שתף קטע נבחר

בשל חשד לשחיתות: תעש מוחרמת בהודו לעשור

התעשייה הצבאית הישראלית נכללת ברשימה של שש חברות שהודו הודיעה על החרמתן, בעקבות פרשת שוחד שנחשפה כבר לפני כשלוש שנים. היקף העסקאות עם החברות נאמד ב-1.5 מיליארד דולר

מכה לתעש: הודו הודיעה על הקפאת העסקאות עם שש חברות לייצור נשק למשך עשר שנים, ובהן התעשייה הצבאית הישראלית. זאת בעקבות  פרשת שוחד שנחשפה בשנת 2009. סוכנויות הידיעות בהודו דיווחו אמש (יום ב') כי הממשלה הודיעה על רשימה שחורה שבה כלולות גם חברות מסינגפור, שוויץ, ורוסיה. ההחלטה התקבלה בעקבות חשדות לשחיתות של ראש ה-OFB לשעבר, סודיפטו ג'וש. ה-OFB אחראי על הקשר עם התעשיות הזרות. 

 

משרד החקירות המרכזי בהודו ביסס את המלצתו להחרים את החברות נוכח ראיות שנאספו נגדן, כך נמסר בהצהרה מטעם משרד ההגנה בהודו. גם שתי חברות הודיות נכללות ברשימה. אך לא ניתן היה להשיג תגובה מאף אחת מהן, גם לא מהחברות הזרות.

 

הודעת החרם הסופית מגיעה בעקבות החלטה להקפיא את העסקאות עם החברות הללו כבר ב-2009, אף על פי שהיקפן נאמד ב-1.5 מיליארד דולר. המשטרה אף עצרה בזמנו בכירים במשרד ההגנה בחשד לקבלת שוחד משבע מהחברות.

 

לחברות נמסר כי ניתנת להן אפשרות להתגונן מפני ההחלטה ולנמק מדוע לדעתן אין לנקוט נגדן צעדים אלה, כך על פי ההודעה. "החלטה בדבר החרמתן התקבלה היום לאחר שהתקבלו תגובות מטעמן", נמסר עוד.

 

חלק מהחברות עתרו לבית המשפט העליון ההודי נגד ההחלטה, והוא אכן הפך אותה על פיה. אך הממשלה ביקשה הוכחות נוספות מהחברות כדי לסתור את טענות השוחד, ומשלא קיבלה כאלה - הודיעה בכל זאת על החרמתן.

 

להחרמה תהיה השפעה נרחבת על תוכניות הפיתוח הצבאי של המדינה. אין זו הפעם הראשונה שהממשל ההודי מקפיא עסקאות נשק עם חברות ישראליות מחשש לשוחד. גם עסקת ענק של תעשייה אווירית ורפאל, בהיקף של 8 מיליארד שקל, ידעה שורה של דחיות על רקע חקירות שוחד של הממשל ההודי לגבי עסקאות טילים שנערכו שם בתחילת שנות ה-2000.

 

מתעש נמסר, כי החברה לא קיבלה הודעה בעניין. "תעש פעלה ופועלת כחוק ותמשיך לפעול מול השלטונות בהודו להסדרת הנושא".

 

בהכנת הידיעה השתתף יואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תעש. לא בהודו
מוצרים שלא ישווקו לתת היבשת
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים