעקר מהשורש ונפל כמו מונופול על הבניין" סיפר עובד בבית הספר. "מזל גדול שהוא לא נפל לרצפה, כי זה קרה כאשר כבר היו ילדים בבית הספר".

 

החזאי אבי יעקב-זאדה מחברת "מטאו-טק" אמר כי "הגשם ילווה ברוחות חזקות ולעתים יגיעו המשבים באזור ההרים ולאורך מישור החוף ל-90 עד 100 קמ"ש". בנוסף, הזהיר יעקב-זאדה מהצפות במקומות המועדים ומשיטפונות בנחלים. ומה לגבי האפשרות שבמרכז ייחשפו שוב לטעמו של השלג? לדברי יעקב-זאדה, "בשעות אחר הצהריים והערב יחל לרדת שלג בהרי הצפון ובהרי המרכז ייתכן שלג שיכול אף להיערם על הקרקע, וזה כולל את אזור ירושלים". סופת השלג שפוקדת משעות הבוקר את הרי הצפון, הביאה לכך שאתר החרמון נותר סגור לכניסת מבקרים. מהנהלת האתר נמסר כי גם מחר לא תתאפשר ככל הנראה כניסת מבקרים. עד לשעות הבוקר נערם השלג לגובה של כ-15 סנטימטרים ובשל הרוחות שנושבות באזור, תתקשה הנהלת האתר להפעיל את הרכבל.

 

התחנה יצאה מפוקוס ונפלה על הרכב. עוספייה, הבוקר (צילום: ברק אלמוג) (צילום: ברק אלמוג)
התחנה יצאה מפוקוס ונפלה על הרכב. עוספייה, הבוקר(צילום: ברק אלמוג)

 

הטמפרטורות החזויות להיום והלילה: קריית-שמונה 7-12, קצרין 2-7, צפת 0-5, טבריה 8-14, נצרת 3-8, חיפה 8-13, ת"א 9-13, ירושלים 1-7, אשקלון 9-13, עין גדי 11-18, באר שבע 7-14, ערד 4-11, מצפה רמון 1-8 ואילת 9-21.

 

שיאניות המשקעים ביממה האחרונה הן ירושלים ונתניה עם 18 מילימטרים של גשם. אחר כך ברשימה: צפת, תל-אביב ואשדוד (11 מ"מ), חיפה (8 מ"מ), נהלל (6 מ"מ) וטבריה (5 מ"מ). בממוצע העונתי ניצבת צפת בראש הרשימה עם כמות המשקעים הגדולה ביותר (718 מ"מ).

 

העץ נפל בזמן שהתלמידים כבר היו בבית הספר. גני תקווה, הבוקר ()
העץ נפל בזמן שהתלמידים כבר היו בבית הספר. גני תקווה, הבוקר

 

בנצרת-עילית קיימה העירייה הערכת מצב לקראת אפשרות של שלג. מהעירייה נמסר כי "נערכה ישיבת היערכות אצל ראש העיר, שבה השתתפו כל הגורמים שאמורים לטפל במפגעים ובציבור. גם בפעם שעברה אמרו שיש פה סיכוי לשלג ובסוף לא היה, כך שאין פה יותר מדי ציפיות, אבל אנחנו ערוכים בכל מקרה".

 

ברמת הגולן נערכים לביטול יום הלימודים מחר ובבירת הגליל העליון צפת מתכוננים לכמות גדולה יותר של שלג מזו שירדה בעיר לפני כשבועיים. מנכ"ל אתר החרמון, שאול אוחנה, סיפר כי "סגרנו את האתר כי כל הזמן יורד שלג ואי אפשר לסכן את המכוניות. לפי התחזיות שלנו, הסופה תימשך גם מחר. ננסה אולי לפתוח את האתר, לפחות בחלק התחתון, ביום שישי".

