שתף קטע נבחר

שנה לפיגוע: שיר לזכרו של אודי פוגל ז"ל

"אודי נמצא איתי בכל יום", אומר יאיר פלד, שכתב את השיר "גבוה" לזכרו של חברו הטוב אודי פוגל ז"ל. "כששמעתי על הפיגוע לא יכולתי להימלט מהמחשבה 'למה דווקא הוא?'"

"הזמן עצר מלכת

עומדים בשמש הקופחת.

דמעות זולגות על מטפחת,

המלאכים מקבלים את פניה.

והיא עולה גבוה גבוה גבוה... לשם".

(מתוך השיר "גבוה")

 

נשמתו של אודי פוגל ז"ל עלתה השמיימה - ודרכה למעלה קרעה לבבות של עם שלם. שנה חלפה מאז, אך עבור יאיר פלד - יוצר וחבר של אודי ז"ל - הכאב לא פג, והוא מעיד כי בלבו, אודי איתו בכל יום. לזכרו כתב את השיר "גבוה".  

"הרצח המתועב הזה עורר בי שאלות אמוניות גדולות", מספר פלד, בן ה-37. "למעשה, כתבתי אותו בשלבים. הוא התחיל אחרי הרצח, והתנגן בסלון הרבה זמן עד שהתבשל, כולל התלבטויות אם להקליט אותו בכלל, כי הוא בך הכל קשה וכואב. התוספת בבית האחרון, על כך שהמציאות

נמשכת 'והנחל נובע והעצים צומחים גבוה' נתנה לשיר אופטימיות...

 

"עד כמה שזה נשמע קשה, בסופו של דבר, השיר הזה מחזק, ומזמין אותנו לחשוב על משמעות החיים שלנו, על הצורך להביט סביב ולא לבזבז זמן מיותר, על החיבור שבין אנשים - אפילו קרובים - שאנו אף פעם אנו לא מספיקים להסתכל בהם פנימה. אני מקווה שהשיר יחזק ויעורר אנשים לחשוב על אודי, על הרצח ועל המשמעויות שלו".

 

אודי פוגל היה חבר ילדות של פלד, והשניים בילו זמן רב יחד בבני עקיבא בנווה צוף. מאוחר יותר נפרדו דרכם, אך מדי פעם היו נפגשים באקראי, כשהיו מגיעים לשבת בבית ההורים. הפגישות הללו הולידו גם לימוד משותף שלדברי פלד היה מלווה ב"התרוממות רוח וחיבור נפלא". הוא מספר כי בשבת של הרצח, כששמע את הבשורות הרעות, לא הצליח להימלט מהמחשבה "למה דווקא הוא? למה אדם עם כל-כך הרבה חיוּת?"

 

השיר, שעתיד לצאת באלבום הבכורה של פלד, מצטרף ליצירה נוספת שלו על משפחת פוגל - הסרט "להרים את הרוח", שנעשה בשיתוף עם אופיר שטיינבאום, בהפקת במה כהלכה. "אודי ורותי היו אנשים רגילים לחלוטין, עם כל קשיי היום-יום של פרנסה וילדים, אבל הם היו מחוברים לעם ישראל והיו אנשים של עשייה. הם הגשימו ומימשו את עצמם בדרך ארץ ובצניעות מופתית", מספר פלד, "בכל מקום שרגליהם דרכו - הם התחברו לאנשים. בכל מקום שבו היינו, רבים העידו כי אודי היה הכי קרוב אליהם".

 

להראת לנוער את הדרך

כמי שגדל בשנות התיכון על פורטיסחרוף, אריאל זילבר והאלבום הראשון של אביב גפן, אלבומו החדש

של פלד בנוי בעיקר מרוק יהודי. רוב השירים פשוטים וקליטים ולדברי פלד מכוונים אל הנוער, ש"מתמודד עם דברים לא פשוטים... צריך לחזק אותו ולהראות לו את הדרך בצורה פשוטה. העולם הוא כמובן ריאליטי-הכי-הכי, אבל יש גם משהו מעבר - ערכים וחשיבה מחוץ למסגרת".

 

מלבד האלבום המוזיקלי, פלד עסוק היום ביצירת סאטירה ימנית באתר לאטמה. "אנחנו מייצרים כל שבוע מהדורה סאטירית - כותבים שירים, יוצרים מערכונים ויש כיף של עשייה", הוא מספר, "ומה שלא פחות חשוב הוא שרואים תוצאות בשטח. קליפ המשט המפורסם שלנו שבר שיאי רייטינג והגיע לכל העולם. זה ללא ספק היה אחד מרגעי השיא בקריירה המקצועית, כאשר אתה מרגיש שמהמחשב הקטן שלך פתאום פרץ כזה של אהדה".

 

  • היום יחנך "משכן אהוד" - בית המדרש שהוקם באיתמר לזכר בני משפחת פוגל - וכן תתקיים הכנסת ספר תורה לזכר בני המשפחה. הציבור מוזמן. להרשמה להסעות .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אודי פוגל ז"ל
צילום רפרודוקציה: אמציה האיתן, אולפני אתרוג
מומלצים