שתף קטע נבחר

נתניהו עונה לאובמה: יש לנו זכות להגן על עצמנו

שעות אחרי שנשיא ארה"ב אמר כי הוא "לא מבלף" כשהוא אומר שאסור לאפשר לאיראן נשק גרעיני והזהיר נחרצות מפני תקיפה באיראן כעת, הצהיר נתניהו בקנדה: "יש לנו זכות להתגונן מפני מדינה שפועלת להשמידנו". רה"מ ואובמה ייפגשו בשבוע הבא

אובמה יצא לראשונה באופן נחרץ וברור נגד תקיפה באיראן כעת, אבל נתניהו מבהיר שהוא עדיין לא שולל את האפשרות הזו: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הדגיש אמש (יום ו') כי האופציה הצבאית של ישראל נגד איראן עדיין מונחת על השולחן. עם נחיתתו בקנדה, שם הוא עוצר לביקור בדרך לארה"ב, אמר נתניהו כי "כמו כל מדינה ריבונית, אנחנו שומרים לעצמנו את הזכות להגן על עצמנו מפני מדינה שקוראת ופועלת להשמדתנו".

 

"כולם רוצים פתרון בדרכי שלום", אמר נתניהו, "אך איראן עלולה לנצל את הדיאלוג, כפי שעשתה בעבר, כדי להונות את הקהילה הבינלאומית ולעכב אותה בזמן שהיא ממשיכה לקדם את תוכנית הגרעין, ואל לקהילה הבינלאומית ליפול שוב למלכודת הזו". 

 

דבריו של נתניהו באו שעות אחרי שבארה"ב פורסם ראיון שבו אמר הנשיא ברק אובמה כי אין זה נכון לתקוף כעת באיראן, והם מדגישים את חילוקי הדעות בין ירושלים לוושינגטון בכל הנוגע לפעולה צבאית. בחודשים האחרונים דווח בכלי תקשורת זרים כי ישראל עשויה לתקוף באיראן באביב, וכי ארה"ב מתנגדת נחרצות לפעולה שכזו ומתעקשת כי יש לתת עוד הזדמנות לסנקציות על איראן. אובמה ונתניהו צפויים לדון בכך בפגישתם בבית הלבן ביום שני הקרוב.

 

את פניו של נתניהו באוטווה קיבל אתמול ראש ממשלת קנדה, סטיבן הרפר. נתניהו אמר להרפר: "אני יודע שאתה שותף לדעתי שאיראן היא איום גדול לשלום העולם וביטחונו, ושחשוב שהקהילה הבינלאומית לא תאפשר לאיום הזה להתממש". במסיבת העיתונאים עם הרפר אמר נתניהו עוד: "הדרישות מאיראן צריכות להיות ברורות - פירוק המתקן הגרעיני ליד העיר קום, הפסקת העשרת האורניום והוצאת כל החומר המועשר מעל שלושה אחוזים וחצי מאיראן".

 

קשה להתעלם מעיתוי דבריו של נתניהו בנושא הגרעין. בראיון שהעניק אובמה למגזין "אטלנטיק" ושפורסם אתמול, הוא השמיע דברים חריפים וברורים יותר מאי פעם בנוגע לאפשרות של תקיפה ישראלית באיראן. הוא אמר כי אין בכוונתו לדבר בגלוי על התוכנית של ארה"ב לגבי טהרן, אך בה בעת סירב לשלול את האפשרות של תקיפה צבאית.

 

נתניהו עם ראש ממשלת קנדה סטיבן הרפר, הערב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נתניהו עם ראש ממשלת קנדה סטיבן הרפר, הערב(צילום: רויטרס)

 

"אני חושב שממשלת ישראל מכירה בכך שכנשיא ארה"ב אני לא מבלף", אמר אובמה בראיון. "כמו כן, מתוך רצון לנהל מדיניות שפויה - אינני מתכוון לפרסם בדיוק מה הכוונות שלנו. אבל שתי הממשלות (של איראן ושל ישראל) מכירות בכך שכשארה"ב אומרת שאין זה מתקבל על הדעת שלאיראן היה נשק גרעיני, אנחנו מתכוונים למה שאנחנו אומרים".

 

אובמה התפלא: אני אנטי-יהודי?

אובמה הזהיר כי תקיפה מוקדמת מדי עלולה שלא במתכוון לסייע לאיראן: "בשעה שבה אין הרבה סימפתיה לאיראן ובת הברית היחידה האמיתית שלה (סוריה) נמצאת בקריסה, האם אנחנו רוצים הסחת דעת שבמסגרתה איראן תוכל פתאום להציג את עצמה כקורבן?".

 

נשיא ארה"ב אובמה. "למה שניתן לאיראן תירוץ להפוך לקורבן?" (צילום: AP) (צילום: AP)
נשיא ארה"ב אובמה. "למה שניתן לאיראן תירוץ להפוך לקורבן?"(צילום: AP)

 

נשיא ארה"ב הזכיר גם את המשבר הכלכלי הקשה שבו נמצאת איראן, בין השאר על רקע הסנקציות, והדגיש שוב כי העיצומים נגד משטר האייתוללות מתחילים לתת את אותותיהם. אף שגורמים בישראל פקפקו בכך שהסנקציות יגרמו לראשי המשטר האיראני לשנות את דרכם, אובמה אמר: "הם רגישים לדעת הקהל ומסובכים כתוצאה מהבידוד שלהם בעולם. הם יודעים, למשל, שכשסנקציות כאלה מוטלות, זה מסב להם פגיעה קשה מאוד".

