שתף קטע נבחר

אירופה משנה כיוון: עוברים מקיצוצים לצמיחה

מנהיגי האיחוד האירופי הודיעו על נקודת מפנה: התחייבו למדיניות תומכת צמיחה, ויקדישו פחות תשומת לב לקיצוצים ולעמידה ביעדי הגירעון. נשיא האיחוד האירופי, הרמן ואן רומפיי: "יעדי הגירעון והחוב הם רק יעדי ביניים; השבת האמון בעתיד גוש האירו תוביל לצמיחה כלכלית - זוהי מטרת העל שלנו"

המנהיגים האירופיים הכריזו על נקודת מפנה במשבר החוב - ויקדישו פחות תשומת לב לקיצוצים בתקציב, אשר היוו את עיקר מדיניות החילוץ בשנתיים האחרונות. על רקע חבילת החילוץ השנייה של יוון וגלישת גוש האירו למיתון, התחייבו המנהיגים למדיניות תומכת צמיחה, שאינה מתיישבת לגמרי עם האמנה לבקרת הגירעון שנחתמה היום (ו') בבריסל, במפגש הפסגה ה-17 מאז פרוץ המשבר.

 

 

"יעדי הגירעון והחוב הם יעדי ביניים - ולא מטרה בפני עצמה", אמר נשיא האיחוד האירופי, הרמן ואן רומפיי. "השבת האמון בעתיד גוש האירו תוביל לצמיחה כלכלית. זוהי מטרת העל שלנו".

 

על האמנה לבקרת הגירעון חתמו 25 מתוך 27 מדינות האיחוד האירופי. הן התחייבו לאסור בחוק חריגה מהתקציב, ולקבוע מנגון תיקון במקרה שבכל זאת נרשמה חריגה. בריטניה וצ'כיה לא חתמו על האמנה - אותה קידמה גרמניה.

 

החבילה השנייה של יוון, שהיקפה 130 מיליארד אירו (172 מיליון דולר) ואשר אושרה במסגרת הפסגה, העלתה את סך הכספים שחילקו ממשלות אירופה וקרן המטבע הבינלאומית לחיזוק היורו - ל-386 מיליארד אירו. 

 

מוקדם יותר פורסם כי מנהיגים האירופיים נכנעו ללחץ הבינלאומי לחזק את ההגנה על גוש האירו מפני משבר החוב והסכימו להאיץ את העברת ההון לקרן החילוץ הקבועה המתוכננת. הממשלות באירופה יעבירו ככל הנראה את שני התשלומים השנתיים הראשונים לקרן, ששווייה יגיע ל-500 מיליארד אירו (666 מיליארד דולר) השנה וישלימו את הזרמת ההון ב-2015, שנה לפני המועד המתוכנן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים