שתף קטע נבחר

סוריה: העיתונאים נקברו, הרשויות הוציאו הגופות

בסרטונים שהמורדים פרסמו ברשת מוצגות לטענתם קבורותיהם בחומס של הכתבת מארי קולבין והצלם רמי אושליק, שמותם בהפגזת כוחות אסד הסעיר את העולם. מאוחר יותר הוציאו הרשויות את הגופות והעבירו אותן לנתיחה בדמשק

פעילים סורים פרסמו אמש (יום ה') סרטונים, שבהם נראות לכאורה קבורותיהם בעיר חומס של הכתבת האמריקנית מארי קולבין ושל הצלם הצרפתי רמי אושליק, שנהרגו בהפגזה של הצבא הסורי שם בשבוע שעבר. מאוחר יותר הודיעו הרשויות בדמשק כי הוציאו את הגופות מהאדמה והעבירו אותן לנתיחה. הסרטונים קשים לצפייה.

 

קבורת הכתבת קולבין. סרטון קשה לצפייה  

הצלם אושליק נטמן באדמה. תמונות קשות

 

בסרטונים נראה גבר האומר שהוא נמצא בבית עלמין בשכונת באבא עמרו, שם נהרגו השניים בהפגזה. האיש, שזהותו אינה ידועה, אך הופיע בעבר בכמה וכמה סרטים מהשכונה, סיפר כי פעילי אופוזיציה החליטו לקבור אותם שם מפני שלא היה להם חשמל כדי לקרר את גופותיהם שהחלו להירקב.

 

 

משרד החוץ הסורי הודיע כי עם השתלטות הצבא על השכונה, חפרו חיילים בבית העלמין והוציאו את שתי הגופות. "הרשויות איתרו אחרי מאמץ גדול ומסיבות הומניטריות את גופות שני העיתונאים, שנקברו באזור שבשליטת ארגוני הטרור", אמר גורם בכיר במשרד לסוכנות הידיעות הרשמית של דמשק.

 

הצלם אושליק והכתבת קולבין. גופותיהם הועברו לדמשק (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הצלם אושליק והכתבת קולבין. גופותיהם הועברו לדמשק(צילום: AFP)

 

לפי הודעת המשטר הסורי, החיילים הוציאו שלוש גופות, והחשש היה שהגופה השלישית היא של העיתונאי הספרדי, חאווייר אספינוסה. אולם, עורך העיתון "אל מונדו" שבו עובד אספינוסה הכחיש את הדברים והדגיש: "דיברתי איתו. הוא בריא ושלם בביירות".

 

בהודעה הסורית נאמר: "שלוש הגופות הועברו לבית חולים בדמשק, שם פתולוג יבדוק אותן. סוריה מבקשת דגימת DNA כדי לזהותן, ואז יועברו הגופות לשגרירות פולין, שמייצגת את ארצות הברית, צרפת וספרד. הדבר ייעשה בנוכחות הוועדה הבינלאומית של הצלב האדום והסהר האדום הסורי".

 

העיתונאית הצרפתייה אדית בובייה הועברה ללבנון (צילום: MCT) (צילום: MCT)
העיתונאית הצרפתייה אדית בובייה הועברה ללבנון(צילום: MCT)

 

"סוריה מביעה את צערה בפני משפחות הקרובנות, ומקווה שאזרחים זרים יימנעו מלהיכנס לשטחה באופן בלתי חוקי ומלהגיע לאזורים שבהם נמצאים מחבלים חמושים", נאמר.

 

קולבין ואושליק נהרגו ב-22 בפברואר. את אמינות

התוכן בסרטוני הווידיאו אי אפשר לוודא. במקביל, דיווחו אמש עדי ראייה כי העיתונאית הצרפתייה אדית בובייה שנפצעה אף היא בהתקפות אסד, הגיעה בבטחה ללבנון.

 

הדיווח על קבורתם הגיע בדיוק ביום שבו הכריז צבא אסד כי השתלט על שכונת באבא עמרו בחומס, מעוזם הגדול של המורדים. צבאו של הרודן הסורי צר על השכונה במשך כמעט חודש, תוך שהוא מפגיז אותה ללא רחם וללא הבחנה. הוא פצע המונים שנאלצו למצוא מפלט במרפאות מאולתרות ולקבל טיפול בתנאים לא-תנאים, וברחובות נערמו גופות רבות שלא ניתן לחלצן. המורדים עצמם הודו כי נסוגו, אך לטענתם בכוונתם לשוב ולתקוף את הצבא ואין מדובר בכניעה.

 

מחכים לקנות לחם בחומס המושלגת (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מחכים לקנות לחם בחומס המושלגת(צילום: רויטרס)

 

אתמול החל גם לרדת שלג בחומס, והקור העז צפוי להגביר את מצוקתם של תושבי העיר הנצורה, שחסרים מים טובים

לשתייה, מזון, חשמל וקווי טלפון. הערב הודיע הצלב האדום הבינלאומי כי שלטונות סוריה הודיעו לאנשיו שיאפשרו להם להיכנס לשכונת באבא עמרו בחומס מחר בבוקר כדי להעביר לה אספקה ולפנות חולים ופצועים.

 

אמש דיווח ארגון זכויות אדם סורי כי הקרבות בין אסד למורדים הגיעו עד קרוב מאוד לגבול ישראל. לפי אנשי אופוזיציה, בלחימה שהתנהלה במהלך היום בכפר ג'ובתה אל-חשב שבמחוז קונייטרה נהרגו 15 בני אדם - שמונה מאנשי צבא אסד ושבעה עריקים מהצבא. הכפר נמצא רק כשני קילומטרים מגדר הגבול עם ישראל.


פורסם לראשונה 01/03/2012 22:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העיתונאית מרי קולבין. העזה לדווח מחומס המופגזת
צילום: EPA
הצלם אושליק. נהרג בהפגזה
צילום: AFP
שלג בחומס. הצבא השתלט
צילום: AFP
מומלצים