שתף קטע נבחר

איראן: חילקו סוכריות לחגוג הזכייה באוסקר ונעצרו

בעקבות ניצחון הסרט "פרידה" בקטגוריית הסרט הזר הטוב ביותר, יצאו צעירים לכיכר מרכזית בטהרן וחילקו סוכריות ושוקולדים לעוברים ושבים. אלא שכוחות הביטחון לא ראו בעין יפה את הצעד, היכו את הצעירים ועצרו אותם

עבור מיליוני איראנים, זכייתו באוסקר של הסרט האיראני היא מקור לגאווה לאומית, אולם משטר האייתוללות חושב אחרת: בעקבות זכייתו של הסרט "פרידה" בפרס האוסקר על הסרט הזר הטוב ביותר, יצאו ביום שני האחרון מספר צעירים לכיכר מרכזית בטהרן וחילקו סוכריות ושוקולדים לעוברים ושבים.

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 

עדי ראייה סיפרו כי כוחות הביטחון עצרו את הצעירים, שלושה בנים ושתי בנות. "עד מהרה אנשי ביטחון בלבוש אזרחי ואנשי בסיג' שהיו בכיכר ולי עסר בטהרן תקפו את הצעירים, היכו אותם והכניסו אותם לרכב של כוחות הביטחון", דווח באתר "ג'רס" המזוהה עם האופוזיציה הרפורמיסטית במדינה.

 

"סרט לא איסלאמי". מחלקים סוכריות בטהרן ()
"סרט לא איסלאמי". מחלקים סוכריות בטהרן

 

איראנים רבים נשארו ערים כל הלילה ביום ראשון האחרון ועקבו מקרוב אחר תחרות האוסקר כדי לראות בשידור חי כיצד סרטו של אסגר פרהאדי מביא להם את הפרס הנכסף בפעם הראשונה. עבור איראנים רבים באיראן ומחוצה לה הזכייה של הסרט היא מקור לגאווה לאומית, אולם המשטר האיראני ניצב במבוכה. 

 

לאחר הזכייה בפרס היוקרתי, הצניעו כלי התקשורת הממלכתיים באיראן את הזכייה, והעדיפו להסתכל עליה בהיבט הפוליטי. בטלוויזיה האיראנית דיווחו כי הזכייה של "פרידה" על פני סרטו של הבמאי הישראלי יוסף סידר, "הערת שוליים", היא בבחינת "ניצחון על ישראל". בדיווח נמסר כי הסרט האיראני "הותיר את היישות הציונית מאחור". 

 

נאום הניצחון עוות לצורכי השלטון

בנוסף, עיוותה סוכנות הידיעות "פארס", המזוהה עם משמרות המהפכה באיראן, את נאום הניצחון של הבמאי האיראני, והתאימה אותו לתפישות השלטון. 

 

מספר בלוגרים איראנים הבחינו כי בדיווח של "פארס" התווספו מילים כמו "תוכנית הגרעין" ו"עוינות המערב" לנוסח הנאום המקורי של פרהאדי. זמן קצר אחר כך מחקו שם את המילים המיותרות ופרסמו גרסה מתוקנת. "אני מקדיש את הפרס הזה לעם בארצי - עם, שעל אף כל האויבים וכל המתיחויות בין המערב לאיראן, רוחש כבוד לכל התרבויות", צוטט פראהדי בדיווח האיראני המתוקן, שאף הוא לא מדויק לחלוטין אבל קרוב יותר למקור.  

 

נראה כי באגף השמרני באיראן מנסים בכל דרך לרכוב על גל ההצלחה של הסרט האיראני, אותו הגדירו לאחרונה "לא איסלאמי" - בין היתר משום שהוא מספר על רצונה של אשה לעזוב את המדינה כדי לדאוג לעתיד בתה, ובכך מותח ביקורת מרומזת על המצב הכלכלי והפוליטי הקשה באיראן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צעד מתוק, תגובה מרה. מחלקים סוכריות בטהרן
צילום: MCT
התאימו את נאומו לתפישות השלטון. במאי "פרידה" פרהאדי
צילום: MCT
גאווה לאומית. מתוך הסרט "פרידה"
מומלצים