שתף קטע נבחר

בגלל האלימות: בריטניה סגרה השגרירות בסוריה

"הדרדרות המצב הביטחוני בדמשק מעמידה בסכנה את צוות השגרירות שלנו", אמר שר החוץ הייג והוסיף כי ארצו מוציאה את כל הדיפלומטים שלה מהמדינה הערבית. רשת "אל-ערבייה" דיווחה כי ברק ביקש מארה"ב: "אל תפילו מהר את אסד"

הולכים בעקבות ארצות הברית : שר החוץ של בריטניה וויליאם הייג אמר היום (יום ה') כי ארצו סוגרת את שגרירותה בסוריה ומוציאה מהמדינה הערבית את כל הדיפלומטים שלה בשל ההחרפה במצב הביטחוני. הייג העריך כי "הדרדרות המצב הביטחוני בדמשק מעמידה בסכנה את צוות השגרירות שלנו".

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 

בעבר צמצמה בריטניה את מספר הדיפלומטים שלה בסוריה ועד להודעתו של הייג עמד מספרם על עשרה בלבד.

שר החוץ הבריטי התעקש לומר שהצעד לא יפחית "את מחויבות בריטניה לדיפלומטיה פעילה כדי להמשיך בלחץ על משטרו של בשאר אסד לשים סוף לאלימות".

 

מוקדם יותר היום הודיעה שווייץ כי היא סוגרת את שגרירותה בסוריה, 3 שבועות לאחר שסגרה אותה זמנית. באוגוסט אשתקד החזירה שווייץ את שגרירה בדמשק להתייעצויות.

 

ההרס נמשך. ילד סורי ליד חנות שהופגזה בחומס (צילום: AP) (צילום: AP)
ההרס נמשך. ילד סורי ליד חנות שהופגזה בחומס(צילום: AP)

 

מועצת זכויות האדם של האו"ם הצביעה היום בעד גינוי הפשעים בסוריה. 37 נציגים הצביעו בעד ו-3 הצביעו נגד, בהם נציגי סין ורוסיה. בנוסף, קראה המועצה לסוריה לאפשר לארגוני סיוע כניסה מיידית למדינה.

 

קופי אנאן בדרך לסוריה: "די לשפיכות הדמים"

במקביל, מזכ"ל האו"ם לשעבר, קופי אנאן, שמונה בשבוע שעבר לתפקיד השליח המיוחד של הארגון ושל הליגה הערבית לסוריה, הודיע כי יבקר במדינה בקרוב. לדבריו, לנשיא אסד כבר הועברה בקשה הקוראת לו לשתף פעולה עם המאמצים הבינלאומיים ולשים קץ לשפיכות הדמים.  

 

"אני מתכוון לקרוא לאסד לשתף פעולה, לא רק איתי, אלא עם התהליך שאנחנו משיקים", אמר אנאן, בתום פגישה שקיים עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון. "הדבר הראשון שעלינו לעשות הוא כל מה שניתן כדי לעצור את ההרג, לאפשר סיוע הומניטרי ולעבוד יחד עם הסורים לאיתור פתרון בדרכי שלום".  

 

"הדבר הראשון שעלינו לעשות הוא לעצור את ההרג". באן ואנאן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"הדבר הראשון שעלינו לעשות הוא לעצור את ההרג". באן ואנאן(צילום: AFP)

 

ובעוד במערב שוקלים אם לחמש את המורדים הסורים, הודיעה המועצה הלאומית הסורית, ארגון האופוזיציה העיקרי במדינה, כי פתחה לשכה צבאית שתארגן את אספקת הנשק לכוחות הלוחמים במשטר הנשיא בשאר אסד. 

 

"אנחנו יודעים כי מדינות הביעו את רצונן לחמש את המורדים. ואין כל ספק כי אמצעי התחמושת בסוריה מצויים באי סדר", אמר נשיא המועצה, בורהאן רליון (ע'ליון).

 

קטאר: "נבחן את כל האופציות כדי להציל העם הסורי"

גם בחזית הערבית, לא שקט מבחינתו של נשיא סוריה אסד. ראש ממשלת קטאר, שייח חמד בין ג'אסים בין ג'אבר אל-תאני, אמר כי ארצו בוחנת "את כל האפשרויות בשביל להציל את העם הסורי". דבריו נאמרו במהלך פגישה שערך בבריסל עם נשיא הפרלמנט האירופי מרטין שולץ. הנסיכות הקטנה שבמפרץ כבר קראה מוקדם יותר להקים כוח ערבי לשמירת הסדר בסוריה.

 

על פי הערכות האו"ם, יותר מ-7,500 אזרחים סורים נהרגו מאז פרוץ המחאה נגד משטרו של אסד באמצע חודש מרס.

 

בעוד סוגיית איראן מרחפת מעל שורת מפגשי הצמרת בין ישראל לארצות הברית, נראה שעוד נושא בוער מטריד במיוחד את ההנהגה בירושלים. על פי דיווח בערוץ "אל-ערבייה" מפי מקורות בוושינגטון, שר הביטחון אהוד ברק ביקש להנמיך את הטון ולהקפיד שלא להעניק סיוע צבאי לאופוזיציה הסורית, עד שיוגדרו תווי פניה של האלטרנטיבה האפשרית למשטרו של אסד.

 

ערוץ "אל-ערבייה" דיווח כי בניגוד לפרסומים בתקשורת הישראלית בנוגע לצורך בפרישתו של אסד, שר הביטחון ברק ייעץ לבכירים האמריקנים לא להזדרז בעניין פרישתו של הנשיא הסורי, זאת מתוך חשש כי הטילים הכימיים שנמצאים בידיה של סוריה יועברו לחיזבאללה. על פי "אל-ערבייה", ישראל הודיעה לארה"ב כי כל מעבר של טילים לחיזבאללה ייחשב מבחינתה הכרזת מלחמה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ממשיך בהפעלת לחץ על דמשק. הייג
צילום: EPA
ממשיך לטבוח בעמו ולחייך. אסד
צילום: AFP, HO, SANA
מחכים לסיוע מערבי. מורד סורי
צילום: AP
7,500 הרוגים מאז פרוץ המחאה. הלוויה באידליב
צילום: AFP
מומלצים