שתף קטע נבחר

כמטר שלג בחרמון, זרימת שיא בנחלים

זרימות חזקות ש"מגיעות אחת לעשר שנים" נצפו בנחלי הרמה, ולדברי מנכ"ל איגוד מי גולן בין 3 ל-4 מיליון מ"ק מים התווספו למאגרים באזור. ברמת הגולן נרשמו הפסקות חשמל, ובעיריית ירושלים נערכים לשלג שאולי יבוא הלילה

כמעט מטר שלג נערם בחרמון עד שעות הצהריים (יום ה'), כך מסר מנכ"ל האתר, שאול אוחנה. בעקבות סופת השלג נותקו כמה מיישובי צפון רמת הגולן מרשת החשמל. כך במרום גולן ובמספר בתי עסק בצומת ווסט. גם ביישובים שמצפון לאל רום ומרום גולן נערמו כמויות שלג שפונה מהצירים בעזרת מפלסות של הרשויות המקומיות וצה"ל.  

 

צילמתם שיטפון? עץ שקרס? שלג שנערם? שלחו אלינו באי מייל האדום  או במסרון ל-5335

 

מהמשטרה נמסר כי מספר צירים בצפון הרמה עדיין סגורים לתנועה בעקבות הצטברות שלג. כביש 98 מעין זיוון לכיוון צפון, צומת השריון, כביש 659 לכיוון מזרח, צומת ווסט לכיוון מזרח, וכביש 978 מצומת ווסט לכיוון מסעדה חסומים לתנועה. ניידות משטרה ומע"צ נמצאות במקום ומבצעות חסימות.

 

אתר החרמון סגור למבקרים, ולדברי המנכ"ל "אנחנו עובדים כדי לפתוח אותו אולי בשבת, תלוי במזג האוויר. יש תחזיות סותרות, שלפי אחת מהן הסופה צפויה להסתיים בשבת ולפי תחזית אחרת היא תימשך עד יום שני". 

 

מג'דל שמס. כמו באירופה (צילום: ספדי וסים) (צילום: ספדי וסים)
מג'דל שמס. כמו באירופה(צילום: ספדי וסים)
 

עד שעות הצהריים המוקדמות הוסיף לרדת שלג בצפון בקו רוחב צפונית לצומת ווסט. השלג נערם ביישובי צפון הרמה בגובה של 30-40 ס"מ ומספר צירים שאינם ראשיים נותרו חסומים. בצירים הראשיים עברו מפלסות של מועצה אזורית גולן, אך יחד עם זאת נותרו סגורים כמה צמתים מרכזיים כמו צומת ווסט.    

 


 

 

בעוד שלג כיסה את צפון רמת הגולן, חלקה הדרומי הוצף במי גשם שמילאו את מאגרי המים. חלק מהם עלו על גדותיהם, בעיקר באזור ציר המפלים שבחלקה הדרום מזרחי של הרמה. "מרבית המאגרים קרובים להתמלא וחלקם כבר התמלאו. כתוצאה מכך מה שנכנס למאגרים נפלט במתקני גלישה לוואדיות הטבעיים. כתוצאה מכך יש זרימות חזקות המוכרות מאירועים שמגיעים אחת לעשר שנים – כמו ב-1992 וב-2002", אמר רמי לנר, מנכ"ל איגוד מי גולן.

 

לדבריו, בין שלושה לארבעה מיליון מטרים מעוקבים של מים התווספו למאגרים בדרום רמת הגולן והנחלים המובילים לצפון הכנרת נמצאים בזרימה.

 

שיטפון באזור ים המלח (צילום: עמיר אלוני, רשות הטבע והגנים) (צילום: עמיר אלוני, רשות הטבע והגנים)
שיטפון באזור ים המלח(צילום: עמיר אלוני, רשות הטבע והגנים)
 

מחברת מטאו-טק נמסר, כי נכון לשעות הבוקר נמדדו ביממה האחרונה 60 מ"מ גשם בצפת, 48 בירושלים, 47 בחיפה, 43 בנהלל, 35 בקצרין, 27 בנתניה, 24 בטבריה, 18 מ"מ נמדדו באשדוד וכן בזכרון יעקב, 14 בתל אביב ומילימטר אחד בלבד בבאר שבע.

 

40 טון מלח בהיכון

עיריית ירושלים החלה להיערך בצהריים לירידת שלג בעיר כצפוי במהלך הלילה וסוף השבוע. בהתאם להערכות המצב ותחזית מזג האוויר, תעמיד העירייה בכוננות כ-50 מפלסות וטרקטורים לפינוי שלג, מפזרות מלח וכלים הנדסיים לפילוס הצירים הראשיים.

 

מג'דל שמס. חורף אמיתי (צילום: אחמד ספדי) (צילום: אחמד ספדי)
מג'דל שמס. חורף אמיתי(צילום: אחמד ספדי)
 

עיריית ירושלים הכינה 40 טונות מלח לפיזור וטיפול בשלג. כמו כן, יוכן מערך לאיתור מוקדי קפיאה ופיזור מלח על הצירים המרכזיים. מוקד העירייה 106 יפעל במתכונת מתוגברת, וכן יופעל מבצע "בית חם" לנזקקים, לקשישים ולבעלי צרכים מיוחדים. עובדי אגף הרווחה והמחלקה לקידום נוער יקיימו סיורים לאיתור דרי רחוב ונוער מנותק, במטרה לתת להם מענה.

 

יער אודם. מתחרה בחרמון? (צילום: קובי צאיג) (צילום: קובי צאיג)
יער אודם. מתחרה בחרמון?(צילום: קובי צאיג)
  

בהתאם למזג האוויר, תקיים עיריית ירושלים בשיתוף גורמי החירום הערכת מצב לגבי קיום הלימודים ביום שישי בבתי הספר. הודעה על כך תימסר בבוקר יום שישי בשעה 06:00. בנוסף נמסר, כי השירות הווטרינרי יפעל 24 שעות ביממה גם בימי השלג לרווחת בעלי החיים בעיר, ונערך עם כלי רכב המותאם לתנועה בתנאי שלג קיצוניים.  

 

בלב הסערה בבירה

בן קול שעשה הבוקר את דרכו למקום עבודתו בירושלים, התקשה להאמין למראה עיניו: קיר אבן חול קרס על כלי רכב שחנה סמוך למשרד שבו הוא עובד, ליד דרך חברון בעיר. "ראיתי את הג'יפ כשאבני ענק קרסו על הגג. בגלגל האחורי של הרכב היה תקר, ונראה לי שהוא כבר לא יוכל לנסוע. המכונית עדיין כאן, ממש ג'יפ סופה".  

 

 

 

האם ישוב לנסוע? הג'יפ הירושלמי (צילום: בן קול) (צילום: בן קול)
האם ישוב לנסוע? הג'יפ הירושלמי(צילום: בן קול)

 

בחניה של בית ספר בקיבוץ דגניה א' התגלה מחזה מדהים. רם חכמון, איש קיבוץ דגניה ב' סיפר כי "עץ גדול בן עשרות שנים נפל ונשען על בית ועל מכונית שחנתה במקום. הביאו לשם שופל, אבל לא הצליחו להזיז את העץ. בהמשך יביאו מנוף לצורך הרמת העץ. מזל שילדים לא עברו במקום בשעת נפילת העץ".

 

"מזל שילדים לא עברו במקום". קיבוץ דגניה, היום (צילום: דורון ברהון צאושו) (צילום: דורון ברהון צאושו)
"מזל שילדים לא עברו במקום". קיבוץ דגניה, היום(צילום: דורון ברהון צאושו)
 

 

הילה, תושבת אלון שבות שבגוש עציון נהנית מהמעטה הלבן באזור, וסיפרה ל-ynet: "אתמול נסעתי מתל אביב הביתה, כשמסביב החל לרדת שלג ממש כבד, שנערם עד שכיסה את כל הגינה. השלג המשיך לרדת עד 11 בלילה, ונערם יפה, זה היה מחזה מדהים". לדבריה, משעות הבוקר יורד באזור שלג מעורב בגשם. "בתי הספר באזור פעלו, אבל הרבה ילדים לא הלכו ללמוד. וגם אני לא שלחתי את הילדים שלי לבית הספר, אפשרתי להם לחגוג במזג האוויר החורפי". עוד סיפרה: "אנחנו מחכים בקוצר רוח לשלג עוד יותר כבד".

 

היום ימשיך להיות גשום וסוער, וקר, עם עוד ירידה בטמפרטורות. בדרום עדיין יהיה אביך עם סופות חול. בלילה הגשם יגיע עד דרום הנגב ואפילו עד אילת. בחלק השני של הלילה, לקראת יום שישי בבוקר, יגיע אוויר עוד יותר קר ואז יירד גם שלג שיצטבר באזור הרי המרכז, כולל בירושלים.

 

מפלס הכנרת עלה בארבעה סנטימטרים ביממה האחרונה, והוא עומד כעת על 212.37 מטרים מתחת לגובה פני הים. ברשות המים צופים כי עקב הגשמים העזים היורדים כעת בצפון, גם מחר תחול עלייה ניכרת במפלס המים.  

 

נחל הקישון גואה עקב הגשמים הכבדים שירדו בעמק יזרעאל ובמזרח הכרמל. באזורים שסביב לקריית טבעון הציף הנחל שטחים נרחבים, כביש הכניסה לשכונת קריית חרושת הוצף, בקטע המוביל בין השכונה לכביש 70, וברשות הקישון אומרים כי ככל שיימשכו הגשמים צפויות הזרימות בנחל להתגבר.

 

הרשות עוקבת גם אחרי המצב במורד הנחל, לאחר שבמערכות גשמים עזות קודמות זוהמו מי הנחל בכימיקלים ושפכים שזרמו מהמפעלים באזור וממכון השפכים של חיפה. עד כה נמסר כי הזרמים בשליטה.

 

בהכנת הידיעה השתתף אחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יער ירושלים. שוצף
צילום: אילן כהן
רמת הגולן. הכול לבן
צילום: אביהו שפירא
אל רום. מבלים בשלג
צילום: אביהו שפירא
דמשק מושלגת אף היא
צילום: AFP
מומלצים