 

מנזקי הסערה: עץ קרס ברחוב קינג ג'ורג' בתל-אביב (צילום: אורי מרמורשטיין ) (צילום: אורי מרמורשטיין )
מנזקי הסערה: עץ קרס ברחוב קינג ג'ורג' בתל-אביב(צילום: אורי מרמורשטיין )

 

השכונות הגבוהות של צפת התכסו לפני כשבועיים בשלג. בשכונות איביקור והר כנען ירד שלג שנערם על הקרקע בכמות של סנטימטרים ספורים ובסיוע הנוף של יער ביריה הסמוך, נדמה היה לרגע שלא מדובר במזרח התיכון. בעיריית צפת אמרו הבוקר כי "הפעם הולך להיות שלג רציני, שאולי ייערם גם בשכונות היותר נמוכות". בנוגע לפתיחת בתי הספר, מטה השלג של העירייה יקיים הערכת מצב ויעדכן בהמשך היום, בהתאם למזג האוויר.

 

גם בשכונת נאות גולדה בנתניה: עוד קריסת עץ (צילום: רונן מאיר) (צילום: רונן מאיר)
גם בשכונת נאות גולדה בנתניה: עוד קריסת עץ(צילום: רונן מאיר)

 

בפנייה שהעבירה העירייה לתושבי צפת נאמר כי "יש לבדוק את תקינות מערכת החימום - בעיקר אלה המחייבות אוורור, לוודא איטום גגות, לנקות ולפתוח תאי ניקוז מים בחצרות ומרזבים על הגגות. בנוסף יש לגזום עצים וענפים בגינות פרטיות בסמיכות לכבלים, לבדוק בטיחות מערכות חשמל ולהצטייד בתאורת חירום. חשוב לחזק אנטנות, דודי שמש וחפצים אחרים על הגגות. יש לפנות חפצים שאינם מוחזקים ועשויים ליפול ממקום גבוה או לעוף, כמו עציצים ואדניות, ריהוט ושלטים. בנוסף, יש להימנע משהייה תחת סככות, פרגולות, צריפים או מבנים ארעיים שנערם עליהם שלג, מחשש לקריסה".

 

"נערכים לפלס צירים ראשיים"

 בקיבוץ אל-רום, בצפון רמת הגולן, מתכוננים לסיבוב רביעי של שלג. אמש נמדדו במקום רק שתי מעלות ובמקום מצפים לשלג שייערם לגובה של כ-30 סנטימטרים. בית הספר האזורי "אביטל" שבמרום גולן, צפוי להיסגר מחר ללימודים. מטה השלג של מועצה אזורית גולן וחטיבת הגולן של צה"ל נערכו במשותף לקדם את בוא השלג ותשעה צוותים של מע"צ וצה"ל נפרסו בכבישי צפון הגולן כדי להיערך לפילוס הצירים הראשיים.

 

מחר צפוי להימשך מזג האוויר הסוער, אך תהיה התמתנות קלה ברוחות ובלילה שבין חמישי לשישי, השלג בהרי הצפון והמרכז צפוי להתחדש. גם בימים חמישי ושישי צפויות הצפות במקומות המועדים ושיטפונות. ביום שישי מזג האוויר ימשיך להיות מעונן וגשום ולקראת החלק השני של היום, יהיה קר מאוד. בשבת, המערכת תתמתן מאוד ויירד גשם לפרקים. יעקב-זאדה הבטיח כי בלילה שבין חמישי לשישי צפוי לרדת שלג אף בפסגות הגבוהות של הרי הנגב.

 

בתוך כך, מפלס הכנרת עלה ביממה האחרונה בשלושה סנטימטרים נוספים והוא עומד כעת על -212.41 מטרים מתחת לגובה פני הים. ברשות המים צופים כי המערכת החורפית הנוכחית תגרום לעליות נוספות במפלס במהלך סוף השבוע הקרוב. עם זאת, ברשות המים מציינים כי לכנרת מלאה חסרים 3.61 מטרים.

 

בהכנת הכתבה השתתפו מאור בוכניק, גלעד מורג, אחיה ראב"ד ואביאל מגנזי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העץ נפל בבית הספר. גני תקווה, הבוקר
מומלצים