 

לפי ה"אטלנטיק", אובמה נראה משולהב במיוחד כשדיבר על מרוץ החימוש שהוא חושש שיפרוץ אם איראן תשיג נשק גרעיני, ונראה מתוסכל במיוחד כשדיבר על מה שהוא רואה כקמפיין מכוון של רפובליקנים לשכנע את יהודי ארה"ב כי הוא אנטי-יהודי. "עמדתי בכל התחייבות שנתתי למדינת ישראל ולביטחונה", אמר אובמה, "למה, למרות שמעולם לא נמנעתי מתמיכה בישראל אף לא בבעיה אחת שהייתה לה בשלוש השנים האחרונות, עדיין יש שאלות בנוגע לזה?".

 

אובמה אמר בראיון כי הוא ינסה לשכנע את נתניהו שהדרך היחידה לשים קץ באופן סופי לתוכנית הגרעין של איראן היא לשכנע את איראן שהשגת נשק גרעיני אינה תואמת כלל את האינטרס שלה. "הטיעון שלנו הולך להיות שחשוב לנו לראות אם אנחנו יכולים לפתור את הנושא הזה אחת ולתמיד, ולא באופן זמני", אמר אובמה, "וההיסטוריה מלמדת שהדרך הטובה ביותר שמדינה תחליט בסופו של דבר שלא להשיג נשק גרעיני, ללא התערבות צבאית מיידית, הייתה כשהיא עצמה הסירה (את הנשק הגרעיני) מהשולחן. זה מה שקרה בלוב, זה מה שקרה בדרום אפריקה".

 

בכור עם אחמדינג'אד. "נתניהו וברק צריכים להחליט בעצמם" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בכור עם אחמדינג'אד. "נתניהו וברק צריכים להחליט בעצמם"(צילום: רויטרס)

 

על רקע העובדה שבישראל טוענים כי האיום האיראני עלול להביא שואה שנייה לעם היהודי, אובמה הדגיש כי חששות היסטוריים אינם יכולים להיות הבסיס היחידי לפעולה כה משמעותית. "אני חושב שלראש הממשלה יש אחריות גדולה להגן על עם ישראל בשכונה עוינת, ואני בטוח שזיכרון השואה והאנטישמיות והאכזריות שכוונו נגד העם היהודי במשך יותר מאלף שנה נמצאים בראשו כשהוא חושב על השאלות האלה", אמר אובמה.

 

ומה אובמה הכי אוהב בנתניהו?

לצד זאת, הוא הוסיף: "אני חושב שחשוב להכיר, יחד עם זאת, בכך שראש הממשלה עומד בראש מדינה מודרנית שערה למחירים הכבדים של כל פעולה צבאית, ולפי ההתייעצויות שלנו עם ממשלת ישראל, אני חושב שהם לוקחים את המחירים האלה ואת ההשלכות הלא-צפויות ברצינות רבה". אובמה אמר כי בסופו של דבר, נתניהו וברק צריכים להחליט בעצמם מה לדעתם הוא הדבר הטוב ביותר לביטחון ישראל, וכי הוא אינו מרשה לעצמו "לומר להם מה הכי טוב להם".

 

אובמה נשאל על מערכת היחסים שלו עם בנימין נתניהו, שעמו נפגש יותר מאשר עם כל מנהיג אחר בעולם. "נטען שיש לכם מערכת יחסים לקויה. איך זה?", נשאל אובמה. הוא השיב: "אני דווקא חושב שמערכת היחסים שלנו תקינה... ראש הממשלה, ובוודאי שר הביטחון, יעידו שמעולם לא היה לנו שיתוף פעולה צבאי ומודיעיני הדוק יותר... מערכת היחסים שלנו

מתפקדת טוב מאוד".

 

אובמה נשאל אם הוא ונתניהו חברים, ואם הם מדברים לא רק על ענייני עבודה. הוא השיב: "האמת היא לשנינו יש כל כך

הרבה דברים לעסוק בהם שאין לנו תמיד הרבה זמן לשוחח על דברים שמעבר לעבודה. בכל אופן, מה שאני חושב שנכון לחלוטין הוא שנתניהו ואני באים ממסורות פוליטיות שונות. זו אחת התקופות הבודדות בתולדות יחסי ארה"ב-ישראל שיש לך ממשלת ימין בישראל ובה בעת ממשלת מרכז-שמאל בארה"ב".

 

הוא החמיא לנתניהו על דבר אחד עיקרי: "מה שגיליתי במהלך עבודתי עם נתניהו הוא שאנחנו יכולים להיות כנים מאוד זה עם זה, חדים מאוד זה עם זה, גלויים מאוד זה עם זה. כשיש לנו מחלוקות, הן טקטיות ולא אסטרטגיות".


פורסם לראשונה 02/03/2012 19:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. אובמה מחכה לו בבית הלבן
צילום: EPA
צילום: רויטרס
רה"מ עם עמיתו הקנדי, אמש
צילום: רויטרס
מומלצים