שתף קטע נבחר

בחסות השלג הכבד: רוב המורדים נסוגו מחומס

אחרי כחודש של קרבות בין נאמני אסד למתנגדיו ביצעו המורדים "נסיגה טקטית" משכונת באבא עמרו המופגזת. ובינתיים, השלג שצובע את חומס בלבן מאט אמנם את מתקפת הצבא, אך מחמיר את מצבם של התושבים הנצורים ללא מזון, שתייה וחימום

הם נלחמו במשך כחודש ימים נגד צבאו של בשאר אסד , אך נראה כי ידו של "הקצב מדמשק" על העליונה: רוב המורדים הסורים נסוגו היום (יום ה') משכונת באבא עמרו בחומס לאחר 26 ימי מצור שהטילו עליה כוחותיו של נשיא סוריה. כך מסרו פעילי זכויות אדם שנמצאים בקשר עם המורדים.

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 

"הצבא הסורי שולט בכל שכונת באבא עמרו, כיסי ההתנגדות האחרונים נפלו", סיפר מקור בשירותי הביטחון בדמשק לסוכנות הידיעות הצרפתית. "החיילים מחלקים אוכל לאוכלוסייה שלא הצליחה לפנות את פצועיה".

 

נסיגה זמנית? מורדים סורים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נסיגה זמנית? מורדים סורים(צילום: AFP)

 

לפי הפעילים, מספר קטן של לוחמים נותר בשכונה המופגזת כדי לחפות על "הנסיגה הטקטית" של חבריהם. גם מפקד צבא המורדים, ריאד אל-אסעד, אמר כי הנסיגה של ארגונו מבאבא עמרו היא נסיגה טקטית. הוא אמר לרשת "אל-ג'זירה" שלוחמיו יחזרו לתקוף מחדש את צבאו של אסד ושהמשטר מבצע כרגע סריקות באזור ושהוא "נחוש לרצוח את האזרחים". לדבריו,  המערכה נגד המשטר מתנהלת ללא הגבלה עד להפלתו. "המורל שלנו גבוה מאוד בעוד המורל של המשטר קורס".

 

 

רק היום: 17 הרוגים בבאבא עמרו

מוקדם יותר הבוקר המשיכו כוחות הצבא הסוריים להפגיז את באבא עמרו למרות קריאת הקהילה הבינלאומית לחוס על חיי תושביה הנצורים.

ארגון זכויות האדם Syrian Observatory for Human Rights מסר כי לפחות 17 בני אדם נהרגו ביום בבאבא עמרו בקרבות בין כוחות הצבא לבין כוחות המורדים.

 

שלג שהחל לכסות את חומס הביא מצד אחד להאטת המתקפה על העיר, אך החמיר מצד שני את אומללותם של תושביה, שחסרים מזון, מים לשתייה, דלק וקווי טלפון.  

 

קופאים מקור. שלג בחומס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קופאים מקור. שלג בחומס(צילום: AFP)

 

אם לא בירושלים, אז בחומס. "בירת המהפכה" נצבעת בלבן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אם לא בירושלים, אז בחומס. "בירת המהפכה" נצבעת בלבן(צילום: AFP)

 

משוועים למזון ושתייה. תושב חומס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
משוועים למזון ושתייה. תושב חומס(צילום: AFP)

 

מקור בלבנון שמקורב לשלטונות בדמשק אמר שממשלתו של אסד נחושה להשיג מחדש את השליטה על חומס, העיר השלישית בגודלה בסוריה. "הם רוצים לכבוש אותה, לא משנה מה יקרה, ללא כל ריסון ובכל מחיר", אמר המקור. לדבריו, הבסת המורדים בחומס תותיר את מתנגדי המשטר ללא מעוזם העיקרי, תפחית את הלחץ הפנימי על אסד ותעניק לו תחושת ביטחון שהוא יכול לשרוד במשבר.

 

קריקטורה באידליב: "בשאר אסד חמור" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
קריקטורה באידליב: "בשאר אסד חמור"(צילום: רויטרס)

 

"רוצים לתלות את אסד". מורד סורי באידליב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"רוצים לתלות את אסד". מורד סורי באידליב(צילום: רויטרס)

 

מוקדם יותר היום הודיעה המועצה הלאומית הסורית, ארגון האופוזיציה העיקרי במדינה, כי פתחה לשכה צבאית שתארגן את אספקת הנשק לכוחות הלוחמים במשטר הנשיא אסד.

 

"אנחנו יודעים כי מדינות הביעו את רצונן לחמש את המורדים. ואין כל ספק כי אמצעי התחמושת בסוריה מצויים באי סדר", אמר נשיא המועצה, בורהאן רליון.

 

"יצירת הלשכה הצבאית הוסכמה על ידי כל הכוחות המזוינים בסוריה", אמר רליון במסיבת עיתונאים שקיים בפריז, מקום מושבו. המועצה הלאומית הסורית ספגה באחרונה ביקורת קשה מצד סורים רבים על כך שאינה תומכת באופן גלוי במאבק המזוין שמוביל "צבא סורי החופשי" המורכב ברובו מעריקי צבא.

 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"נסיגה טקטית". מורדים סורים בקוסיאר
צילום: AFP
יש לו סיבות לחייך. אסד
צילום: AFP
מומלצים