שתף קטע נבחר

נפטר המפקד ה-5 של חיל הים, "המחנך של החיל"

שמואל טנקוס הלך לעולמו בגיל 97, אחרי שהספיק להדריך את מסלול הבכורה של קורס החובלים ולקלוט את הצוללות הראשונות בצה"ל. "חשיבותו לתחום ולמדינה עצומה"

שמואל טנקוס, שהיה המפקד החמישי של חיל הים, נפטר הלילה (יום א') בגיל 97. "מדובר באדם מדהים שהכשיר דורות שלמים של קצונה ימית, הן לחיל הים והן לצי הסוחר של מדינת ישראל. אדם שהחשיבות שלו לתחום ולמדינה עצומה", אמר ל-ynet מפקד חיל הים לשעבר, אלוף (מיל') עמי אילון

 

טנקוס נולד ביפו ולמד בגימנסיה הרצליה בתל אביב. כנער היה פעיל בהגנה וב"הפועל", השתתף בהורדת מעפילים בחופי ישראל ואף היה מבוני נמל תל אביב. טנקוס צבר ניסיון והתקדם בתפקידים השונים בהגנה וב"הפועל", בין היתר היה מדריך ימי נודד בכל הארץ בשירות ההגנה, ומורה בבית הספר הימי בחיפה. כן כתב טנקוס את ספרי ההדרכה העבריים הראשונים בניווט ובימאות. בעיצומה של מלחמת העולם השנייה הכשיר טנקוס אנשי הגנה לביצוע פעולות ימיות בעורף האויב, ובהן גם את קבוצת כ"ג יורדי הסירה.

 

עם הקמת חיל הים מונה טנקוס לעמוד בראש מערך ההדרכה שלו והדריך את המחזור הראשון של קורס החובלים.

הוא המשיך להתקדם, בסוף שנת 1950 התמנה לראש מחלקת מבצעים בחיל, וב-1954 הפך מפקד החיל, תפקיד שבו שימש עד 1960. בתקופת פיקודו עשה החיל קפיצה משמעותית, חידש את כלי הים שלו, והחל לפתח יחד עם רפא"ל את מה שלימים הפך לטיל הים-ים "גבריאל".

 

שמואל טנקוס. הכשיר דורות שלמים (צילום: לע"מ) (צילום: לע
שמואל טנקוס. הכשיר דורות שלמים(צילום: לע"מ)

 

ב-1960 חזר טנקוס לאהבתו הגדולה - ומונה לנהל את בית הספר לקציני ים בעכו. הוא מילא את התפקיד 10 שנים, ולאורך כל התקופה לימד והעביר שיעורים. גם לאחר מכן המשיך טנקוס להעביר שיעורים בהתנדבות בבית הספר, הזמין לביתו תלמידים שהתקשו ולימד אותם ללא תמורה. שמו יצא כמורה נערץ ואהוב לא פחות מאשר כמפקד חיל הים.

 

מודל לחיקוי

לדברי נכדו, עידן פורת, גאוותו העיקרית הייתה הבאת הצוללות הראשונות לחיל הים וליווי אוניות המעפילים אטרטו, ג'רוסלם וקולורדו. על כך קיבל את פרס יגאל אלון למעשה מופת חלוצי, וכן הוענק לו אות יקיר העיר חיפה. "סבא היה מודל לחיקוי ודמות מעצבת לכל המשפחה. ניסיון חייו וחוכמתו הותירו בנו חותם וייזכרו גם לדורות הבאים במשפחתנו", אמר.

 

"בראייה הלאומית, המשמעות שלו כמחנך ימי אולי אפילו עולה על המשמעות של פיקוד על חיל הים, תפקיד שגם אותו מילא", סיפר ל-ynet מפקד חיל הים לשעבר ומי שהיה גם ראש השב"כ, אלוף (מיל') עמי אילון.

 

מפקד חיל הים בשנים 1992-1989, אלוף (מיל') מיכה רם, זכה להתחנך

 מספר חודשים תחת טנקוס, בבית הספר לקציני ים. "הוא הגיע חודשים ספורים לפני שסיימתי את לימודיי, אבל העמקתי את ההיכרות איתו לאורך השנים. הוא זכה לשילוב גדול של מפקד ומחנך טוב, הוא היה מקצוען, איש ברמה גבוהה".

 

רם סיפר כי לפני כשנה פגש את טנקוס. "הוא היה צלול לגמרי, והיה ממש מדהים לפגוש אותו. הוא היה אהוד מאוד בחיל הים, אדם, מפקד והמחנך של החיל". ההלוויה תתקיים מחר ב-15:30 בבית העלמין שדה יהושע (כפר סמיר) מול שער "תמר" בחלקת ההגנה חיפה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שמואל טנקוס. "שילוב גדול של מפקד ומחנך"
צילום: משה פרידן, לע"מ
הכשר את כ"ג יורדי הסירה
צילום: לע"מ
מומלצים